R
GIRIŞ
TR
EN

Karaburun Gezi Rehberi

#GEZI
Zeynep Öztürk
2019-06-07

Keşfedilmesine ramak kalmış bir yerden bahsedeceğiz bugün sizlere. Bir kere gittiğinizde sizi kendisine aşık edecek olan bu yer; Karaburun. Denizinin yeşile kaçan mavisinden mi, fok mağaralarından mı, yoksa beach club'larından mı bahsetsek... En iyisi bu sakin cennet köşe ile sizleri başbaşa bırakalım, keyifli okumalar. 

 

Karaburun Adı Nereden Geliyor?

 

Karaburun adını üzerinde yer aldığı yarımadadan almıştır.  Çok eski dönemlerde, yarımadanın adının "Capo Calaberno" olması, fonetik olarak adın buradan değişerek geldiğini düşündürmektedir. Tabii başka varsayımlar da bulunmaktadır. Bir varsayıma göre ise deniz yoluyla yarımadaya ilk varışta "Kömür Burnu" denilen mevkiin görülmesi nedeniyle, kayaların rengi esas alınarak "Karaburun" denildiği şeklindedir. Diğer bir varsayım ise eski Türk adlandırma usullerinde; kuzey yönünün "kara", güney yönünün ise "ak" olarak adlandırılması mantığına dayanmaktadır.

 

 Doğaya Armağanları 

Kaynak: unsplash

Karaburun, şifalı otlar açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Yaklaşık 67 tür şifalı ot vardır. Sütleğen, yarpız, gelincik otu, kantaron otu, kapari, kekik, kenger, sığırotu, ada soğanı, adaçayı bu tür bitkilere örneklerdir. Karaburun Yarımadası'nın en önemli tarımsal ürünleri kesme çiçekçilik, narenciye ve enginardır. Yani bu bölgede fazlasıyla nergiz, sümbül, enginar, limon ve mandalina görebilirsiniz.

 

Fok Mağaraları

Kaynak: egemak

 

Tüm dünyada sayıları 500 ve yurdumuzda ise 100 civarında kalmış olan "Akdeniz Foku (Monachus monachus)" ile gene nesli tükenmeye yüz tutmuş bulunan "Ada Martısı" Yarımada'da görülmektedir. Yarımada kıyılarında çok sayıda mağara bulunup bunların bazıları foklar tarafından doğum amacıyla da kullanılmaktadır. Tümü, çok önemli ve yoğun bir çalışma ile koruma altına alınarak nesillerinin devamı konusunda iyileştirici önlemler alınan bu hayvanların varlığı, Yarımada'nın bu açıdan önemini artırmaktadır.

 

Ulaşım

Kaynak: keşfetsek

 

Başta maalesef belirtmek istiyorum ki aracınız yoksa Karaburun'da ulaşım çok zor. Aracınız var ise bir cennet! 2018 yılında yenilenme çalışmaları yüzünden biraz inşaat alanı gibi gelebilir yollar ama seneye düzeleceğinden eminim. İzmir Yenigaraj’dan ve Fahrettin Altay’daki Üçkuyular Semt Garajı’ndan yaz aylarında yarım saat, kış aylarında ise bir saat ara ile hareket eden otobüs ve dolmuş seferleri ile ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Yaz aylarında Foça-Karaburun-Mordoğan arasında yapılan vapur seferleriyle de Foça’ya ulaşılabilir. 

 

Tarihi Yerler

 

Ayşe Kadın Camii

Kaynak: Ayhan Yörük

 

700 yıl önce Ayşe Kadın isimli bir kızın vasiyeti üzerine annesi tarafından Türkiye’de bir eşi olmayan modeli Kâbe’den getirilen bir camii yaptırılmıştır. Camii içinde 450 sene önce yapılmış ahşaptan yapılma iki buçuk metre boyundaki saat vardır ve hala çalışır vaziyettedir. 

 

İskele

 

Kaynak: Uzakdeğil.com

 

İskele Karaburun'da akşamları içeceğinizi yudumlarken oturabileceğiniz keyifli nadir yerlerden birisi hatta teki bile demek mümkün. İskelede pansiyonlar, restoranlar ve oturabileceğiniz barlar bulunmakta. Akşamları ışıklandırması ve yeni yapısıyla sizi hemen içine çekecek olan iskelede ilerleyen saatlerde gençler kayalıkların orada toplaşıp gitar çalıp şarkılar söylüyorlar. 

 

Mitolojik Değerleri

Kaynak: Uludağ sözlük

 

Mimas

Nazım Hikmet'in “Şeyh Bedrettin Destanı”nda seslendiği Karaburun’un (eski adıyla Mimas), Yunan Mitolojisinde de sıkça yer almıştır. Homeros'un ünlü eseri "Oddysea"' da Rüzgârlı Mimas (Windy Mimas) olarak geçen "Mimas Dağı", bugün Bozdağ diye adlandırdığımız dağdır. Bu dağın eskiden Mimas olarak adlandırılması, "mitolojik tanrılarla savaşan gigant'ların (devler) başında yer alan ve tanrı Zeus'u çok zorlayan Mimas isimli devin, üzerine erimiş demir, çelik ve bakır dökülerek öldürüldüğü ve bir daha uyanmamak üzere söz konusu dağların altına gömüldüğü" hikâyesine dayanmaktadır. 

 

Nergis 

Yunan mitolojisinde Narkissos adıyla sözü edilen, adını narsizme, narkoza, bir çiçek familyasına (nergisgiller) ve bir çiçeğe vermiş olan Narsis (ya da Narkissos), Klasik Mitoloji'deki bir kahramandır. Bu öyle bir hikayedir ki sizi içine çekmemesi mümkün değil. Gelin öyküye birlikte göz atalım: Narsis, ırmak ilahı Kephissos ile arındırıcı suların bekçi perisi Liriope’nin oğlu olarak doğar. Bir kâhin, ebeveynine Narsis’in dünyada, kendi yüzünü görmediği sürece yaşayacağını bildirir. Gel zaman git zaman Narsis su birikintide yansıyan yüzünü görür. Kendi yüzünü görünce kendini hayranlıkla seyre dalar ve kendisine âşık olur. Bu seyirden kendisini bir türlü alamayan Narsis gitgide hissizleşir, dünya yaşamına gözlerini yumar ve bulunduğu yere kök salarak açılmış bir çiçeğe dönüşür. Bu çiçek, güneş gibi sarı göbekli, beyaz yapraklı, çevresine güzel kokular yayan bir çiçektir. Günümüzde kendine aşık çiçek olarak da bilinmektedir. 

 

 

Yeme-İçme

Kaynak: Uğurlu Lezzetler

 

Yeme içme kısmında mutlaka denemeniz gereken geleneksel tatlardan bahsedeceğiz. Keşkek, dedesarığı ve kabak çiçeği dolması muhakkak denemeniz gerekenler arasında. Ayrıca Saip Köyü'nde Saip Kırkahvesi fazlasıyla meşhur bir yer. Özellikle yenilebilecek her şeyin reçelini yapmalarına çok şaşırdım. Dedesarığı mantı gibi gelebilir size ama yapılışı ve tadı tamamen farklı. Kabakçiçeği dolmasını denemediyseniz yiyebileceğiniz en lezzetli dolmayı yememişsiniz demektir. Merkezdeki restoranlardan ziyade köylerde ya da İskele'deki restoranlarda yemenizi tavsiye ediyorum. Ayrıca İskele'deki bazı restoranlarda kabak çiçeğinin içine peynir koyup kızartıyorlar. Denemek isterseniz aklınızda olsun.

 

Denize Girilecek Sahiller ve Beach Club'lar 

 

Seal Beach Club & Otel

Kaynak: Seal Beach Club

 

Seal Beach Club & Otel, tarihi Ayıbalığı Koyu Plajı'nın hemen üzerindedir. Tümü deniz manzarasına sahip olan bungalovlarında, minimum iki, maksimum dört kişi konaklayabilmektedir. Tesisin tüm alanlarında Wi-Fi erişimi ücretsizdir.Konaklama birimlerinin her birinde; özel bir teras, çalışma masası, eşya dolabı, klima, mini bar, set üstü ocak, direkt telefon ve uydu TV yer almaktadır. Odalarda bulunan özel banyolar; saç kurutma makinesi, havlu ve ücretsiz banyo malzemeleri ile donatılmıştır. Cumartesi geceleri ile DJ performansları ile eğlenceler organize edilmektedir. Tesis bünyesinde misafirlere özel ücretsiz bir otopark alanı mevcuttur. Ek ücret karşılığında çamaşırhane hizmetinden yararlanabilirsiniz. Talep doğrultusunda havalimanı transfer servisi ayarlanabilmektedir.

Konumu görmek için tıklayın!

 

İncirlikoy - Akvaryum Koyu

 

Türkiye’ni en iyi on mavi plajı arasında yer alan Akvaryum plajı adını akvaryum gibi denizin dibindeki balıkları görebilmemizden alıyor. Deniz gözlüksüz bile 10-15 metre altında bulunan rengarenk balıkları izleyebilirsiniz. Bu küçük, sevimli koy sadece 30 metre uzunluğunda. Denize girebileceğiniz alan çok büyük olmadığı için hafta içi giderseniz daha keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Burası o kadar temiz ve el değmemiş ki foklar ve yunuslar bile buraya uğramadan duramıyor. Temiz kumsalının dışında çim alanı ile birlikte Akvaryum Plajı, Karaburun'un en güzel plajlarından biri olarak öne çıkıyor. Karaburun'un İncirlikoy Mekii’nde bulunan Akvaryum Plajı, halk plajı olarak hizmet veriyor. Belediye tarafından ziyaretçiler için kafeterya, duş, soyunma kabini, tuvalet, şezlong ve şemsiye kiralama imkanı da var. Akvaryum Plajı çocuklar ve aileler için uygundur. 

Konumu görmek için tıklayın!

 

Bodrum Plajı

 

 

Şehir merkezinden 105 km mesafedeki Bodrum Koyu, mavi bayraklı bir halk plajıdır. Sezonun yoğun olduğu dönemlerde hayli kalabalık oluyor ama okullar da kapandığına göre burayı tercih edebilirsiniz. Karaburun’un en çok tercih edilen plajlarından olan Bodrum Koyunun deniz buz gibi ve tertemiz, plajı ise çakıllıdır. Belediye ücretsiz şemsiye imkanı sunmakta. Sahil boyundaki sıralı işletmelerden yeme-içme ve diğer temel ihtiyaçlarınızı karşılanabilirsiniz ama ben Paşa Cafe & Bar'ı tavsiye etmek istiyorum. Karaburun'a gerilip macera aramak istemiyorsanız burası size göre. Gündüz plaj keyfi yapıp, akşam yemek yiyip, gece de kaliteli müzik dinleyip buradan cebinizi yormadan ayrılabilirsiniz. Aile, çocuk ve gençler için uygun.  

 Konumu görmek için tıklayın!

 

Kalacak Yerleri

 

Taşada Butik Otel

Kaynak: Taşada Butik Otel

 

Taşada Butik Otel, Ege Denizi’ne açılan iskelesi, denize sıfır konumu ile Karaburun'da en çok tercih edilenler arasında. Tesise evcil hayvan kabul edilmiyor. Toplamda 20 adet odası olan otelin bahçe ve çatı katında terası bulunmaktadır. Ücretsiz açık büfe kahvaltı, ücretsiz kablosuz internet ve ücretsiz otopark hizmetleri vardır. Dilendiği taktirde gidiş-dönüş havaalanı transfer ve çamaşırhane servisleri de bulunmaktadır.

Konumu görmek için tıkla!

 

Arya Butik Otel

Kaynak: Etstur

 

Tesise evcil hayvan kabul edilmektedir. Tesisin otele ait iskele plajı ve havuzu bulunmaktadır. Otele ait tekne turlarını önerebilirim. Çamaşırhane ve kuru temizleme gibi ek olanaklara da sahip olan tesis genelinde ücretsiz Wi-Fi erişimi ve misafirlere özel bir otopark alanı da mevcuttur.

Konumu görmek için tıkla!

 

Morkoyun Bungalov ve Çadır Kamp

Kaynak: Otelz.com

 

Morkoyun Bungalow ve Çadır Kamp'da evcil hayvan kabul ediliyor. Tesiste hizmet veren açık alanların kullanımı mevsim koşullarına bağlı olarak değişiyor. Doğayla iç içe olabileceğiniz bu tesiste hafta içi 2 kişi kahvaltı dahil 200 TL'ye konaklarken hafta sonu bu fiyat 250 TL oluyor ki bana sorarsanız bu fiyatı kesinlikle hak ediyor. Nefes alabileceğiniz enfes yerlerden bir tanesi Morkoyun Bungalow ve Çadır Kampı denize ise 10 dakika yürüme mesafesinde.

Konumu görmek için tıkla!

Benzer yazılar
#SANAT
Kardelen Uysal
19 Jun 2019
#TARIHI YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'd eki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik Haydi durmayın İzmir in antik doku...
Zeynep Öztürk
17 Jun 2019
#TIYATRO
#KONSER
Bu hafta İzmir'd e gidilebilecek en iyi etkinlikleri derledik Can sıkıntısına son veriyoruz Tepekule Açıkhava Sineması Günleri her pazartesi salı çarş...
Can Sue
16 Jun 2019
#KAMP
Üzerinizi yıldızların örttüğü ağaçların denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz denize girebileceğiniz muhteşem kamp alanları var İzmir’d e Nerede o...
Kardelen Uysal
15 Jun 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal Alsancak ta bulunan Wavy ön yargılarımızı yıkmamızı sa...
Zeynep Öztürk
15 Jun 2019
#HEDIYELIK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik Ne alsak ne kadar sevsek az Bir gülümsesek onlara y...
Seçil Şeker
13 Jun 2019
#BEACH CLUB
Deniz kum güneş ve eğlence merkezi olan Çeşme'd e birçok beach club bulunmakta Hem denizin hem eğlencenin tadını çıkarmak isteyenler için Çeşme nin en...
Gülay Güler
13 Jun 2019
#KITABEVI
#KITAP
#CAFE
Alaçatı nın hareketli hayatına bir kitap kafe molası vermek ister misiniz Sizin için harika bir keşfimiz var Alaçatı ya hoş geldiniz Sizi biraz yakınd...
Seçil Şeker
12 Jun 2019
#RESIM
Fotoğrafta sanatçının eserinin fotoğrafı mevcut Eserde ikiye bölünmüş bir daire var Dairenin içinde sarı turuncu kırmızı renkli noktalar beyaz font üz...
Kardelen Uysal
11 Jun 2019
#KONSER
Bu hafta İzmir'd e gidilebilecek en iyi etkinlikleri derledik Can sıkıntısına son veriyoruz Selda Bağcan 7 Haziran günü Musicorium Alaçatı Sahne de se...
Can Sue
9 Jun 2019
#KONSER
Şehrin ritmi içinde bir perküsyon üstadı Hamdi Akatay bütün projelerini Hamdi Akatay in The City adı altında topladı Şehirdeki ritmleri caz ve klasik ...
Can Sue
9 Jun 2019
#SAHIL
Şirin bir beldemiz olan Foça Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta Eski Foça nın mimari yapısı çok hoştur Taş evleri kalesi yel de...
Gülay Güler
9 Jun 2019
#OTEL
Ege balıkları roka Rum mezeleri ile rakı keyfi sürmek isterseniz adresiniz Foça dır Kendine has bir havasıyla Foça gittiğinize asla pişman olmayacağın...
Zeynep Öztürk
8 Jun 2019
#GEZI
Masallara inanır mısınız peki ya efsanelere Bir rivayete göre Eski Foça da nerede olduğu bilinmeyen bir taş vardır ve Karataş olarak anılır Her kim ki...
Zeren Tuğçe Erbil
8 Jun 2019
#OTEL
Karaburun Mordoğan ın sahilleri öyle temiz denizi öyle mavi ki anlatılmaz yaşanır Suyu ne sıcak ne soğuk adeta gel bana diyor Karaburun da nerede deni...
Zeynep Öztürk
7 Jun 2019
#GEZI
Keşfedilmesine ramak kalmış bir yerden bahsedeceğiz bugün sizlere Bir kere gittiğinizde sizi kendisine aşık edecek olan bu yer Karaburun Denizinin yeş...
Zeynep Öztürk
7 Jun 2019
#YÜZME
Karaburun dantel gibi işlenmiş irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip Karaburun un yolları virajlı ama bu sizi korkutmasın inanın her viraj eşsi...
Gülay Güler
7 Jun 2019
#CAFE
Kış geldi diye Alaçatı’d an vazgeçecek değiliz Minik hafta sonu kaçamaklarınızda bir kahve içip kırk yıl hatır alın diye sizlere Alaçatı nın kahve dur...
Seçil Şeker
6 Jun 2019
#YEMEK
Dondurma denince aklımda da kalbimde de akan sular duruyor Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor Şimdi Hepsini mi denedin yok artık d...
Seçil Şeker
6 Jun 2019
#OTEL
İzmir Seferihisar Türkiye nin ilk Citta Slow u yani Sakin Şehri Bu ünvanı 2009 yılında almış Peki nereden alınıyor bu unvan derseniz açıklayayım Bu un...
Zeynep Öztürk
5 Jun 2019
#SAHIL
Ülkemizde slow city sakin şehir unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar a hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz Sakin bir tatil geçirmek isteyenler...
Gülay Güler
5 Jun 2019
#GEZI
#YEMEK
Seferihisar a bir kere gidip Bana yetti buralar diyen henüz görülmedi Bir giden bir daha gidiyor sakinliğine alışan beyaz yakalılığı bırakıp buraya ye...
Seçil Şeker
5 Jun 2019
#SAHIL
İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla dır Hoop merkezden yarım saatte Urla dasınız Kalabak sahilinden Balıklıova sahillerine kadar...
Gülay Güler
4 Jun 2019
#YEMEK
Kahvaltı Türk kültüründe hatırı sayılır bir yere sahip Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı özellikle pazar günleri bir başka önemseriz Bu keyifli pa...
Bensu Tekin
3 Jun 2019
#GEZI
Huzurun adresi Urla da kuş sesleriyle uyanırsınız Urla rüzgarı ile de meşhurdur İzmir cayır cayır yanarken Urla püfür püfür esmektedir En güzel zeytin...
Gülay Güler
3 Jun 2019
#KONSER
Bayram haftasında konserlere doymaya hazır mısınız Kenan Doğulu'd an Selda Bağcan a Gülşen'd en Yıldız Tilbe ye uzanan gecelerde bağıra bağıra şarkı s...
Can Sue
2 Jun 2019
#OTEL
Ah ne güzeldir Çeşme şimdi Çeşme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız bu liste tam size göre Bayram tatilinde Çeşme kaçama...
Zeynep Öztürk
2 Jun 2019
#KAMP
Şehir ahalisi apartman çocukları için betondan kurtulmanın egzoz dolmuş ciğerleri stresten pelteleşmiş zihinleri iyileştirmenin en iyi yolu doğaya kaç...
Gülay Güler
1 Jun 2019
#SAHIL
Tatil başladı Çeşme'd e hangi plajlarda serinlesem diye düşünüp duruyor musun Sana bu konuda yardımcı olabilmek için bu serinletici listeyi düzenledik...
Gülay Güler
1 Jun 2019
#SPOR
Suyu sevin ve sizi değiştirmesine izin verin diyor Gizem Çalışkan Gizem Çalışkan kim mi Kendisi 1988 doğumlu Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edeb...
Zeynep Öztürk
31 May 2019
#OPERA
Kaynak İzmir Devlet Opera ve Balesi Operadan Müzikale Unutulmayan Melodiler 13 Haziran da Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu nda İzmir Devlet Opera...
Can Sue
31 May 2019
#SANAT
Tobav Tiyatro Opera Bale Çalışanları Vakfı Amacı sanatı sevdirmek ve yaygınlaştırmak olan Tobav SANATA EVET mottosuyla eğitim kursları sergiler ustalı...
Gülay Güler
30 May 2019
#GEZI
Yaz aylarının vazgeçilmezi kış aylarının huzur merkezi Çeşme her türden aktivite olanakları ile sıkça tercih edilen beldelerimizden biri Yumuşak havas...
Beste Ayaz
30 May 2019
#FESTIVAL
#KONSER
#SERGI
Bu hafta İzmir'd e yazın gelişini kutlayan etkinlikler var Evde oturmayın kendinizi dışarı atın 27 Mayıs Pazartesi 18 Karşıyaka Çiçek Festivali Saat 1...
Can Sue
27 May 2019
#RESTORAN
Zira İzmir rahattır Bir masa rakı balık dost sohbeti İzmirli nin yaşam tarzıdır Meltem esintisi anason kokusu bizi mutlu etmeye yeter de artar Hal böy...
Gülay Güler
26 May 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası
,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
(