Bolulu Hasan Usta Süt Tatlıları Bostanlı

Donanmacı Mahallesi, 35530 Karşıyaka/İzmir, Türkiye

Bir Rumeli mutfağı tatlısı olan sütlaç, adını "sütlü aş" kelimesinden alır. Türk mutfağının en sevilen tatlılarından biri olan sütlaçın yapımı da oldukça basittir. Pirinç, süt ve şeker dışında bir maddeye ihtiyaç duyulmaz. Ünü zamanla Türk mutfağının da dışına çıkan sütlaç Batı Avrupa ve İskandinavya başta olmak üzere Kuzey Avrupa'da farklı bileşenlerle mutfaklarda yer almıştır. 

Sütlacın Türkiye'deki en önemli temsilcilerinden biri ise Bolulu Hasan Usta markasıdır. 1982'de İzmir Kemeraltı'nda küçük bir dükkanda sütlaçın yanında keşkül, karadut dondurması gibi tatlıların üretimiyle başlayan süreç, zamanla Türkiye'nin dört bir yanına açılan 100'ün üzerinde şubeye dönüştü. İlk çıkış yeri olan İzmir'de ise Karşıyaka'daki şubesi zamanla İzmirlilerin ve İzmir'e gelenlerin favori mekanı oldu.
 

Bolulu Hasan Usta'nın en çok sevilen tatlıları hiç kuşkusuz dondurmaları.
 Karadutlu dondurma, müşterilerin en çok sevdiği dondurma çeşidi olarak göze çarpıyor. Ayrıca limonlu dondurma da, buraya gelindiğinde mutlaka tadılması gereken dondurmalardan biri. Bu mekan sadece dondurmalarıyla meşhur değil tabii. Profiterol de oldukça popüler. Hatta birçok müşterinin dondurmalı profiterolu tercih etttiğini de belirtmek gerekiyor. Ayrıca Bolulu Hasan Usta'nın klasik tatlılarından karadutlu şerbet de oldukça popüler burada. Yine puding de burada tercih edilen tatlılardan.  

Tuvalet
Dış mekan