Arya Kamalı

Ben Arya Kamalı 1965 yılında doğdum.Tarih ve sanatla ilgilenen bir ailede büyüdüm.Dolayısıyla ilk minyatür eğitimimi ilkokul çağlarında, babam ve ağabeyimden aldım.İlk sergi ve yarışma deneyimimi ilkokul 5. sınıfta yaşadım. Bu deneyimden sonra minyatür sanatı hayatımın ayrılmaz bir parçası oldu. Sonraki yıllarda bu alandaki eğitimime devam ettim.

1986 yılında İzmir’e geldim. Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği bölümünü okudum. Aynı yıllarda minyatür çalışmalarıma devam ettim.Farklı zemin, materyal ve objeler üzerinde tecrübelerim oldu.Bu deneyimlerim sadece minyatür yapım teknikleri üzerine değildi. İnsanların işlenen konulara bakışı, ilgi alanları, beklentileri, sanata ve sanatçıya yaklaşımlarını gözlemlemek bana büyük kazanımlar sağladı.

1995 yılından itibaren her yıl çeşitli Yüksekokul ve Üniversitelerden gelen önlisans ve yükseklisans öğrencilerinin tarafıma yaptıkları başvurular sonucu bu öğrencilerin tez, staj, proje ve araştırmalarının uygulama eğitiminde bulundum.

1995 yılında Ankara Uluslararası Sanat ve El Sanatları Fuarından bu yana çeşitli etnikler, fuarlar ve sergilere katıldım. Otuz yıldır yaşadığım bu güzel şehir birçok eserimin esin kaynağı olmuştur. Çalışmalarımda İzmir’in renklerini ve dokusunu hissettirmeye ve yansıtmaya çalıştım.