Eğlence'li Meyhane

Umurbey 1493 Sokak Şehitler Caddesi Konak/İzmir

Meyhane kültürü, liman kültürünün bir parçası olarak ortaya çıkmıştır. Gemiciler indikleri limanda bekarlar olarak vakit ve paraları varken zaman geçirmek isterler. Türkler, İstanbul'u ve Galata'yı aldıkları zaman bir liman şehri olan İstanbul, zaten meyhane olgusuna uygundu.

Bu kültürün Rumlardan geldiği düşünüldüğünde o tarihte Müslüman halkın içki konusundaki dinsel yasaklara bağlı olması ve meyhanelere çekimser yaklaşması kaçınılmazdı. Ama Galata başta olmak üzere, gayrimüslimlerin yoğun olduğu mahallelerde birçok meyhane bulunuyordu ve müşterilerinin bir kısmını da kaçamak yapmak isteyen Müslümanlar oluşturmaktaydı.

II. Beyazıt'ın zevk ve eğlenceye düşkün olması, sanata teşvikin yanı sıra meyhanelerin de fazlalaşmasına neden olmuştur. Yavuz Sultan Selim zamanında meyhanelerin daha da artması İstanbul'da sarhoşların sayısını da artırmıştır. Sultan Süleyman tahta çıktıktan sonra içkiyi yasaklasa da, sonraki padişahların yasağı kaldırması sonra tekrar yasaklanması gibi evrelerden sonra meyhaneler, Müslüman mahallesi olmamak kaydıyla yoluna devam edebileceği şeklinde izin almıştır. Ve günümüze kadar uzanmıştır. Meyhane kültürü Rumlardan bize geçmiş bir kültürdür. Ve o zamandan bu zamana değişen birçok şey olmuştur. Örneğin Rum meyhanelerinde laterna çalınırken artık meyhane denince ilk akla gelen şey fasıl müziktir.

Yılların meyhane işletmecileri, artık meyhane adabının kalmadığını, gençlerin bu adaptan bihaber olduğunu dile getirmektedir.

Günümüzde Türkiye'nin her yerine dağılmış olan meyhane örneklerinden biri de Eğlenceli Meyhane..

Aydın Öncel'in sahibi, Volkan Konuk'un işletmecisi olduğu Eğlenceli Meyhane'nin halka ilişkilerini ise Duygu Şen yürütmektedir. Mekan, açıldığı günden beri İzmirliler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Canlı performans ve sahne şovları oldukça rağbet gören Eğlenceli Meyhane'nin yenilenmiş ve genişletilmiş sahne performansları hafta içi de insanları eğlendirmeye devam ediyor.

Namı diğer "Ege'nin Siyah İncisi" Fethiye Alaçalı'nın renklendirdiği sahne performansıyla Salı ve Perşembe gecelerinden önce ön sanatçı olarak Koray Hepenson sahne almaktadır. Hepenson; İzmir, İstanbul ve Bodrum'da aldığı sahnelerle tanınıyor.

Dans gösterilerinin adı Eğlenceli Show Ekibi, hareketli saatlere imza atıyor. Türk usulü eğlencenin yaşandığı Eğlenceli Meyhane'de sahne kadar birbirinden leziz fix menüler de konukları cezbediyor. Ufuk Yıldırım da her cuma ve cumartesi aldığı sahneyle Eğlenceli Meyhane müdavimlerine eğlenceli dakikalar yaşatıyor.

Eğlenceli Meyhane ve İzmir'in eğlence hayatına daha yakından bakmak için www.otuzbeslik.com 'u takipte kalın.

 

Akşam yemeği
Happy hour
Kokteyl
Full bar