Kalyon Cafe & Bar

Alsancak, Cumhuriyet Bulv. 219/A, 35220 Konak/İzmir, Türkiye

 

İzmir'deki pub ve birahane kültürünün ilklerinden biri Kalyon Cafe & Bar..

Bazı mekanlar vardır, yıllar geçtikçe şarap gibi güzelleşir olgunlaşır ağızda güzel bir tat bırakır. Kalyon Cafe & Bar böyle bir yer. Çünkü işletme sahipleri burayı yalnızca para kazanmak için değil, misafirleriyle birlikte bir ömür yaşatmak için açmışlar.

Avrupa ülkelerinde örneğine çok rastlanan semt ya da sokağa özel bar kültürü vardır. Buralar uğrayan insanların birbirini tanıdığı; iş çıkışı bir araya geldiği, içkisini yudumlarken sohbet ederek günün stresini attığı, rahat ettiği yerlerdir. Bu tür yerleri diğerlerinden ayıran en önemli özellik, müşteri ve mekan sahibi arasındaki oluşan sevgi ile ortamın içten ve samimi olmasıdır.

Türkiye'de örneği az olsa da emsallerinden biri de İzmir'de bulunuyor. Alsancak'da Cumhuriyet Bulvarı üzerinde bulunan Kalyon Cafe & Bar. 1978 yılında Zafer ve Haluk Olcay tarafından kurulmuş burası. Deniz aşığı bu iki insan barı buna göre dekore etmiş ve kurulduğu günden bu yana mekanda hiçbir şeyi değiştirmemiş.

Kendine has tarzı, şıklığı ve içten ortamıyla Kalyon Bar, İzmir hayatı içindeki mihenk taşlarından biridir. 90 kişi kapasiteli Kalyon Cafe & Bar, pazar ve tatil günleri dışında 13 : 00 - 01 : 00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Alkolün dışında deniz ürünleri, hamburger, bonfile gibi alternatifinin de bulunduğu barda susamlı hamsi, karides güveç ve kalamar gibi seçenekler mevcut. Her mekanda bulunmayan bira çeşitleri de bulunuyor. Ayrıca, susamlı hamsisi ve hamburgeri özellikle tavsiye edilenler arasında.

İzmir'in rahat ve samimi havasıyla bütünleşen mekanda, genellikle rock müzik çalınmaktadır. İster kalamar bira yapın ister rakı balık. Canlı müziğin de yapıldığı mekanın kemikleşmiş bir müşterisi vardır. Genelde yaş ortalamasının yüksek olduğu müşteriler genellikle birbirini tanıyor.

Yaş ortalamasının yüksek olmasının da etkisiyle, kafa dinlemek için ideal diyebiliriz. Taşkınlık ve gürültünün olmadığı burada dingin bir akşam geçirmek, arkadaşlarınızla rahat rahat sohbet edebilmek isterseniz Kalyon Cafe & Bar'la tanışmanızı tavsiye ederiz. Tabii işin içinde bazen canlı müzikle eğlenmekte var. Girdiğiniz andan itibaren sıcaklığı sizi de saracak ve mutlaka bir şeyler tanıdık gelecek.

 

Kahvaltı
Brunch
Akşam yemeği
Happy hour
Kokteyl
Full bar
Şarap