Göksel Kortay

Göksel Kortay, 6 Nisan 1939'da İstanbul'da doğdu. Robert Kolej'den mezun olduktan sonra Fulbright bursunu kazanarak ABD'ye gitti ve eğitimine orada devam etti. Bennington College Yaz Okulunu bitirdi. Boston Üniversitesi Tiyatro ve Televizyon bölümünden aktörlük ve yönetmenlik dalında Master derecesi ile mezun oldu. Ayrıca Michigan Üniversitesi'nden İngiliz Dili ve Edebiyatı diploması aldı. New YorkSan Fransisko ve Massachusetts'ın Provincetownkentinde profesyonel ve yarı profesyonel birçok tiyatroda hem oyuncu hem de yönetmen olarak çalıştı. 6,5 yıl kaldığı Amerika'dan dönmeden önceki son görevi New York'taki ünlü televizyon stüdyosu NBC'de yayınlanan "Say When" ve "Tonight Show" adlı programların produksiyon amirliğiydi.

1962 yılında İstanbul'a döndükten sonra Kenter Tiyatrosu'nda çalıştı. Burada Türk seyircisinin karşısına ilk kez Bertolt Brecht'in "Üç Kuruşluk Opera" oyununda Mrs. Peachum rolüyle çıktı. Aynı yılarda TRT İstanbul Radyosu'nda program uzmanı olarak görev aldı. Hem radyo oyunları yönetti, hem de turizm ve gençlik programları yaptı. Aralarında Dormen TiyatrosuAltan Erbulak-Metin Serezli TiyatrosuNisa Serezli - Tolga Aşkıner TiyatrosuGönül Ülkü - Gazanfer Özcan Tiyatrosu'nun da olduğu çeşitli tiyatrolarda çalıştı. 17 yıl boyunca radyoda bir bankanın çocuk programlarını yazdı, yönetti ve seslendirdi.

1970 yılında Dormen Tiyatrosu'nun "A Tale of Istanbul" (Bir İstanbul Masalı) oyunuyla Roma'da ve Londra'da Aldwych Tiyatrosu'nda turneye çıktı. 1978 yılında "International Istanbul Players" tiyatro topluluğuyla birlikte Necati Cumalı'nın "Nalınlar" adlı eserini Londra'da Old Vic tiyatrosunda İngilizce oynadılar. Dünyada bir ilki gerçekleştirmişlerdi, yani anadili İngilizce olmayan bir topluluk, o dilde yazılmamış bir oyunu İngiltere'de İngilizce oynuyordu. Aynı oyunla Norwich, New Castle, Hull gibi kentlerde de bir ay boyunca turneye çıktılar.