Jocelyne Pastanesi

Alsancak, 1382 Sok. 23/B, 35220 Konak/İzmir, Türkiye

Tarihte pastanın doğumu ekmeğin keşfiyle başladı. Ekmeği çeşitlendirerek tatlandıran o zamanın insanları pastacılığın da temellerini atmış oldu. Eski Yunan ve Romalılar dönemiyle alıp başını giden pastacılık, imparatorluğun yıkılmasıyla sekteye uğramıştır. O zamanlar yalnızca üst tabakanın himayesinde olan pastacılar, yalnızca düğün ve ziyafetler aracılığıyla halka pasta satabilmişlerdir.

Amerika'nın keşfinden pastacılık da nasibini almış, Avrupa'daki kakao ve şekerin keşfiyle yükselen yıldız haline gelmiştir.

Günümüzün bilindik pastaları 19. yy Amerika'sında görülmeye başlamıştır. Zamanın şehirli kadınları, sosyalleşmek adına verdikleri davetlerde konuklarına değişik pastalar yaparak pastacılığın gelişmesine ve yaygınlaşmasına sebep olmuştur.

Fransa'daki pastacılık ise Fransız İhtilali ile çığır açmıştır. Zira yalnızca kraliyet ailesine pasta yapan pastacılar, devrimle birlikte işlerini kaybedince kendi imalathanelerini açarak halka yayılmışlardır. Böylece modern pastacılık dönemi de başlamıştır.

Günümüzde bizler de özel günlerde her zaman pasta olsun isteriz. Doğum günleri, düğünler vb. günlerin finalleri hep pastayla yapılır. Zira pasta kesme seramonisi, mum üfleme gibi ritüeller mutlu eden puzzelın parçaları gibidir.

Bugün en prestijli pastacılık okulu Fransa'da bulunmaktadır. Ve pastacılığın başka bir türü olan butik pastacılık yaygınlaşmaya başlamıştır. Kişiye özel pasta yapılan bu pastanelerde, pastanın nasıl olacağı tamamen sipariş veren kişiye kamıştır. Sonrası da tabii ki ustanın maharetli ellerine..

İzmir'in ilk butik pastanesi sayılabilecek yeri, Jocelyne Pastanesi'dir.

Dört kadının işlettiği pastane, Jocelyn Edizel ve Joelle Özmirza tarafından kurulmuştur. Evde pasta yaparak bu işe başlayan Jocelyn, daha sonra diğer ortaklarıyla İzmir'in karma yapısına uygun olarak hem Türk hem de Fransız damak tadına hitap eden pastalar yapıyorlar.

Meslek hayatına farklı işlerle başlayan işletme sahipleri, bu işi yapmak istediklerine karar vererek pastacılık eğitimi almışlar. Öğrenme aşkları ve bu işe duydukları sevgiyle Jocelyne markasını bugünlere taşımışlar ve 14 yıldır aynı aşkla işlerine devam etmekteler.

İzmir'i öne çıkarmaya çalışan Jocelyne sahipleri, her yıl yeni bir pasta oluşturarak, yelpazelerini genişletme çalışıyor. Örneğin, Ege'ye özel pastaları var. "Sakızlı Charlotte"

Her zaman yenilikten yana Jocelyne, yılların verdiği profesyonelliğinde amatör ruhun heyecanını hiç kaybetmemiş.

Siz de pastanız size özel olsun isterseniz, Jocelyne Patisserie'ye uğrayabilirsiniz.
<![if !supportLineBreakNewLine]>
<![endif]>

 

 

 

Kartla ödeme