R
GİRİŞ
TR
EN

Doğaçlama Tiyatro Festivali Başlıyor

#TİYATRO
Kardelen Uysal
29 Nov 2019

Oyun Hamuru Tiyatrosu, dokuz senedir doğaçlama tiyatro festivali yapıyor. Farklı illerden de tiyatro gruplarının katıldığı festivalde her sene bir tema belirleniyor ve festival bu tema üzerinden ilerliyor. Festivalin bu seneki teması şiir. Oyun Hamuru Tiyatrosu’ndan Başak Fındıkçıoğlu ve Burak Özbaykuş ile festivalin sürdürülebilir olmasının nedenlerini, normal doğaçlama performansından farkını, temaların nasıl belirlendiğini, izleyicilere ve katılan gruplara neler kattığını konuştuk. İzmir Doğaçlama Tiyatro Festivali bu sene 6-7 Aralık’ta saat 20.00’de Nazım Hikmet Kültür Merkezi Halk Sahnesi’nde olacak.

Doğaçlama tiyatro festivali yapma fikri nasıl doğdu?

Başak Fındıkçıoğlu: 2011 yılının sonunda Kocaeli’de bir buluşmaya davet edildik. Doğaçlama grupları Kocaeli’de hep birlikte bir gece doğaçlama gösteri yapıyorlardı. Buradan hareketle neden bunu bir festivale dönüştürmeyelim fikri doğdu ve Ege Üniversitesi ile görüştük.  Bir sonraki sene nisan ayında üç dört gün sürecek bir festival organize ettik. Festival sonunda gruplarla yapılan toplantılarda bunun sürekli yapılması gerektiğine karar verildi.

Oyun Hamuru Tiyatrosu oyuncuları kameraya bakarak gülümsüyorlar.

Sürdürülebilir bir festival olmasını nelere bağlıyorsunuz?  Dokuz sene ayakta kalmak kolay değil.

Burak Özbaykuş: Gelen ekiplerin keyif alması birinci etmen. Grupların devamlı olark katılmaları bizim bu festivali sürdürebilmemiz için çok önemli bir etken. İkincisi, seyirciler bu festival aracılığıyla pek çok grubu izleme şansını elde ediyorlar. Üçüncüsü de bizim inatçılığımız. Aslında bu deli işi; maddi hiçbir kaynağımız yok, sene boyunca oynadığımız oyunlardan artırdığımız paralarla ekiplerin ve eğitmenlerin konaklama gibi ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

Zenginleştirilmiş bir tiyatro festivali deneyimi gibi görünüyor. Bu festivalin normal doğaçlama gösterilerden farkı ne?

Başak Fındıkçıoğlu: Normalde biz kendi ekibimiz içinde ikiye ayrılarak tiyatro sporu denilen formatta oynuyoruz. Festivalde yeni turlar gösteriyoruz seyirciye. Festivalle birlikte herkes yeni bir tur üretiyor ve insanlar kendi gruplarındaki kişilerle değil yeni gruptaki insanlarla oynuyor. Her yıl belirlediğimiz temaya göre de bir format belirliyoruz. Bu sene şiir teması var. Bunun üzerine şiir türlerine çalışıyoruz. Şiir türüne göre formatı şekillendiriyoruz, gruplara anlatıp öğretiyoruz.

Şiir temasında seyirciyi neler bekliyor?

Başak Fındıkçıoğlu: Yönetmenin seçimi dediğimiz bir format var. Bu formatta yönetmen olarak adlandırdığımız beş doğaçlama oyuncusu var, bunlar kendilerine bir film türü seçiyorlar. Ardından oyuncular seyirciden bir film ismi alıyorlar. Bu türün özelliklerine uygun olarak sahnede filmle ilgili veriler veriyorlar ve oyuncular da buna göre oynuyorlar. Her seferinde seyirci bir kişiyi eliyor. Bunu şiire uyarladık. Bir grup liir, bir grup pastoral şiir üzerinden oynayacaklar. Oyuncular kimi zaman şiir özelliklerine uygun doğaçlama şiir yazacaklar sahnede.

Doğaçlama Tiyatro Festivali'nin afişi var. Beyaz bir fon üzerine kalemtıraştan çıkan kalem talaşları konulmuş. 9. İzmir Doğaçlama Tiyatro Festivali, Oyun Hamuru Tiyatrosu, 6-7 Aralık 2019, Saat: 20.00 yazıyor. Yer olarak NHKM İzmir Halk sahne yazılmış.

Neden şiir teması?

Burak Özbaykuş: Cenk Öztekin ve Umut Özan belirledi temayı. Bir arkadaş toplanmasında ya da iki sevgili birlikteyken ortaya çıkan bir şey şiir. Çok hayatın içinde… Neden sahnede de olmasın diye düşündük.

Temaları belirleme kriterleriniz neler?

Başak Fındıkçıoğlu: Doğaçlama pek çok konuyla dirsek teması olan bir alan. Amaç biraz bunu hatırlatmak. Bir yıl orta oyunu teması belirlemiştik. Orta oyunu doğaçlamanın başlangıcı olarak kabul ediliyor. Doğaçlamayı zenginleştirebilecek temaları seçiyoruz. Geçen yıl masallar üzerinden yönetmenin seçimi formatını biçimlendirmiştik.

Temalarda bir saygı duruşu var mı?

Burak Özbaykuş: Orta oyunu temasını oynarken geleneksel Türk tiyatrosuna sağlam bir saygı duruşunda bulunduk. Masallar üzerine yaptığımızda İran, Pers,  Hint masallarına göndermeler yaptık. Bu sene şiir temasında da aynı şekilde akımlara saygı duruşunda bulunuyoruz. Hem akımlara hem akımların temsilcilerine… Şiir, bireysel bir yerden hareket edip kolektif bilinci de tetikliyor. Sahne üzerinde de bunu deneyeceğiz. Çok bireysel, çok kendi dünyandan çıkan bir şey seyiriciyle buluştuğunda nasıl kitlesel bir şeye dönüşür onu göreceğiz.

Bu sene şiirini kap gel adlı bir interaktif bölümünüz var. Bundan bahseder misiniz?

Başak Fındıkçıoğlu: 8 Aralık Pazar günü saat 18.00’de halihazırda yapılan ve bizim temamızla ilintili olan bir etkinliğe dahil olacağız. İnsanlar kendi yazdıkları ya da okumak istedikleri şiirleri topluluk içinde seslendirecekler.

Sadece seyirciye değil katılan tiyatro gruplarına da çok şey katan bir festival bu. Katılan tiyatro gruplarını neler bekliyor?

Başak Fındıkçıoğlu: Bu sene eğitmenimiz Tülin Sağlam. Bir sanat eseri için olmazsa olmaz bir unsur olarak kabul edilen çatışma üzerine çalışacak. Üç dakikalık bir performansta çatışmayı yaratabilmek için teknik ve birikim gerekiyor. Bununla ilgili bir atölye yapacak Tülin Sağlam. Önceki senelerde Selda Ergün, Selen Korat Birkiye gibi eğitmenler gelip doğaçlamayı destekleyecek birtakım atölyeler yaptılar. Doğaçlama oyuncusu olarak baktığımızda bizim ihtiyacımız hareket üzerine çalışabilmek, çatışmayı geliştirebilmek vs. ihtiyaçlarımızdan, oyunlarımızdan yola çıkarak eğitmenler buluyoruz, gruplar da bundan faydalanıyorlar. Bunun haricinde yeni tur şekilleri öğreniyoruz. Bir araya gelince birbirimizden de besleniyoruz, körelmiyoruz böylece.

Bu festivale katılmak isteyen tiyatro gruplarının ne yapmaları gerekiyor?

Başak Fındıkçıoğlu: Önceki yıllarda açık çağrı yapıyorduk ancak bizim küçük bütçemiz ve kısıtlı zamanımız bununla başedemiyor. Bizi hiçbir zaman yalnız bırakmayan gruplarla devam ediyoruz ve her sene yeni bir grup eklemeye gayret ediyoruz. O yeni grup da ya bildiğimiz ya duyduğumuz ya da referansı olan gruplardan oluyor.

Kimler gelsin bu festivale?

Başak Fındıkçıoğlu: Doğaçlamadan, şiirden ve gülmekten keyif alan herkes gelsin bence. Doğaçlama seven insanlar için yeni yüzler, fikirler ve deneyimler barındırıyor bu festival. Tiyatroyla ilgilenen kişiler için de yeni bir kaynak.

Belediyelerden beklentiniz var mı? Sizi nasıl destekleyebilirler?

Burak Özbaykuş: Konaklama ve ulaşım konularında destek alabilirsek dokuz grup yerine on beş grup çıkarabiliriz. Belediye bize daha geniş bir sahne sağlayabilir. Bu sene bu festivalin dokuzuncusunu yapıyoruz ancak devamını getirebilir miyiz bilmiyoruz.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Başak Fındıkçıoğlu: Geçen sene ne yazık ki Selda Ergün’ü kaybettik. Festivale yakın bir zamanda vefat etti. Türkiye’de doğaçlama üzerine çalışan, bizi de çok desteklemiş bir öğretmendi. Bizim için kıymetliydi. Geçen yıldan beri festivali onun anısına yapmaya devam ediyoruz. Ayrıca kendisi adına bir de ödül veriyoruz. Geçen sene Kıbrıslı bir gruba verdik, en genç doğaçlama gruplarından biriydi. Bu sene de kendisi adına ödül vereceğiz.

Tiyatro ile ilgili olan kişilerin bu festivale uzak olmasını anlamlandıramıyorum. Onların daha çok ilgi göstermesini bekliyorum.

Bu sene 9. Doğaçlama Tiyatro Festivali, 6-7 Aralık tarihlerinde saat 20.00’de Nazım Hikmet Kültür Halk Sahnesi’nde. Katılacak gruplar ise şöyle: AZOT (İstanbul), Sahte Okey (İstanbul), Tiyatro Oktav (Tekirdağ), Alegori (Eskişehir), Cite (Kıbrıs), Doğaçhane (İzmir), Bir Varmış Bir Yokmuş (İzmir), EYDOT (İzmir), Oyun Hamuru Tiyatrosu (İzmir).

Daha önce doğaçlama tiyatro üzerine Oyun Hamuru Tiyatrosu kurucularından Burak Özbaykuş ile bir söyleşi yapmıştık. O röportajı okumak için tıklayın. Oyun Hamuru Tiyatrosu’nu Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

Not: Fotoğraflar görme engelli okuyucularımız için betimlenmiştir. Görsellerin altında bulunan yazılar bu amaca hizmet etmektedir.

Benzer yazılar
#YEMEK
Çikolatalarının tadına baktığınız an duyduğunuz o yoğun hazzı anlatmak için sayfalarca yazı yazabiliriz ama yeterli olac...
Seçil Şeker
22 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
Sizi kış depresyonundan koruyacak, dışarıya çıkmanıza sebep olacak haftanın en iyi etkinliklerini listeledik. Bakalım si...
Editör
20 Jan 2020
#GEZİ
Dünyaca ünlü Yunan Adaları'na yeşil pasaportumuz ya da çok girişli Shengen vizemiz olmasa da kapı vizesi uygulamasıyla g...
Gülay Güler
18 Jan 2020
#SİNEMA
Birikim Atölyesi ve otuzbeslik.com’un düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın 19'uncusuyla ka...
Gülay Güler
16 Jan 2020
#YEMEK
#EĞLENCE MEKANI
Açıldığı günden itibaren İzmir'in gözdesi olan, yazın ağaçların altındaki masalarda güneşin ve akşam serinliğinin tadını...
Seçil Şeker
16 Jan 2020
#MÜZİK
İranlı def sanatçısı Sami Hosseini öncülüğünde 2013 yılında kurulan Ahura Ritim Topluluğu, ortak insani değerlere ve kay...
Kardelen Uysal
15 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
İzmir yılın ilk ayında birbirinden keyifli konserlerle dolu. Bu hafta müziğe doymak, müzikle büyülenmek istiyorsanız mut...
Editör
13 Jan 2020
#GEZİ
Urla-İskele sahil şeridi boyunca denize hangi noktadan, hangi duygu haliyle bakarsanız bakın o etkileyici panorama içind...
Filiz Temiz
11 Jan 2020
#BAR
Son zamanların yeni trendi kokteyl barlar. Gece kulüplerinin gürültülü atmosferinin aksine daha sakin ve samimi bir orta...
Gülay Güler
9 Jan 2020
#TİYATRO
Ekranların sevilen dizisi Çocuk'un ele avuca sığmayan karakteri Murat Karasu'yu canlandıran Kenan Acar ile keyifli bir s...
Seçil Şeker
6 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
#SERGİ
Haftanın içinizi ısıtacak ve soğuk havaya rağmen dışarı çıkmanızı sağlayacak etkinliklerini listeledik. Sıcacık bir haft...
Editör
6 Jan 2020
#GEZİ
Köy hayatını, geleneklerini, kültürünü, lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz, her biri özgün karaktere sahip İzmir'in en ...
Gülay Güler
3 Jan 2020
#SİNEMA
Adana Ceyhan’da yaşayan insanların hayatlarından kesitler sunan Benim Varoş Hikayem, bu semtte yaşayan insanların hikaye...
Kardelen Uysal
2 Jan 2020
#ATÖLYE
#SEMİNER
#EĞİTİM
Yeni yılda daha çok meditasyon yapmaya ve kendinize zaman ayırmaya ne dersiniz? Listemizde kendinize uygun bir atölye mu...
Seçil Şeker
1 Jan 2020
#ÇALIŞMA ALANI
İzmir'in en güzel mazaralı butik ortak çalışma alanı Lokasyon.co ile kurulum sürecini ve geçirdikleri ilk yılı konuştuk....
Seçil Şeker
27 Dec 2019
#AİLE
#EĞLENCE MEKANI
#YEMEK
Sevgilinizle yeni yerler keşfetmeyi seviyor musunuz? Sizin için İzmir'deki en samimi, en romantik mekanları derledik.
Editör
26 Dec 2019
#TİYATRO
Yılın ilk ayında İzmirli seyirciyi birbirinden değerli oyunlar, stand-up gösterileri bekliyor. Hayata dair tüm renkleri ...
Kardelen Uysal
25 Dec 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Kadın dediğimiz upuzak diyarları görür o görmediği, dokunmadığı, koklamadığı çocuklara kendi çocuğuna, torununa örer gib...
Kardelen Uysal
24 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
Yılbaşı heyecanı hepimizi sarmışken, yılın son haftası katılabileceğiniz en iyi etkinlikleri listeledik! Yine birbirinde...
Editör
23 Dec 2019
#SPOR
Manş Denizi’ni en hızlı geçen yüzücü ünvanına sahip Emre Erdoğan ile 28-29 Aralık'ta Özdere'de gerçekleşecek Marathon Ma...
Editör
22 Dec 2019
#SANAT
Alper Bıçaklıoğlu ile üretim sürecinde dert edindiği meseleleri, çizgi dışı işlerini, satmadığı eserlerin hikayelerini, ...
Kardelen Uysal
19 Dec 2019
#SANAT
Sokak Sanatçıları Derneği ilk olarak 2004 yılında bir kulüp olarak hayatına başlıyor ve 2009 senesinde dernek haline gel...
Kardelen Uysal
18 Dec 2019
#YEMEK
Ev yemeklerine hasret mi kaldınız? Fast food yemekten gına mı geldi? Her öğlen, bugün ne yesek diye kara kara düşünmeye ...
Gülay Güler
17 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
#BULUŞMA
Yıl bitiyor olsa da İzmir her hafta olduğu gibi bu hafta da bize harika etkinlikler sunuyor. Rehavete kapılmadan haftalı...
Editör
15 Dec 2019
#YARIŞMA
#YÜZME
İzmir'de kış ortasında açık su yüzme şampiyonası düzenlenecek! Marathon Masters Kış Kupası Açık Su Yüzme Şampiyonası 26-...
Editör
14 Dec 2019
#SİNEMA
Gökalp Gönen, Yıldız Teknik Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü mezunu, yaşadığımız dünyanın hassasiyetlerine duyarlı,...
Kardelen Uysal
13 Dec 2019
#ALIŞVERİŞ
Klasik hediyelerden sıkıldınız mı, aldığınız hediyelerle sevdiklerinizi şaşırtmak mı istiyorsunuz? Şanslısınız sizler iç...
Gülay Güler
13 Dec 2019
#KONSER
#DJ
"Evde ya da otelde oturarak yeni yıla mı girilir, 2019'a böyle mi veda edilir" diyorsanız sizler için yılbaşı coşkusunu ...
Gülay Güler
11 Dec 2019
#KUTLAMA
Yılın son saatlerini ve yeni yılın ilk saatlerini hem eğlenceli hem de romantik bir kutlamayla geçirmek isterseniz bu li...
Seçil Şeker
11 Dec 2019
#TİYATRO
Öteki Beriki Tiyatro Topluluğu 2013 senesinde kurulan, sanat değeri olan oyunlar yapma peşinde olan, gücü, baskıyı eleşt...
Kardelen Uysal
10 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
Yılın son ayında kentimizde birbirinden güzel oyunlar, konserler, film festivali var. Haftalık planınızı yapmadan listem...
Editör
8 Dec 2019
#EĞLENCE MEKANI
#SPOR
Dostlarınızla birlikte hem stadyumdaymış gibi eğleneceğiniz hem rahat rahat içkinizi yudumlayıp yemek yiyebileceğiniz bi...
Gülay Güler
7 Dec 2019
#SANAT
Sanatçıya ve sanatseverlere alan açan, özgürlük alanları yaratan disiplinlerarası bir sanat alanı olarak İzmir Alsancak’...
Editör
5 Dec 2019
#ATÖLYE
Yeni yıla girmeden birkaç atölyeye katılmak, sevdiklerinize hediye hazırlamak ya da seneyi bitirmeden biraz daha kendini...
Seçil Şeker
4 Dec 2019
#TASARIM
Tutu Design, 2016 yılında Tuna Şirin tarafından kuruldu. Alsancak Sevgi Yolu'nun girişinde sağ tarafta bulunan 34 h kabi...
Editör
3 Dec 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade