Kemeraltı Çarşısı

Kemeraltı Haritada gör
Konak Mah. Anafartalar Cad. 35250 Konak/İzmir, Türkiye

Mezarlık başı semtinden Konak Meydanı’na kadar uzanan bölgeyi içine alan Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nın ana caddesi Anafartalar Caddesidir. Bu kavisli cadde geçen yüzyıllarda var olan iç limanın etrafını dolaşır. Liman, zamanla doğru dolmaya başladığından, yeni yerleşim ve ticaret sahaları açılmış ve buralar yeni binalarla değerlendirilmiştir.

 

Çarşı ilk yapıldığı yıllarda kısmen tonozlu, kiremit örtülü, yan sokakları ve arastalarıyla bir kapalı çarşı görünümündeydi. Yakın yıllara kadar Şadırvanaltı Camii’nden Havra Sokağı’na kadar devam eden sokakların üstü örtülüydü. Çarşı Kemeraltı adını bu bölümünün üstünün kapalı olması özelliğinden almıştır. Çarşıya dik olarak açılan bugünkü küçük sokakların bir bölümünün üstü de yine beşik tonozlarla örtülüydü. Bunlara açılan diğer ara sokaklarla birlikte arastalar oluşmaktaydı. Çarşı içinde pek çok han yer almaktadır.

 

Eskiden olduğu gibi günümüzde de Kemeraltı Çarşısı, İzmir’in en önemli alışveriş merkezidir. Eskinin gizemli tonoz ve kubbeli dükkânlarının sayısı oldukça azalsa bile, modern iş merkezleri, mağazaları, sinemaları ve kafeteryaları ile sokakları günün her saati canlı, her türlü alışverişin yapılabileceği bir site görünümündedir. Bu kapalı ve açık mekânlardan oluşan çarşıda geleneksel Türk el sanatlarından seramikler, çini panolar, ahşap ürünler, tombaklar, halı ve kilimler, deri ürünlerinin her çeşidini bulmak mümkündür.

 

Kaynak: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı

Restoran
Kafe