23 Mar 2019
Gülay Güler

Urla Ot Bayramı Bugün Başladı!

 
Urla Belediyesi’nin desteğiyle “Doğal Sofra Urla Gönüllüleri” tarafından düzenlenen “Geleneksel Ot Festivali" bu yıl 23 - 24 Mart tarihlerinde düzenleniyor. Festivalin bu yılki teması Sarmalar. Urla'daki ot çeşitliliğinin kaybolmaması, geleneksel yemek kültürünün ve lezzetlerinin gelecek nesillere aktarılması sorumluluğu ile düzenlenen festivali Doğal Sofra Urla Gönüllüleri Temsilcisi Bilge Bengisu Öğünlü otuzbeslik.com'a anlatıyor. Sen de ot toplamaya var mısın?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ot Bayramı düzenleme fikri nasıl oluştu?
İzmir otları ile meşhurdur. Urla ise bu otların merkezidir. Türkiye'de hiçbir yerde bilinmeyen otlar Urla'da bulunur çünkü Urla güzel yağış alır ve toprakları da verimlidir. Biz otların mutfaklarımızda yeri olsun, genç nesiler bu otları tanısın ve yemek kültürlerinin bir parçası olsun istediğimiz için bu festivali düzenledik.
 
Bilge Hanım, Ot Bayramı hakkında bize genel bir bilgi verebilir misiniz?
Urlalı, Urla'ya ve yeni yerleşmiş kişiler ve esnaflar olarak Doğal Sofra Urla Gönüllüleri grubunu oluşturduk. Amacımız Urla'nın doğal, tarihi güzelliklerini tanıtmak, esnafın hayatına katkı sağlamak ve tarım alanında sürdürülebilir çalışmalar yapmak. Bu festivalin kökeni Mart Dokuzu geleneğine dayanıyor. Urlalıların çok eskilerden beri devam ettirdiği bu gelenek Rumi takvime göre 9 Mart'ta kutlanılırmış. Miladi takvimde 21-22 Mart'a denk gelen bahara giriş şenliklerini Mart Dokuzu Ot Festivali ile yaşatmaya çalışıyoruz.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Festival ne zaman ve nerede olacak?
23-24 Mart tarihlerine denk gelen Urla’nın geleneksel bahar şenliğini bu yıl Urla İskele ve Özbek’te düzenleyeceğimiz etkinliklerle kutlayacağız. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da İstanbul, Ankara, İzmir ve Urla başta olmak üzere diğer il ve ilçelerden gelecek katılımcılarla bu yılki festival de şenlik havasında geçecek. 
 
 

Etkinliklerde neler oluyor?

Urla Ot Festivali her yıl Mart ayında 2 gün boyunca misafirlerini Urla’da ağırlıyor. Panel ve yemek atölyeleri, ot toplama ve otları tanıma etkinliklerinin yapıldığı festival “Müzik Dinletileri”, “Öğrenci Kulüplerinin Gösterileri”, “Otları Tanıyalım Yarışması” ve “Çocuk Aktiviteleri” ile şenliğe dönüşüyor. 

 

2 gün sürecek Ot Bayramı’nın Programı ise şöyle: