31 Jan 2020
Kardelen Uysal

Şubat Ayı Alternatif Sinema Rehberi

Bu ay İzmir’e birbirinden dikkat çekici ve ilham veren bağımsız filmler uğruyor. Karaca Sineması, Türkan Saylan Kültür Merkezi ve Fransız Kültür Merkezi’nde kaçırmamanız gereken gösterimleri sizin için listeledik.

Yeni Baştan - La Belle Epoque

05 Feb 2020
İzmir Karaca Sineması

Fransız oyuncu, oyun yazarı, tiyatro yönetmeni ve komedyen Nicolas Bedos’nun ikinci filmi Yeni Baştan, altmışlı yaşlarını geçen Victor'un kırk sene önceki aşkıyla karşılaşmasını konu ediniyor. Ancak bu karşılaşma profesyonel bir ekip eşliğinde gerçekleşiyor ve Victor 40 sene öncesine gidiyor. Cannes Film Festivali'nin bu duygu yüklü filmi içinizi ısıtacak.

 

Yönetmen: Nicolas Bedos

Oyuncular: Daniel Auteuil, Guillaume Canet, Doria Tillier

Ülke: Fransa

Düşler, Tutkular ve Suçlar - The Dreamers

07 Feb 2020
Institut Français İzmir - Fransız Kültür Merkezi

1968 Fransa'sında geçen film usta yönetmen Bernardo Bertolucci’nin renkleri en iyi kullandığı filmlerden biri olarak biliniyor. Gilbert Adair’in The Holy Innocents adlı kitabından uyarlanan film politik olarak çalkantılı bir dönemi yaşayan Paris'te geçiyor. Isabelle ve Theo bir eylemde tanıştıkları Matthew'u evlerine davet ederler. Üçlü arasında cinsellik, tutku gelişirken film '68 Baharı'na, Klasik ve Fransız Yeni Dalgası'na selam gönderir. İzmir İtalya Konsolosluğu tarafından Institut français Izmir iş birliğiyle gösterimi yapılacak Bernardo Bertolucci Filmleri seçkisinde yer alan diğer filmler; Konformist (The Conformist: Breaking New Ground) ve Son İmparator (The Last Emperor). Filmlere giriş ücretsizdir. Detaylı bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Yönetmen: Bernardo Bertolucci

Oyuncular: Michael Pitt, Eva Green, Louis Garrel

Ülke: Fransa, İngiltere, İtalya, ABD

 

Annelerimiz - Our Mothers

07 Feb 2020
İzmir Karaca Sineması

Binlerce insanın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan bir iç savaşın yansımalarını, kıyıda köşede ve karanlıkta kalan yanlarını izleyeceğimiz Cesar Diaz'ın yönettiği film 2018'de geçiyor. Kendi ailesinin geçmişini araştıran bir antropoloğun hikayesine odaklanan film, cuntacıların yargılanmasıyla başlıyor. Belçika'nın Oscar adayı seçilen film sözlü tarih anlatıcılarına, anneler aracılığıyla işaret ediyor.

 

Yönetmen: Cesar Diaz

Oyuncular: Armando Espitia, Emma Dib, Aurelia Caal, Julio Serrano Echeverría, Victor Moreira

Ülke: Guatemala, Belçika, Fransa

Bağımsız Türkiye Sineması İzmir Buluşmaları - Kovan

12 Feb 2020
Türkan Saylan Kültür Merkezi

Bağımsız Türkiye Sineması İzmir Buluşmaları Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde ücretsiz olarak devam ediyor. Eylem Kaftan'ın yönettiği Kovan, Almanya'da yaşarken annesinin hastalanması nedeniyle Artvin'e taşınan ve arıcılık ile uğraşmaya başlayan Ayşe'nin doğa ile mücadelesini konu ediniyor. İki bin metrenin üstünde vahşi doğada arılar arasında çekimleri yapılan film yurt dışında da ses getirdi.

 

Yönetmen: Eylem Kaftan

Oyuncular: Meryem Üzerli, Feyyaz Duman, Hakan Karsak

Ülke: Türkiye

Burası Cennet Olmalı - It Must Be Heaven

21 Feb 2020
İzmir Karaca Sineması

Kimlik, aidiyet kavramlarını sorgulayan filmde; Filistinli ünlü yönetmen Elia Suleiman hem yönetmenlik hem oyunculuk yapıyor. ES adlı karakter kendine yuva olacak bir ülke arayışına girer ancak kendi ülkesinin hep peşinden geldiğini fark eder. ES, bir dizi absürt olayın içine düşer, bir yandan da kendi ülkesine dair hatıraların da peşini bırakmadığını anlar. Yönetmen filmiyle ilgili olarak şuları söylüyor: "Eğer bir önceki filmimde Filistin dünyanın bir mikrokozmosu olarak görülürse, yeni filmimin dünyayı Filistin’in bir mikrokozmosu olarak temsil etmeyi denediğini söyleyebilirim.” Sınır kontrolleri ve ırkçılık gibi konulara da işaret eden film izleyiciye sorular sorduracak türden.

 

Yönetmen: Elia Suleiman

Oyuncular: Elia Suleiman, Gael García Bernal, Tarik Kopty

Ülke: Katar, Almanya, Kanada, Türkiye, Filistin

 

Boyalı Kuş - The Painted Bird

28 Feb 2020
İzmir Karaca Sineması

Jerzy Kosinski’nin aynı isimli romanından uyarlanan Boyalı Kuş, tarihin en büyük savaşlarından birine; İkinci Dünya Savaşı'na bir çocuğun gözünden bakıyor. Siyah-beyaz filmde izleyici doğa ve insan manzaraları eşliğinde savaşın bıraktığı derin izlere şahit oluyor. Václav Marhoul’un yönettiği film ilkel Avrupa'da yapayalnız bir çocuğa odaklanıyor. 35 mm sinemaskop çekilen film duygusal yönlendirmelerden de kaçıyor. 

 

Yönetmen: Václav Marhoul

Oyuncular: Harvey Keitel, Stellan Skarsgård, Barry Pepper, Julian Sands, Udo Kier, Aleksey Kravchenko, Tim Kalkhof, Pavel Kríz , Petr Vanek, Jitka Cvancarová, Antonín Masek, David L. Price, Lech Dyblik, Irena Máchová, Denisa Pfauserová, Petr Kotlar, Filip Kankovský, Radim Fiala, Julia Valentova, Petr Stach, Milan Simácek, Alexander Leopold Schank, Nina Sunevic, Stepán Havlín, Dominik Weber, Ala Sakalova

Ülke: Çekya, Slovakya, Ukrayna