GastroTire

Arpacı Sokak No:6 Kaplan Köyü Tire/İZMİR, Kaplan Mahallesi, 35900 Tire/İzmir, Türkiye

GastroTire Mutfak Atölyesi, profesyonel aşçı adayları ve yeme-içme meraklılarına, Tire Mutfağı’nı tanıtmayı ve bu konuda teorik ve pratik birikimler kazandırmayı, yerel üreticilerle kendi konukları arasında bağlantı oluşturmayı hedefliyor.


GastroTire’de profesyonel aşçı adayları için mevsime göre değişiklik gösteren 5 günlük, yeme-içme meraklıları için ise 2 günlük Gastronomi turları düzenleniyor.


5 günlük turlar; Tire Salı Pazarı Gezisi, ürün seçimi, Tire’deki gastronomik noktalarda yeme-içme, yerel üretici ziyaretleri, Tire’de pişen yemeklerin mutfakta birlikte pişirilmesi gibi aktiviteleri kapsıyor.


2 günlük turlar ise hafta sonları düzenlenmekte ve eğitim mutfağımızda yemek yapımı, gastronomik tecrübelerin aktarılması gibi faaliyetlerden oluşuyor.


GastroTire projesi 2015 yılında, dünyada hızla tırmanan, özellikle İtalya’daki, “Agriturismo” olarak adlandırılan Türkçeye “Tarımsal-Turizm” olarak adlandırabileceğimiz modelden esinlenerek oluşturuldu.


Projenin Tire’de hayata geçmesinin sebebi, sırtını Güme Dağları’na yaslayıp yüzünü Küçük Menderes Ovası’nın verimli topraklarına dönmüş Tire’nin, etrafındaki 64 köyü ile birlikte tarımsal üretim ve üretim çeşitliliği, hayvancılık, süt ve süt ürünleri konularında çok önemli bir gastronomik nokta olmasından dolayıdır ve bu durum her geçen gün daha çok yeme-içme meraklısını Tire’ye çekmektedir.


GastroTire’nin eğitim mutfağı, bu 64 köyün içerisinde şehir merkezine en yakın köy olan deniz seviyesinden 420 metre yükseklikteki Kaplan Köyü’nde kuruldu. 44 metrekarelik eğitim mutfağı 6-8 kişilik gruplara hizmet verebilecek şekilde tasarlandı.


Siz de birkaç günlüğüne de olsa bir Tireli gibi yiyip-içip, yaşamak isterseniz, sizleri GastroTire’de ağırlamaktan mutluluk duyarız.