29 Sep 2019
Gülay Güler

Sonbahar Sergileri

Hayatın monotonluğundan kurtulmanın, farklı bakış açıları keşfetmenin en iyi yolu sanat etkinliklerini takip etmek. Sonbaharla birlikte hareketlenen bu etkinlikler arasında en dikkat çeken sergileri sizler için listeledik. Sonbahar ajandanızda yer vermeyi unutmayın.

Picasso - Gösteri Sanatı

18 Sep 2019
Arkas Sanat Merkezi

Picasso & Gösteri Sanatı, Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerdeki önemli kurumların yer aldığı Picasso-Méditerranée Projesi kapsamında düzenlenen sergiler serisinin kapanış sergisi olma özelliği taşıyor. Sergi, Picasso'nun gösteri dünyasını konu aldığı birçok önemli tablo, tasarladığı kostümler, eskizler, heykeller ve yaşamına dair fotoğraflar aracılığıyla gösteri sanatlarının Picasso'nun sanatına olan etkilerini mercek altına alınıyor. Paris Picasso Müzesi, Fondation Julio Gonzalez, Opera Garnier ve Brüksel'de yer alan Kontaxopoulos-Prokopchuk Koleksiyonu'ndan 83 eserin olduğu sergide, sanatçının yazarlar, şairler ve müzisyenler gibi pek çok sanatçıyla sürdürdüğü yakın bağları belgeleyen fotoğraflar da yer alıyor.

Sergi, 05 Ocak 2020'ye kadar Arkas Sanat Merkezi'nde ücretsiz olarak gezilebilecek.

 

Dora - Bernard Pras

17 Sep 2019
Institut Français İzmir - Fransız Kültür Merkezi

Picasso’nun Dora Maar temalı tanınmış portresinden ilham alan Fransız Sanatçı Bernard Pras'ın Dora adını verdiği eser, Arkas Sanat Merkezi’nde düzenlenen Picasso ve Gösteri Sanatı sergisiyle eş zamanlı olarak sergilenecek. Resim, heykel ve enstalasyon sanatlarının birleştiği yerde bulunan yaklaşımıyla Bernard Pras, eserlerini anamorfik illüzyon tekniğiyle oluşturuyor. Sanatçının günlük hayatta kullanılan, rastgele yerleştirilmiş izlenimi verilen nesnelerle yarattığı eser, sadece belirli bir açıdan bakıldığında tam olarak görülebiliyor.

Sergi, 31 Aralık'a kadar Fransız Kültür Merkezi'nde gezilebilecek.

Sergi ücretsizdir. 

Comics, Mangas & Co

24 Sep 2019
Neşe ve Karikatür Müzesi

Çizgi Roman ve Manga-Alman Aktüel Çizgi Roman Kültürü Sergisi özellikle son yıllarda Alman çizgi roman kültürünü geliştiren önemli çizgi roman çizerlerini tanıtıyor.

Sergi öğrencilere konu anlatımlı tanıtım programı eşliğinde gezdirilecek. Arzu eden gruplara "Apps programı ile nasıl çizgi roman oluşturulur" başlıklı ufak bir çalışma atölyesi düzenlenecek. Atölye A1 seviyesi ve 8. sınıf itibariyle uygundur.

Sergi, 8 Ekim'e kadar İzmir Karikatür Müzesi'nde ücretsiz olarak gezilebilecek.

 

Monitor - A hymn to those that disappear

28 Sep 2019
109. Sokak No:104

Monitor, yeni sezonu “A hymn to those that disappear” başlığını taşıyan sergisiyle karşılıyor. Pelin Tan ve Anton Vidokle işbirliği, bu sergide Ali Cherri’nin çalışmasıyla bir araya geliyor. A hymn to those that disappear, yaşamdan olanın sanata dönüştürülmesini ve yaşamın tamamının sanata dönüşümünü sunan örnekler üzerinden devlet, toplum ve sanat arasındaki ilişkiyi sorguluyor. Buca’da, geçmiş zamanda sinema ve matbaa olarak kullanılmış bir mekanda gerçekleşecek sergi 13 Ekim Pazar gününe dek Buca’da ziyaret edilebilir.

Sergi ücretsizdir. 

Ne Arıyoruz Biz?

26 Sep 2019
Hayy Open Space

Hayy Açık Alan temmuz ve eylül aylarında sanatçılar Sadi Tekin, Dilruba Balak ve Sercan Apaydın’ı ağırladı. Ne arıyoruz Biz? adlı sergi sanatçıların bu süreç içerisinde gerçekleştirdikleri video, resim, desen, ilüstrasyon çalışmalarından oluşuyor.

Sergi 12 Ekim'e kadar Hay Açık Alan’da gezilebilecek.

Sergi ücretsizdir. 

Git üstüne bir şey giy!

28 Sep 2019
K2 Güncel Sanat Merkezi

Günseli Baki kadınların çocukluktan itibaren toplumsal ve kültürel olarak alımladığı uyarıların kendi bedeni üzerinde yarattığı yabancılaşmayı kırmak için bedenini parçalayarak ürettiği imgeleri, doğadaki form ve karşılıkları ile birleştiriyor. Sergiye aynı zamanda 10 fotoğrafçının oto portreleri ve metinleri de eşlik ediyor. 

Sergide fotoğraf ve metinleri yer alan fotoğrafçılar: Dilara Kızıldağ, Gülnaz Bingöl, Hale Güzin Kızılaslan, Meryem Güldürdak, Nesrin Ermiş, Nurgül Öz, Serra Akcan, Sinem Parlak, Sezgi Abalı, Şehlem Kaçar.

Sergi 16 Ekim'e kadar K2 Güncel Sanat Merkezi’nde gezilebilecek.

Sergi ücretsizdir. 

Opus Rea Yedinci Mühür Fotoğraf Sergisi

21 Sep 2019
Urla Belediyesi Fotoğraf Sanat Evi

Urla Belediyesi, İstanbul İFSAK'ın sergisini Fotoğraf Sanatevi'nde konuk ediyor. Bir sene süren projede İngmar Bergman’ın Yedinci Mühür filmi üzerinden her katılımcı hikayesini fotoğraflar ile anlatıyor. Proje süreci boyunca tüm katılımcıların “Bu fotoğrafta ben buradayım" diyebilmesi amaçlandı.

Sergi 4 Ekim'e kadar Urla Sanatevi’nde gezilebilecek.

Sergi ücretsizdir. 

Kentin Merkezine Seyahat

01 Oct 2019
Çizgelikedi Görsel Kültür Merkezi

Günlük zamanının çoğunu İzmir'in merkezi Konak'ta yer alan iş yerinde geçiren Ayşen Ertango Özkaya, penceresinin çerçevesi ile fotoğraf makinasının çerçevesini çakıştırabilme avantajını, hayata dair düşünsel süreçlerini her daim dinamik tutan meraklı bakışıyla birleştirerek, içinde yaşadığı kentin insanlarının hikayelerini kendince yoğurduğu fotoğraflarıyla bize sunuyor. Fotoğraflara baktığımızda yalnızca gözleyen değil, çerçeveye dahil olmuş fotoğrafçıyı da hissedebiliyoruz.

Sergi 30 Kasım’a kadar Çizgilikedi Görsel Kültür Merkezi’nde gezilebilecek.

Sergi ücretsizdir. 

İzmir'den Dünyaya 57 Karikatür Bakış Sergisi

02 Oct 2019
Karaca Kültür Merkezi

İzmir'den Dünyaya 57 Karikatür Bakış Sergisi 2-15 Ekim tarihleri arasında Karaca Kültür Merkezi'nde sanatseverlerle buluşuyor.

Sergi ücretsizdir. 

Ah Kardeşim

04 Oct 2019
Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi

Ah Kardeşim 1880-1912 Bölgesel Merkezler, Küresel Liman Kentleri başlıklı sergi, Doğu Akdeniz’in bu iki önemli liman kentini hem kendilerine özgü yönleriyle hem de karşılaştırmalı olarak ele alıyor. Küratörlüğünü Dr. Dilek Akyalçın Kaya’nın yaptığı sergi, Sanayi Devrimi sonrasında yaşanan sürecin, bu kentlerin ve toplumların dokusunda yarattığı etkilerin izlerini sürmemizi sağlıyor. Bugün kardeş olarak görülen bu iki kentin, geçmişteki ilişkilerine de bakma olanağı bulacağız.

Sergi, 4 Ekim-30 Kasım 2019 tarihlerinde Tarihi Havagazı Fabrikası Sergi Galerisi’nde gezilebilir.

 

11 Metin için 11 Kitap

18 Oct 2019
İzmir Kültürpark Fuar Alanı

11 Metin için 11 Kitap projesi ise 11 farklı Manifold* yazısı için kitap formunun sunduğu olasılıklar aracılığıyla tipografik hassasiyete sahip birbirinden farklı fiziksel okunma deneyimi sunuyor. Proje, internet üzerindeki sürekli yayın döngüsü içerisinde bir kaçak yaratıp döngüyü duraklatıyor ve içeriğin basılı yayın ile yeni bir dolaşım sistemine dahil edilmesine imkan tanıyor. Her kitap, yalnızca dijital ekran aracılığıyla okunabiliyor. Bu da basılı bir temsili olmayan bu metinlere farklı malzeme kullanımı, ciltleme yöntemleri ve sayfa düzenleri doğrultusunda özgün birer fiziksel mekan sağlıyor.

Sergi 18 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında İzmir Kültürpark Fuar Alanı’nda gezilebilir.

* Manifold, "tasarım, teknoloji, sanat ve gündelik hayat üzerine denemeler" tanımı doğrultusunda, Esen Karol tarafından kurulup sürdürülen, çevrimiçi bir mecradır. 

 

World Press Photo

28 Sep 2019
Aziz Vukolos Kilisesi

Dünyanın en prestijli basın fotoğrafçılığı World Press Photo yarışmasının bu yılki sergisi 28 Eylül-12 Ekim  tarihleri arasında Vukolos Kilisesi'nde ziyaretçilerini bekliyor. Güncel Konular, Genel Haberler, Spot Haberleri, Çevre, Doğa, Uzun Erimli Projeler, Portreler ve Spor alanlarında ödüllerin verildiği, bu yıl 62'nci kez düzenlenen yarışmaya 129 ülkeden 78 bin 801 fotoğraf katıldı. Yarışma, merkezi Amsterdam’da bulunan World Press Photo Vakfı tarafından düzenleniyor. Bağımsız bir sivil toplum örgütü olan vakfın sloganı “Dünyayı kayda değer öykülerle birbirine bağlamak”.

Metalmort

25 Sep 2019
Yolo Art & Lounge

Yurt içinde ve yurt dışında soyut geometrik çalışmaları ile tanınan sanatçı, eski çalışmalarının yanı sıra Metalmort adını verdiği eserlerini de sanatseverlerin beğenisine sunuyor. Sanatçı bu eserlerini fotoğraf ve yağlı boya tekniklerini harmanlayarak karışık teknikle gerçekleştiriyor. Metalmort serisi, İzmir'de kalorifer kazanları doğal gaza çevrilirken parçalanıp sökülen eski kazanların okside olmuş kaldırıma atılmış parçalarının sanatçı tarafından çekilen fotoğrafları ile oluşturuluyor. 

Sergiyi 25 Eylül-5 Ekim 2019 tarihleri arasında Yolo Sanat Galerisi'nde ziyaret edebilirsiniz.

 

 

5. Genç Sanat Günleri

21 Sep 2019
Atölye Kırmızı

Galeri Kırmızı'nın varoluş sebebi genç sanatçıları desteklemek. Her sene düzenledikleri geleneksel karma sergilerinin bu yıl beşincisini gerçekleştiriyorlar.

Sergiyi 21 Eylül-4 Kasım tarihleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Sergi ücretsizdir. 

Doğanın Yüzü Sergisi

02 Oct 2019
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi

Ahmet Aslan doğanın sunduğu formlara duyarsız kalmaz, bunları kendi süzgecinden geçirerek kendisi için yeni bir yol açar. Topladığı yüzlerce taştan ortaya çıkardığı seçkiden oluşan bu sergiyi 2 Ekim-15 Kasım tarihleri arasında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde ziyaret edebilirsiniz.

Modern Ortamlara Otantik Esintiler ve Dokumada İlkler

02 Oct 2019
İzmir Sanat

Modern Ortamlara Otantik Esintiler ve Dokumada İlkler Sergisi 12 Ekim'e kadar İzmir Sanat'ta ziyaret edilebilir. 

3 Kuşak Seramik Cam Porselen Sergisi

07 Oct 2019
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi

Üç kuşak bu sanata gönül vermiş hocaların bilgi, birikim ve deneyimlerini, kendinden sonraki kuşaklara gelişerek aktarma çabalarının sonucunda Bingül Başarır, Öder Ünsal, Behiye Kurt, Nilüfer Aksu ve Demet İper Dicle'nin eserleriyle ortaya çıkan seramik, cam, porselen sergisi sizleri bekliyor.

KulturPlant

14 Oct 2019
İzmir Kültürpark Fuar Alanı

Good Design İzmir_4’ün bir parçası olarak KulturPlant, Kültürpark’ın yeşil mirasını anlamak, resmetmek ve haritalandırmak üzere tasarlanmış bir atölye çalışması. Atölye çalışması, ziyaretçilerin parkın genişletilmesi ve bakımı konusunda nasıl iletişim kurulacağını, açıklama yapılacağını ve nasıl dahil edileceğini araştıracak. 

Atölyenin amacı basılı ve dijital yolla Kültürpark’ın bitkilerini ve ağaçlarını gösteren bir sergi ortaya koymak.

Sergi 14 Ekim-17 Ekim gerçekleşecek atölyenin ardından18 Ekim- 3 Kasım tarihleri arasında Kültürpark Fuar Alanın'da ziyaret edilebilir. 

İBB 150. Yıl Sergisi

29 Mar 2019
İzmir Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi
İzmir Belediyesi'nin kuruluşundan bugüne geçirdiği tarihsel serüven, Fuar Atlas Pavyonu'nda hazırlanan 150. yıl sergisiyle İzmirlilerle buluştu. Kültürpark'ın 1930'lu yıllara ait daha önce yayınlanmamış videolarının yer aldığı sergide, 1922 İzmir yangını görüntüleri, tarihi Asansör'ün maketi ve fuar sineması bulunuyor. Video enstalasyon çalışmasıyla dikkat çeken sergi 2019 yılı boyunca Fuar Atlas Pavyonu'da ziyaret edilebilir.