Köfteci Ramiz - Alsancak

Kıbrıs Şehitleri Caddesi No 46/a Başak Apartmanı, Alsancak, 35220 Konak/İzmir, Türkiye

 

KöfteTürk mutfağının en eski ve en nadide yemeklerinden biridir. Bir çok farklı çeşidi olmakla birlikte genellikle kıyma ve soğandan yapılan bu leziz yemek yıllardır mutfaklarımızın vazgeçilmezlerinden biri olmuştur. 

Yıllar boyunca Türklerin gittiği her ülkeye giden köfte, bu yerlerde de sofraların en güzel yemeklerinden biri olmuş, hatta farklı çeşitlerde tekrar Anadolu'ya dönmüştür. Tıpkı Balkanlar ve Balkanlardan gelen çeşitleri gibi. 

Bu açıdan en güzel örneklerden biri de 20. Yüzyıl başlarında Makedonya'dan Türkiye'ye göç eden iki öksüz ve yetim kardeşin Akhisar'da yaptıkları köfteler. Yıllar içinde Akhisar Merkez Çarşısı'ndaki restoran ve bir akaryakıt istasyonundaki şubeden tüm Türkiye'ye yayılan bu köfteyi, günümüzde Köfteci Ramiz markasıyla biliyoruz. 

Köfteci Ramiz'i İzmir'de tadabileceğiniz yegane yer ise Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ndeki restoranı. Cadde konseptiyle göze çarpan restoran İzmir'de en çok tercih edilen yerlerden biri. 

Restorandaki en meşhur yemek sadece dana kıyması, soğan ve tuzdan oluşan geleneksel Ramiz köfte. Bunun dışında bir tat arayanlar için buradaki kaşarlı köfte en çok tercih edilen yemeklerden biri. Ayrıca kasap köftesi de müşteriler tarafından sıklıkla önerilen yemeklerden biri. 

Bu arada 'Köfteciye gidip tavuk ya da salata yenilir mi'' demeyin, emin olun buradaki salata çeşitliliği ve harika soslu tavuk yemeği bu fikrinizi değiştirmenizi sağlayacaktır. Köftenin yanında salata tercih etmeyenler içinse, restoranın piyazı güzel bir tercih olabilir. 

Köfteci Ramiz'e uğradığınızda yemekten sonra mutlaka restoranın tatlı menüsüne göz gezdirin, zira tatlıları da köfteleri gibi nefis. 

Arkadaş gruplarınız ile de gidebileceğiniz Köfteci Ramiz sağlıklı yemekleri ve samimi ortamıyla İzmir'de yemek açısından yapılacak en iyi tercihlerden biri. Ama çok da geç kalmayın, gün için de kapanış saati; 22:00. 

Köfteci Ramiz'i ve İzmir'deki başka mekanları da merak ediyor musunuz' O zaman mutlaka www.otuzbeslik.com'u takipte kalın.

Tatlı
Akşam yemeği