Agrilia Restoran

Kemal Paşa Caddesi, Yeni Mecidiye, 35930 Alaçatı Mahallesi/Çeşme/Çeşme/İzmir, Türkiye

Alaçatı'yı antik çağlarda Agrilia diye çağırıyorlarmış. Yani Alaçatı'nın adı o zamanlar Agrilia imiş.
Alaçatı'yı keşfeden gönül veren kişiler tarafından bugünlere getirilen bu restoran bu sebeple Alaçatı?nın sembollerinden biri diyebiliriz.

1996 yılında Cafe olarak Kemalpaşa Caddesi'nde açıldı. 1998 yılında ise kapanıp 2000 yılında tekrar açılarak Alaçatı'nın ilk restorantı olarak hizmet vermeye başladı. Ve 10. Yılında Hıdır Baba Sokak'taki bahçeli yere taşındı. Eski Agrilia?nın konumu eski tütün deposu iken yeni yeri zeytinyağı yağhanelerinden biri oldu. Yeni yeri ile Alaçatı kalabalığından uzak fakat Alaçatı'ya dahil bir konumda.

Mekan tüm yıl boyunca açık. Kışın sakinleşen Alaçatı'da dinginliği Agrilia'da yaşayabilirsiniz.

Sabahlara klasik müzikle başlıyor burası ve dünya müzikleriyle devam ediyor. Akşam olunca jazz müzik dönmeye başlıyor. Müziklerle de huzur ayyuka çıkıyor. Arjantin tangosu Agrilia'nın olmazsa olmazı. Kulağa hitap ettiği kadar 9 yıldır milonga (bir çeşit tango dansı) geceleri ile de bunu yaşatmaya devam ediyor.

 

Lezzetlere gelince, Agrilia'da yerli üretici ve esnaf ürünleri, İtalyan lezzetlerine dönüşüyor.

Ama her şeyden önce, burada bir zeytinyağı ve ekmek lezzetine varmalısınız. Zira Alaçatı'nın en iyi zeytinyağı burada.

Etler ıslak ve kuru olarak marine ediliyor.Genel olarak İtalyan tatları hakimse de, şefin Arjantin sevgisinden dolayı Güney Amerika emareleri de görmek mümkün.

 

Kahvaltısı da oldukça meşhur. Genel olarak; salata, balık, makarna çeşitleri ve tatlıları ile menüsü farklı bir harman diyebiliriz.

 

Tatlılarına birkaç örnek vermek gerekirse, Chocolate Truffle Cake olabilir. Üzerinde çikolata sosu olan tatlı dondurmayla servis ediliyor.

Bir diğeri ise İncir karası. Bu tatlı Agrilia spesiyali. İncirlerin içine taze badem yerleştirilmiş. Biber ve portakal katılmış çikolata ile örtülmüş. İncir bu çikolatanın içine daldırıldıktan sonra soğumaya bırakılıyor. Oldukça farklı ve eşine az rastlarsanız bu tatlıyı yolunuz düşerse mutlaka tatmalısınız.

 

Agrilia; çay kahve, şarap, yemek, zeytinyağı, tatlı ve huzur, özetle birçok şeyi bünyesine barındıran bir mekan. Kendine has dinginliği ve özgünlüğü ile şahsına münhasır bir yer. Farklı bir Alaçatı keyfi yaşamak isterseniz, Agrilia sizleri de ağırlamaktan mutluluk duyuyor olacak.

Kahvaltı
Brunch
Tatlı
Akşam yemeği
Happy hour
Kokteyl
Full bar
Şarap