Alsancak Unlu Mamulleri - Bornova

Laka Mahallesi, 35040 Bornova/İzmir, Türkiye

Türkiye'de fırıncılık ve fırınlar her daim ön planda olmuştur. Yıllardır en taze ekmeklerin alındığı yerler olarak bilinmiştir hep fırınlar. Fakat yıllar içinde, fırınlar da çağa ayak uydurup sadece ekmek ya da unlu mamüllerin satıldığı yerler olmaktan çıkıp cafelere dönüşür. Artık klasik fırınların çoğunun yerini cafe tarzı hizmet veren, unlu mamüller dışında da seçenekler sunan yeni model fırınlar almıştır. Bir çok eski marka da bu geleneğe uymuştur. 

İzmir'de 1924 yılında kurulan Alsancak Unlu Mamülleri de bu fırınlardan biri. Eskinin geleneklerini ve yeniliği harmanlayan bir mekan burası. İlk zamanlarında Torbalı ilçesinde Abbas Akeren tarafından küçük bir ekmek fırını olarak kurulan mekan, sonraları Numune Fırını adını alır. Daha sonra üçüncü kuşak sahipleri tarafından şimdiki mekanına taşınan fırın Alsancak Unlu Mamülleri adını alır ve hem fırın hem de cafe şeklinde hizmet etmeye başlar. 

Sabah erken kalktınız ve hemen çay ile beraber bir şeyler atıştıracağınız bir kahvaltı yapmak istiyorsunuz. Alsancak Unlu Mamülleri'nin poğaçaları tam sizlik o zaman. Zira buradaki poğaçaların tadı gelen herkesin dilinde. Özellikle
 otlu peynirli poğaça herkesin favorisi. Ayrıca zeytinli poğaça da en çok tercih edilenler arasında. Eğer daha geleneksel birşeyler arıyorsanız, Alsancak Unlu Mamülleri'nin boyozunu öneririz, o da en az poğaçalar kadar güzel burada. Bunların dışında eğer vaktiniz varsa ya da hafta sonu güne güzel başlamak istiyorsanız, buradaki kahvaltı menüsü de ilginizi çekecektir mutlaka. Kahvaltı ya da atıştırmalık bir şeyler değil de tatlı arıyorsanız, buranın çilekli cheesecake'i en çok sevilen tatlılar arasında, mutlaka denemenizi öneririz. 

Uygun fiyatları, rahat ve samimi ortamıyla Alsancak Unlu Mamülleri, adını aldığı Alsancak'ta sizleri bekliyor. Güler yüzlü ve kaliteli bir hizmet arıyorsanız siz de mutlaka uğrayın. 

İzmir'deki diğer cafeler hakkında da merak ettiğiniz şeyler varsa, siz de
 www.otuzbeslik.com'a uğrayın.

 

Kahvaltı
Tatlı