Volkan Öktem

25 Haziran 1970 yılında İzmir'de doğdu. Müziğe olan ilgisi 7 yaşında başladı. 11 yaşında orduevinde askerlerden oluşan orkestra ile çalmaya başladı. 1985'de Ankara'ya gitti. Müziğe giderek artan ilgisi ve başarısı sayesinde Ankara'da bir çok rock ve pop grupları ile çalışma imkanı buldu. Çeşitli klüplerde Türk müziği formlarını da içinde bulunduran (sanat müziği ve halk müziği) tarzları çalarak müzikle geçecek hayatının ilerki dönemine damgasını vuracak eşsiz ve özel stilinin temelini attı. Ankara'da döneminin en iyi şarkıcısı Alpay ile 3 yıl çalıştı.

Caz müziğine olan ilgisi çok geçmeden kendini gösterdi ve çeşitli jazz gig'lerine katılmaya başladı. Tuna Ötenel ve Janusz Szprot gibi piyanistlerle çalışma fırsatı buldu. O sıralarda adı İstanbul'da anılmaya başlayan Volkan Öktem, gelen tekliflerin ardından hayatında yeni bir pencere açarak 1994 yılında İstanbul'a gitti.

İstanbul'da 100'ün üstünde albümde çaldı. Sezen Aksu, Fahir Atakoğlu, Nilüfer bunlardan sadece birkaçı. Yurtiçi ve yurtdışında bir çok şarkıcı, grup ve müzisyen ile kulüp ve konser çalışması yaptı.

1996'da 6 kişiden oluşan Habbecik adlı etnik caz grubu ile ilk projeye imzasını attı. Habbecik ile "An meselesi" adlı albüm yaparak çeşitli konser ve festivallerde yer aldı. 1999'da Laço Tayfa adlı Türk müziğinin geleneksel formlarını caz, funk, reggie gibi batı formları ile kaynaştıran ekipte yer alarak değişik stilini sergileme fırsatı buldu. Laço Tayfa ile "Bergama Gaydası" ve "Hicaz Dolap" adlı albümler yaparak yurtiçi ve yurtdışında bir çok konserlerde yer aldı. Bunlardan Mayıs 2002 tarihinde ABD New York Central Park ve Temmuz 2002 tarihinde 9. Uluslararası İstanbul Jazz Festivali sadece iki tanesidir.

Bunun yanısıra Sertab Erener (2002 Eurovision şarkı yarışması birincisi) ile sahne çalışmalarına başladı. Yurtiçi ve yurtışında konser ve festivallere katıldı. Ayrıca Jazz projelerine yer vererek önemli albüm ve konserlere imza attı.