Halil Bekar

Seyahat, Doğa Fotoğrafcısı ve Video Editörü

15 yaşında ilk kameram olan 2 megapiksellik bilgisayar kamerasıyla başladım bu serüvene. 

18 yaşında üniversitemin ilk yılında aldığım giriş seviyesi kamerasıyla da fotoğrafçılığı sadece bir heves olmaktan çıkarmaya çalıştım.

 

Son 1-2 yıldır çevremden aldığım destek ile,  gezgin bir fotoğrafçı olma yönünde ilerliyorum. Yapmış olduğum doğa ve seyahat projeleriyle gittiğim yerlerin, özellikle Türkiye'min güzelliklerini anlatmaya çalışıyorum. Türkiye benim için başlı başına bir dünya ve ne kadar keşfedersem o kadar güzelleşiyor. Bu güzellikleri gerek insanlarımıza gerek dünyanın her bir yanındaki insanlara göstermeyi kendime bir sorumluluk edindim.  Bu amacımda bana destek olan herkese teşekkür ederim.

Travel, Landscape Photographer & Video Editor

I started this adventure with my 2 megapixel computer camera, when I was  15 years old.

At the age of 18, I tried to take the photography to the next level by puchasing an entry level professional camera in the first year of university.

The feedbacks around me have supported my aim of being a travel photographer. With the projects I have done, I want to show the beauties of the places I have been to especially my country Turkey. For me Turkey is a world of its own. It gets more and more beautiful as I discover it. I am willing to show this wonderland to my people and the rest of the world. This is a responsibility I see fit for myself. I would like to thank everyone who supported me for this purpose.

Education:

Dokuz Eylul University
Anadolu University

Paderborn University 

Santiago de Compostela University