22 Jan 2018
Otuzbeşlik

Sömestr'de Çocuklarımızı Bekleyen En Güzel Etkinlikler

Her pazartezi siz yetişkinler için haftanın etkinliklerini listeliyoruz; ama bu hafta sömestr tatiline giren küçüklerimizi düşündük. Onlar için hazırlanmış etkinlikleri listeledik. "Tatilde çocuğumun enerjisini nasıl yararlı etkinliklere yönlendirebilirim?" düşüncesindeyseniz, bu liste tam size göre! Tüm çocuklarımıza kaliteli vakit geçirdikleri, huzurlu ve mutlu tatiller dileriz...

 

Uzay Yolcuları (5 Gün / 9-15 Yaş)

Kaynak: Uzay Kampı Türkiye

Sömestir tatiline özel uygulanacak "Uzay Yolcuları" programında interaktif aktivitelerle uzay teknolojileri alanında eğitim verilecek. 1 saatlik uzay mekiği uçuş görevi simülasyonu eğitimi, NASA tasarımlı simülatörlerle uzay çalışmaları eğitimi, Mars kolonisi tasarımı ve sunumu, tek kademeli model roket yapılarak fırlatılması, gözlemevimizdeki teleskopla Apollo modüllerinin indiği Ay’ın kraterlerinin, Jüpiter’in kuşaklarının, Satürn’ün halkalarının ve hatta takım yıldızlar içindeki çift yıldızların gözlenmesi,  sanal gökyüzü'nün oluşturulduğu planetaryum ile takım yıldızları tanıma, astronot kıyafetlerinin tanıtılması ve çok daha fazlası çocuklarımızı bekliyor olacak. 29 Ocak - 3 Şubat arasında gerçekleşecek bu etkinliği kaçırmamanızı tavsiye ederiz. 

 

Ege Perla Kış Bahçesi Atölyeleri!

Kaynak: Ege Perla

Çocuklara yönelik hazırladığı özel içeriklerle kaliteli etkinliklere ev sahipliği yapan Ege Perla yine çok renkli. Çocuk katında kurulan kış bahçesinde birbirinden renkli atölyeler çocuklarla buluşmayı bekliyor. 27 Ocak – 11 Şubat tarihleri arasında 16 gün boyunca 4 farklı yaratıcı ve eğitici çalışma uzman eğitmenlerle birlikte gerçekleşecek. Ege Perla Kış Bahçesi'ne çocuklar bayılacak. 27 Ocak’ta başlayacak ve 4 gün sürecek “İlk Filmim” atölyesinde çocuklar “hikaye nasıl oluşturulur?” sorusunun cevabını çekecekleri mini stop motion filmlerle ararken, 31 Ocak’tan itibaren Perla Orkestrası’nı oluşturacak olan küçük müzisyenler, kendilerine verilecek olan ritim aletlerini Şef İlknur Diyar yönetimiyle kullanacaklar. Ritim duygularını ve el- kulak koordinasyonlarını eğlenerek geliştirecek olan çocuklar ekip ruhunu da öğreniyor olacaklar. Nostaljik tahta mandallar ve atölye malzemeleri ile yapılacak olan kardan adamlar ise el becerilerine ve yaratıcılıklarına katkı sağlayacak. 4 Şubat’ta başlayacak olan origami atölyesinde şampiyonlukları olan uzman eğitmen Atilla Yurtkul eşliğinde ortaya çıkarılacak yaratıcı figürlerin çocuklara vereceği heyecanı izlemek sizi de mutlu edecek. Ayrıca origami sergisi size de ilham verecektir. 8 Şubat’ta doğayı ve bitkileri çocuklara daha yakından tanıtacak “tohum ekimi” etkinliğiyle kış bahçesi atölyeleri renkli bir finalle son bulacak. Her gün 11:00 – 18:00 saatleri arasında her 30 dakikada bir 25 çocuk ile yapılacak atölyelerde çektireceğiniz fotoğraflarınız ise size Ege Perla’nın hediyesi. Eğlenirken öğrenmek her çocuğun en çok keyif alacağı yöntemlerin başında geliyor. Anne ve babalar bu fırsatı kaçırmayın!

 

Karikatür Atölyesi

Kaynak: Zıpır Çocuk

"Çizer Şapkalı A" önderliğinde yapılacak olan zıpır çocuk karikatür atölyesi 27 Ocak Cumartesi günü saat: 14:00-16:00 arasında. 6 yaş ve üzeri çocukların katılabileceği karikatür atölyesinde komik bir hikayeyi karelendirme eğitimi verilecek. Sahne tasarımları, karakter tasarımları oluşturulacak etkinlikte hem hikaye görselleştirme hem de yorum katma becerileriyle eğlenerek öğrenecek çocuklarımız. 

 

II. İzmir Çocuk Tiyatroları Festivali

Kaynak: İzmir Sanat

II. İzmir Çocuk Tiyatroları Festivali Başlıyor. Tüm oyunlar Fuar 26 Ağustos Kapısının hemen karşısında bulunan İzmir Sanat Sahnesi'nde oynanacaktır.

Bilet fiyatları 15 TL'dir. Toplu alımlarda, okul ve sınıflara indirim uygulanır.

 

8 -14 Yaş İçin Tasarım ve Popart Atölyesi

Kaynak: Artım Projects

Tasarım nedir? Tasarıma nasıl başlamalı? Nasıl kullanılabilir bir obje oluşturmak istiyoruz, çıkış noktamız nedir? Tasarladığımız bir görseli, nasıl günlük yaşamımızda kullanılabilir bir objeye çevirebiliriz? Var olan örnekleri inceleyip bizler ne gibi üretimlerde bulunabiliriz? Konularından oluşan atölyede, önce çizim yapıp, taslağı hazırlıyor, sonra da bunu küçülen kağıtlar yardımıyla, fırınlayıp objeye çeviriyorsunuz. Atölye sonunda birlikte ürettiğiniz bir ürünü (bardak altlığı, bir rozet, kolye ucu ya da anahtarlık… vb.) ister sevdiklerinize hediye edebilir, isterseniz kendiniz kullanabilirsiniz. Etkinlik 2 saat sürecektir. 

Popart Atölyesi'nde farklı pop art ikonlarını tuvale aktarıyor olacaksınız. Daha önce resim yapmamış olsanız da, hem boyama tekniklerini öğrenerek çok keyifli bir akşam geçirip, hem de bu akım hakkında bilgi edineceksiniz. 35×50 cm boyutunda tuvallere workshop katılımcılarının seçtiği pop art ikonlarının görselleri aktarılacaktır. Atölye sonunda yaptığınız çalışmaları ister sevdiklerinize hediye edebilir, isterseniz kendiniz duvarınıza asabilirsiniz. Etkinlik 3 saat sürecek ve tüm malzemeler Artimprojects tarafından verilecektir. 20'den fazla görsel seçenekle, istediğiniz pop art iconunu çalışabilirsiniz.

Etkinlik 22 Ocak - 2 Şubat arası her gün olacaktır. Tasarım atölyesi : 12:00 'da, Popart Atölyesi 14:30 'da başlayacaktır.