25 Aug 2016
Gülay Güler

Yaz Bitmeden Gidilmesi Gereken Plajlar

Eyvah yaz bitiyor! Nerelere gitsem, hangi plajlarda serinlesem diye düşünüp duruyor musun? Sana bu konuda yardımcı olabilmek için bu serinletici listeyi düzenledik. İşte İzmir'in en güzel plajları...
 
 Delikli Koy
 
      Kaynak: Çeşmebook
 
      Alaçatı ve Ovacık arasında bulunan Delikli Koy, doğallığı ile en popüler plajlardan biri haline geldi. Koy ismini dalgaların oluşturduğu dar delikten alıyor. Denizi durgun, suyu soğuk, tuzluluk oranı yüksek. Deniz kokar mı demeyin burası muhteşem kokuyor. Ayrıca beyaz kayaların oluşturduğu katmanlar harika bir manzara yaratıyor. Delikli Koy el değmemiş tamamen bakir bir koy. Herhangi bir işletme bulunmuyor. Yiyecek içeceklerinizi, varsa sandalye ve şemsiyenizi almayı unutmayın.  
 
 
      Çeşme Ilıca Plajı
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                  
         Kaynak: Eksitarif
 
Çeşme’nin en güzel ve en ünlü plajı Ilıca Halk Plajıdır. Sheraton Otel’in hemen yanında bulunan Ilıca plajı tertemiz denizi, ince bembeyaz kumsalı ile ününü yurt dışına taşımıştır. Mavi yeşil renklerinin en güzel tonlarına sahip olan deniz, çoğu zaman dalgalı oluyor ama dalgalarla oynamak da bir o kadar eğlenceli. Plajda soyunma kabinleri, şezlong ve diğer plaj hizmetleri bulunmakta. İsterseniz kendi şemsiyenizi de getirebilirsiniz. Gölgelik alan hiç yok. Güneş kremlerini unutmayalım.
 
 
 Aya Yorgi Koyu

Kaynak: Neredekal
 
Aya Yorgi Koyu, Çeşme merkeze çok yakın. Turkuaz renkli, adeta bir havuza benzeyen muhteşem bir koy. Türkiye’nin en şık beach club’ları burada yan yana dizili bir şekilde bulunmakta. Gündüz çimlerin üstünde güneşlendiğiniz, denize girdiğiniz bu mekanlar; gece de iyi müzik dinleyebileceğiniz kulüplere dönüşüyor. Gündüz dinlenmek, doğanın içinde olmak ve gece de sabaha kadar dans etmek istiyorsanız Aya Yorgi’ye mutlaka gidin. 
 
 
Çeşme Altın Kum Plajı
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Kaynak: Gezilmesigerekenyerler
Çeşme Yarımadası’nın güneyinde bulunan Altın Kum Plajı yeni yeni keşfedilmekte ve popülerliği gün geçtikçe artmaktadır. Kuzey rüzgarlarına kapalı olması nedeni ile denizi dümdüz ve dalgasızdır. Denizin görüntüsüne aldanmayın, çivi gibidir.  Plajda çeşitli işletmeler bulunmakta. Havlunuzu serip uzanabileceğiniz gibi şezlong da kiralayabilirsiniz. Adından da anlaşıldığı gibi altın sarısı kumları ile eşine az rastlanır bir plaj. Deniz gözlüğü almanıza gerek yok. Su o kadar berrak ki kendinizi Maldivler’de hissedeceksiniz.
 
 
 Alaçatı Çark Plajı
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
           
 
K        Kaynak: Fırsat35

Çeşme Yarımadası’nın güneyinde bulunan Çark Park Plajı altın kumları ve tertemiz doğasıyla tropikal plajları anımsatıyor. Her daim rüzgarlı ve sığ olması sebebi ile rüzgar sörfü için ideal bir ortam sağlıyor. Plajın küçük bir kısmı halka açık diğer kısımlarında sörf okulları bulunmakta. ''Sörf yapmıyorum, bana gelmez.'' diyorsanız rüzgarı hissetmek ve rengarenk sörfleri izlemek de gayet keyifli.
 
 
 Demircili Koyu

Kaynak:Bisikletizm  
 
Urla merkeze 24 km uzaklıktaki Demircili Plajı tertemiz, buz gibi denizi ile İzmirli günübirlikçilerinin uğrak noktası. Özellikle pazar günleri çok kalabalık olan plajda küçük bir büfe, kamelyalar, hazır mangal, duş, şezlong, şemsiye ayrıca konaklamak için çadır ve karavan alanları da var.
 

Seferihisar Ekmeksiz Plajı
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
          Kaynak:Sakinsehirseferihisar
Ülkemizde slow city (sakin şehir) unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar, hafta sonu rahatlıkla gidebileceğiniz bir yer. Seferihisar’da denize girilecek en güzel plaj Ekmeksiz Halk Plajı. Sığacık’ta meşhur Teos Antik Kenti’ne yakın olan plaj, kum zemini ve tertemiz suyu ile yüzmek için gerçekten idealDenizi serindir. Sahilde yiyecek, içecek temin edebileceğiniz bir gazino bulunuyor.
 
Yeni Foça Halk Plajı
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak:Gezgintech
Yeni Foça'nın halk plajı uzun bir sahil şeridine sahip. Yeni Foça Halk Plajı'nın sahil yapısı düzeli, denizi temizdir. Gelmişken siren kayalıklarında yaşayan ve nesli tükenmekte olan Akdeniz foklarını gözlemleyebilir, akşamına Eski Foça’nın meşhur barbununu muhteşem deniz manzarası eşliğinde tadabilirsiniz.
 
 
Karaburun- Bodrum Plajı 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Resimliizmirrehperi
 
İzmir’in en küçük ilçesi olan Karaburun sessiz, sakin, şirin bir yerdir. Turizm açısından fazla gelişmediğinden huzurlu bir tatil için ideal.  Açık denize baktığı için denizi tertemizdir. Mavi bayrağı sonuna kadar hak eden Karaburun'da 13 tane köy bulunmakta. Eski terk edilmiş köyleri de var, meraklısına duyurulur. Karaburun'da akşamlar serin olur, üstünüze giyecek bir şeyler bulundurmakta fayda var.
 
 
Dalyan Kocakarı Plajı
Kaynak: Hayatgezincegüzel
 
Kocakarı Plajı, Çeşme Yarım Adası’nın kuzey batısında Dalyan Mahallesi’nin hemen girişinde bulunuyor. Kuytu bir koy. Suyu çok berrak, masmavi fakat soğuktur. İzmir Çeşme’nin çok popüler olmayan ama sevenlerinin vazgeçemediği plajlarından biri. Yemeğinizi ve içkinizi alabilir, havlunuzu serebilirsiniz. Küçük salaş bir işletmesi olan plaj, lüx düşkünleri için pek uygun olmayabilir. Gelmişken Dalyan Mahallesi’ne uğrayıp balık restoranlarında Ege mezelerini ve taze balıkları deneyebilirsiniz.