Alaçatı Ali Baba Restoran

Süzer Sun Dreams Hotel, 35930 Alaçatı/Çeşme/İzmir, Türkiye

Alaçatı.. Türkiye 'nin gözde, sakin, tatil mekanı.. Alaçatı'nın tarihine şöyle bir bakacak olursak; 16. Yy.'da Anadolu 'nun dış ticaret kapısı Çeşme idi. Daha önce Cenevizlilerin elinde olan Sakız Adası 1556 yılında Osmanlı'nın eline geçti. Ve böylece İzmir, Çeşme'nin ticari üstünlüğünü elinden aldı. Bursa 'dan gelen ipekler Çeşme üzerinden Sakız Adası'na gönderilirken artık tüm ticaret hareketleri İzmir'e kaydı.

Alaçatı ise 1850'de sadrazamın 'Bataklığı kurutun!' emriyle kurutularak batıklık olmaktan çıktı. Bataklığın kurutulması için açılan kanallarla birlikte Alaçatı, büyük gemilerin yanaştığı bir liman haline gelir. Ve zamanla yeni Alaçatı inşa edilir. Bir süre Rumlara devredilen Alaçatı'da bağcılık gelişir.

Yüzyıllar öncesinde de Alaçatı'nın şarabıyla ünlendiği ve şarabını yurt dışına ihraç edildiği görülür. Bu Alaçatı'da kiliselerdeki üzüm figürlerinden de anlaşılabilir. 1914'te Çeşme'ye kaymakam olarak atanan Hilmi Uran tarafından Balkanlar 'dan getirilen göçmenler Rumlar tarafından panikle karşılanır. Ve bölgeyi boşaltmalarını sağlar.

Bu yeni göçmenler, bağcılık ve şaraba yabancı oldukları için bildikleri iş olan tütüncülüğe başlarlar. Ve böylece Alaçatı'da tütüncülük gelişmeye başlar. Tütün, kavun yetiştiriciliği ve hayvancılık 80'li yılların Alaçatı'yı taşıyan unsurları olmuştur. Daha sonlar bunlar yerlerini esnaflık, balıkçılık ve turizme bırakmıştır.

Günümüze gelecek olursak, öne çıkan mekanlardan Alaçatı Ali Baba Scenic Restaurant.. Alaçatı'da 2002 yılında, Çark mevkiinde, Süzer Otel'in karşısında hizmete girer. Sörf tutkunlarının rüzgarla yaşadığı aşk, eşsiz gün batımı, güneşten sonra sahneye çıkan ayla birlikte yakamoz manzarasıyla mekan; lezzetleriyle samimi sohbetlerin ve huzurun kalesi konumunda. Günün her saati ayrı güzellikte olan Alaçatı Ali Baba Scenic Restaurant, değişmeyen lezzetleriyle yıllardır damak zevkinize hizmet etmeye devam ediyor.

 

Siz de Alaçatı'nın eşsiz manzarasında, huzur ve manzaraya doymak, eşsiz lezzetlerle mutlu olmak ve kafa dinlemek isterseniz Alaçatı Ali Baba Scenic Restaurant'ı tercih edebilirsiniz.

Tatlı
Akşam yemeği
Kokteyl
Full bar
Şarap