Arif'in Yeri

İsmetpaşa, 1048 Sok. 3/D, 35930 Alaçatı/Çeşme/İzmir

Yıl 1960.. Arif Sönmez o dönemlerde balıkçılık yapmaktadır. Ve Arif'in Yeri o zamandan bu zamana müşterilerine hizmet vermektedir. Mekan 1975 yılında açılmıştır ve şu an oğlu Hakan Dönmez tarafından işletilmektedir.

Arif'in Yeri; Çeşme'de. O zamanlar mekanın konuşlandığı Ayayorgi Koyu'na gidebilmenin tek yolu bir tekneye atlamaktı. O zamanlar o koy, daha keşfedilmemiş ıssız ve huzur yüklü bir yerdi.

Şimdi Ayayorgi Koyu değişti tabii ve birçok şeyden gururla bahsedilmekte. Hizmet kalitesi, lezzetli mutfağı, içten servisi ve hiçbir zaman değişmeyen kendine has ayrıntılarıyla Arif'in Yeri kendiyle gurur duymaktadır. Yıllarını vermiş bir mekan olarak, cemiyet hayatındaki önemli kişilerin kendilerine uğraması onlar için artık bir alışkanlık. Sundukları Ege mutfağı, taze deniz ürünleri ve muhteşem konumuyla balık yemek için muhteşem bir yer. Girit böreği, kaya koru, deniz fasulyesi, civez, tarla fasulyesi, deniz börülcesi ve midye tava mekanın ve elbette Ege'nin spesiyalleri arasında.


Deniz,güneş, tatil, balık dörtlüsü elbette herkesin huzur tablosu. Yalnız Arif'in Yeri'nin bir özelliği daha var. Ekim ayından itibaren İzmirliler kendi yemeğini alıp gidiyor buraya. Yani mekan sonbahar sezonuyla birlikte 'kendin pişir kendin ye' halini alıyor. Mekanın bu halini daha çok seven insanlar var.

Mekanın önünde denize girip güneşlenebiliyorsunuz. Yüzdünüz güneşlendiniz ve doğal olarak karnınız acıktı. İşte burada devreye Arif'in Yeri devreye giriyor.


Ayayorgi'nin denizinin oldukça temiz olduğunu belirtmemizde fayda var. Denizin içindeyken balıkları görebilirsiniz. Özetle;

Denize girmek, güneşlenmek, Ege mutfağının mihenk taşları taptaze balıkların, hafif mi hafif böreklerin, ya da otlarının tadına bakmak; rakıyla maviye biraz daha keyifle gülümsemek isterseniz Arif'in Yeri'nin tecrübesinden faydalanın deriz.

İzmir'in diğer mekanları için www.otuzbeslik.com u takipte kalın.

<![if !supportLineBreakNewLine]>
<![endif]>

 

Kahvaltı
Akşam yemeği