Akın'ın Yeri

Özbek Mahallesi, 6077. Sokak, Özbek Mahallesi, No:16 Urla, 35430 Urla/İzmir, Türkiye

Akın'ın yeri, İzmir'e takriben 50 - 60 dakika mesafede Özbek Köyü'nde bulunuyor. Yolun her iki tarafındaki çiçek bahçeleriyle Özbek'ten geçip limana ulaşacağınız yerde. Vardıktan sonra da serüven başlıyor..

Balık seçmeniz için tezgaha çağırılmanızla ilk adım atılıyor. Taze balıkların sergilendiği tezgah ziyaretçilerin seçim yapmalarını zorlaştırıyor. Mekanın temiz, servisin dostça olduğu Akın'ın Yeri'nde balığınızı seçtikten sonra, onlar pişerken mezeler geliyor. Sıcacık mısır ekmeği, köy tereyağı, hurma..

Otlar ve yeşillikler oldukça taze. Özbek zeytini dili buran alışılması gereken tatlardan biri olarak mezelerle birlikte geliyor. Radika, turp otu, rezene, kuzukulağı, yerelmalı süzme yoğurt, ahtapotlu şevketli bostan oldukça tatmin edici. Kırmızı soğanlı fava, sardalye şiş, pazılı deniz mahsullü dolma derken ara sıcaklar iştah açıyor. Hemen karşısındaki denizden çıkarılmış, tercih ettiğiniz balıklar geliyor masaya.

Kalamar, barbur tava, jumbo karides, güveçte kalamar yumurtası, granyoz, çipura..

Tatlı da size kalmış tabii kaymaklı ayva tatlısı olabilir mesela. Ama önerimiz Aydın Koçarlı'nın tahini. Fıstığının taze ve kıtır olduğu, tahinin enfes olduğu bu tatlıyı özellikle isteyin deriz.

1970'den beri babadan oğula geçerek bugünlere gelmiş Akın'ın Yeri her mevsim başka bir lezzetle balık severleri bekliyor.

Türkiye'deki çoğu balık lokantası gibi ne lüks ne salaş diyebileceğimiz bir yer. Bu açıdan biraz cafe havasında olsa da, Akın'ın yeri kesinlikle ezberci bir mekan olarak değerlendirilemez. İnsanlara güzel lezzetler sunabilmek adına çaba gösteriyor, oldukça iyi malzemeler kullanıyorlar, bazen alışılmışın dışında lezzetler sunsalar da herkesten tam not olan lezzetleri mevcut.

Ziyaretçileri tarafından ortamın ferah ve samimi olduğu özellikle dile getirilenler arasında. Fiyatların İzmir genelinin üzerinde olduğunu söylemeliyiz.

İzmir'de yaşayan ya da yolu düşen herkesin ziyaret etmesi gereken bir mekan diye düşünüyoruz. Üşenmeden hem huzurlu hem de leziz bir yolculuk yapmak isterseniz Akın'ın Yeri tam size göre. Burada organik ürünler ve taptaze balıkları tadarken dost sohbetleri yapabileceksiniz. Sanırım rakıdan bahsetmeye gerek bile yok.

Merkezden uzakta olsa da müdaviminin oldukça fazla olduğunu ve ziyaretçileri arasında kimi zaman ünlüleri de görebileceğinizi dipnot olarak düşmekte fayda var.

İzmir'in diğer öne çıkan mekanları için www.otuzbeslik.com'u takipte kalın.

Tatlı
Akşam yemeği
Full bar
Şarap
Mutfak Türk