Çağdaş Büfe

Bostanlı, 35540 Karşıyaka/İzmir, Türkiye

Mustafa Dereli 1991 yılında birden bir büfe açmaya karar verir. Hiç aklında yokken verdiği bu kararla açtığı büfeyi İzmir Bostanlı'da açar ve adını Çağdaş Büfe koyar.

Bugün oldukça sevilen Çağdaş Büfe'yi diğerlerinden ayıran şey ise Mustafa Bey ve ailesinin yaptıkları işi içlerinden geldiği gibi yapması. Eşi Serpil Hanım ve büfeye ismini veren Çağdaş, her zaman Mustafa Bey'in yanında olmuş.

Çağdaş Büfe'yi diğerlerinden ayıran şey; söğüş dil, kimyon, yeşillik gibi lezzetlerle oluşturdukları dilli sandviç, patates püresi ve yine kendilerine özgü hazırladıkları Rus salatası diyebiliriz.

Menü oldukça sade. Tavuklu sandviç, dilli sandviç, karışık sandviç. Yalnız öğleden sonraya kalırsanız, tavuklu ve dilli sandviç bulamıyorsunuz. Akşam 6.30'dan sonra eğer yoğun geçmiş bir günse sandviç ekmeği bile bitmiş oluyor.

Karışık sandviçlerde kullanılan tüm etler güvenilerek yenilebilir. Biz rus salatasını mutlaka ilave ettirmenizi öneririz çünkü mayonezi az olduğundan hem ağır değil hem de daha lezzetli. İstenirse yumurta da ekletilebilir. Yumurtalıyı özellikle seven müdavimleri var. Yanına bir adet de Niğde Gazozu alırsanız keyfinize diyecek yok.

Şu bir gerçek ki, Çağdaş Büfe'yi, Çağdaş Büfe yapan dilli'si. İnce dilimlenmiş söğüş dil, eritilmiş kaşar peyniri, bolca kimyon, dilerseniz mayonez veya rus salatası eklenerek hazırlanıyor ve tabiri caizse tadından yenmez bir hal alıyor. Dil oldukça lezzetli dilerseniz sade alabilirsiniz ama mayonezle yendiğinde dilin tadını bastırdığından fazla sevmeyenler bu şekilde yiyebilirler.

Leziz olmasının yanı sıra, işlenmiş et ürünleri kullanılmadığından dolayı da oldukça sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Daha önce hiç dilli sandviç yemediyseniz mutlaka denemelisiniz.

Kendilerinin hazırladığı rus salatasıyla hazırlanmış haşlanmış tavuklu sandviçleri de diğer lezzetli bir seçenek.

Çağdaş Büfe, diğer sandviç büfelerinden kesinlikle daha farklı ve kendine has bir tarzı var. Sade ve temiz bir yer. Ki zaten oldukça ünlü. İnsan bir kez tattıktan sonra Mustafa Bey'in ani bir kararla verdiği sandviççi açma kararına şükrediyorsunuz.

İzmir Bostanlı'daki Çağdaş Büfe'ye eğer İzmir'de yaşıyorsanız ya da yolunuz düşerse mutlaka uğrayın deriz. Zira fast food olarak tabir edilebilecek sandviçe farklı bir yorum getirmiş Mustafa Usta'nın sandviçlerinin bir örneğini daha başka bir yerde yiyebilir misiniz biz pek emin değiliz.

Şimdiden afiyet olsun..

 

Brunch
Akşam yemeği