Konak Pier

Akdeniz Mah. Atatürk Cad. No:19 Konak/İzmir

 

İzmir'in Yüzen Tarihi Konak Pier

Konak Pier 1867 yılından 1950 yıllarına kadar Gümrük Binası olarak kullanılmış tarihi bir yapı. Tarihi olmasının yanında dikkat çeken diğer bir özelliği ise dönemin dahisi olarak gösterilen Fransız Mimar ve İnşaat Mühendisi Gustave Eiffel tarafından 1890 yılında dizayn edilmiş olması.

Eiffel, Fransız Demiryolları şirketinde ve Süveyş Kanalı'nda çalışmış bir mimardı. Avrupa'daki çeşitli köprü, gar ve viyadük çalışmalarından sonra ünlü New York özgürlük heykelinin çelik iskeletini de inşaa eden kişiydi. En ünlü çalışması ise Eyfel Kulesi olarak kayıtlara geçti zira Gustave, Eyfel kulesine adını vermiş kişidir.

Gustave' in izlerini taşıyan Konak Pier, mimar tarafından tamamen çelik konstrüksiyonla inşa edildi. İnşaatın malzemeleri Fransa ve Belçika'dan getirilirken zemin için antik Efes şehrinin taşları kullanıldı. Konumuyla ve özgünlüğüyle Osmanlı zamanında uzunca yıllar Gümrük Binası olarak kullanıldı ve 1960 yıllarında yerini Balık Hali olarak kullanılmaya bıraktı.

Restorasyon çalışmaları 6 yıl süren Konak Pier, 2004 yılında Alışveriş Merkezi olarak kullanılmaya başlandı. Avm olarak şehre kazandırılan bu özgün mimari, 100 yılı aşkın tarihi ve deniz üzerindeki enfes konumuyla Türkiye'nin özel yapılarından biri. 37 adet butik konsept mağazası, denize nazır 10 adet restoran ve kafesi, sinemasıyla İzmirlilere alışveriş yapma ve iyi vakit geçirme fırsatı sağlıyor. Dünya üzerinde kaç tane deniz üzerinde avm vardır ki? Bu yönüyle ziyaretçilerine şahsına münhasır bir sosyal alan oluşturuyor.

Yenilenmesi için 20 milyon dolar harcanan Konak Pier, yakın zamanda hayata geçmesi planlanan 3'ü mega 5'i büyük olmak üzere yaklaşık 330 yata ev sahipliği yapacak. Yüzer yeşil alan ve oyun sahaları, aktivite alanları ve ekolojik pazara sahip Marina projesi ile şehir denize taşınmış olacak.

Bu nadide proje ile dünya çapında bir turizm, alışveriş, kültür ve eğlence merkezine bürünecek Konak Pier'in , egenin incisi İzmir'i de dünya üzerindeki sıralı marinalar arasındaki taşıması hedefleniyor. Röleve çalışmalarının başlamasıyla kaderi değişen İzmir'in bu en itibarlı alanı, Kordonla iç içe geçerek kent hayatının yanı başında tüm cazibesiyle hizmet veriyor.

Konak Pier; yat limanı, avm, restoran, kafe ve sinema salonları derken günümüz insanına kucak açarken, doğan ve batan güneşle birlikte tarihine yeni bir gün daha ekliyor. Ve 1800'lü yılların ihtişamıyla tarihe şahitliğini kamçılıyor...


Konak Pier'i www.otuzbeslik.com dan takip edebilir. Üyelerine sunduğu ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz.

Dış mekan
Wi-fi