Yazılar

Urla Ot Bayramı Başlıyor!

Paylaş
23-03-2018
Gülay Güler
Urla Belediyesi’nin desteğiyle “Doğal Sofra Urla Gönüllüleri” tarafından düzenlenen “Geleneksel Ot Festivali" bu yıl 24 - 25 Mart tarihlerinde düzenlenecek. Bu yıl Ot Bayramı’nın teması otların baş tacı kabul edilen gelincik otu. Kırmızı çiçekleri ile güzelliğiyle ressamların tablolarına konu olan gelincik otunun şerbeti, likörü, reçeli ile damaklara ayrı bir lezzet vermesi, muhallebisi, kavurması ve böreği ile ayrı bir öneme sahip olması vurgulanacak.
Urla'daki ot çeşitliliğinin kaybolmaması, geleneksel yemek kültürünün ve lezzetlerinin gelecek nesillere aktarılması sorumluluğu ile düzenlenen festivali Doğal Sofra Urla Gönüllüleri Temsilcisi Bilge Bengisu Öğünlü otuzbeslik.com'a anlatıyor. Şenlik havasında geçecek etkinliğe biz de katılacağız. Sen de bizle ot toplamaya var mısın?


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Ot Festivali
 
Ot Bayramı düzenleme fikri nasıl oluştu?
İzmir otları ile meşhurdur. Urla ise bu otların merkezidir. Türkiye'de hiçbir yerde bilinmeyen otlar Urla'da bulunur çünkü Urla güzel yağış alır ve toprakları da verimlidir. Biz otların mutfaklarımızda yeri olsun, genç nesiler bu otları tanısın ve yemek kültürlerinin bir parçası olsun istediğimiz için bu festivali düzenledik.
           

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Hürriyet
 
Bilge Hanım, Ot Bayramı hakkında bize genel bir bilgi verebilir misiniz?
Urlalı, Urla'ya ve yeni yerleşmiş kişiler ve esnaflar olarak Doğal Sofra Urla Gönüllüleri grubunu oluşturduk. Amacımız Urla'nın doğal, tarihi güzelliklerini tanıtmak, esnafın hayatına katkı sağlamak ve tarım alanında sürdürülebilir çalışmalar yapmak. Bu festivalin kökeni Mart Dokuzu geleneğine dayanıyor. Urlalıların çok eskilerden beri devam ettirdiği bu gelenek Rumi takvime göre 9 Mart'ta kutlanılırmış. Miladi takvimde 21-22 Mart'a denk gelen bahara giriş şenliklerini Mart Dokuzu Ot Festivali ile yaşatmaya çalışıyoruz.
 
Festival ne zaman ve nerede olacak?
24-25 Mart tarihlerine denk gelen Urla’nın geleneksel bahar şenliğini bu yıl Urla İskele ve Özbek’te düzenleyeceğimiz etkinliklerle kutlayacağız. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da İstanbul, Ankara, İzmir ve Urla başta olmak üzere diğer il ve ilçelerden gelecek katılımcılarla bu yılki festival de şenlik havasında geçecek. 

Bu yıl Ot Bayramı’nın teması otların baş tacı kabul edilen gelincik otu. Kırmızı çiçekleri ile güzelliğiyle ressamların tablolarına konu olan gelincik otunun şerbeti, likörü, reçeli ile damaklara ayrı bir lezzet vermesi, muhallebisi, kavurması ve böreği ile ayrı bir öneme sahip olması vurgulanacak.

 

Etkinliklerde neler oluyor?

24-25 Mart'ta yapılacak festivalde ilçenin sokaklarında kortej ile başlayacak, Yunus Emre Akkor, "Mutfağımızda gelincik" konulu atölye çalışması yapacak, fitoterapide yabani otlar ve kozmetik anlatılacak, Özbek'te ot toplanacak, otlar hakkında bilgi verilecek ve köy mutfağında otlarla yemek yapılacak. "En güzel tezgah" ödül töreni olacak, ot tombalası oynanacak. Etkinlik İBB Pop Caz Orkestrası konseri ile son bulacak.

 

2 gün sürecek Ot Bayramı’nın Programı ise şöyle:

24 Mart Cumartesi Urla (Merkez) 
10:00 – 13:00 Urla Kültür Turu
13:00- 14:00 Kortej (Zafer Sokak- Eski Tamirhane Binası)
14:00-17:30 Panel ve atölyeler
• Tangör Tan ile doğal, taze, vasıflı ürün tedarik ve gıda gönüllüleri
• Yunus Emre Akkor ve Doğal Sofra Gönüllüleri ile “Mutfağımızda gelincik” Atölyesi
• Doğal Sofra Gönüllüleri ile Fitoterapide yabani otlar ve kozmetik atölyesi
19:30- Festival Gala Yemeği
25 Mart Pazar Özbek Köy Meydanı
10:30 Urla Cumhuriyet Meydanı’ndan Özbek ot toplama alanına hareket
11:00 Kırda otları tanıma
12:00 Köye dönüş
• Halk oyunları ve koro
• Köy mutfağında otlarla yemek atölyesi
• En güzel tezgah ödül töreni
• Otları Tanıyalım yarışması ödül töreni (Katılım için kayıt 11:00’de yarışma ise 13:00’de yapılacak)
• Çocuk aktiviteleri Ödüllü ot tombalası OTTOMBALA
16:00 İBB Pop Caz Orkestrası konseri
17:00 Otobüslerin Urla’ya dönüşü