Japonya İzmir Kültürler Arası Dostluk Derneği (JİKAD)

Akdeniz Mahallesi, Cumhuriyet Blv No:54, 35210 Konak/İzmir, Türkiye

İlk olarak JICA Alumni Dernegi İzmir Şubesi çatısı altında 2006 yılında faaliyete geçtik.Daha üretken bir tüzük ile JIKAD (Japonya İzmir Kültürler Arası Dostluk) adını verdiğimiz yeni derneğimizi 2010 yılı Mart ayında; İzmir'de yasayan Japon üyelerimiz ile birlikte kurduk.
Üyelerimiz JICA ve üniversite işbirliği projeleriyle Japonyada eğitim alanlar ve Japonca bolumu mezunu ağırlıklı. Üye sayımız şu anda 100'e yaklaştı.

2010 Türkiye’de Japonya Yılı suresince İzmir’de düzenlediğimiz etkinliklerle ismimizi duyurabildik.Belediyeler ve özel/resmi kurum kuruluşlarla ilişkilerimizi güçlendirdik.
2010 yılındaki yoğun emeğimiz karşılığında ve Japonya/Japon kültürü hayranlarının da istekleriyle 2011 yılı Ocak ayında İzmir’in merkezi bir noktasında Dernek büromuzun açılışını yaptık.
Origami saati, JIKAD Go kulübü, anime kulübü, haftada 4 güne çıkan Japonca derslerimiz ile merkezimizde; sergiler, film gösterimleri vb. faaliyetler ile de İzmir’deki değişik mekânlarda faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

Derneğimizin amacı: Japonya ile İzmir arasında sosyal, kültürel, teknik, ticari, ekonomik ve benzeri alanlarda dostluk kurup işbirliğini geliştirmek. Her türlü kültürel ve tanıtıcı faaliyetlerin yürütülmesi, ulusal ve uluslararası dernek ve kurumlarla işbirliği yapılmasıdır.