Merkez Et Lokantası

Güvendik, Kemal Paşa Cad. No:3, 35430 Urla/İzmir, Türkiye

 

Zamanında restoran kelimesi tıbbi bir kelime gibi kullanırmış. Vücuda sağlık ve sıhhat veren et suyunu temsil edermiş. Baulenger adlı kişi, kendi açtığı dükkanında beyaz sosta ağır ağır pişirdiği koyun bacağından yapılma çorbayı sunmaktaymış. Ve yaptığı çorbanın insan sağlına oldukça faydalı olduğunu iddia etmekteymiş. Bunun için daha sonra dükkanın isimin 'tazelik ve güç veren' anlamına gelen restaurant kelimesini uygun görmüş. Başka bir ayrıntı da restoran aşçılarının kendilerini tıp insanlarıyla bir tutması ve şifa dağıttıklarına inanıyor olmaları. Restoran ya da lokantalar varlığını hala sürdürüyor tabii ama şifa dağıttıklarına inandıkları günler gerilerde kaldı.

Her yörenin kendine özel tatları ve sunan mekanları var. Bu anlamda, İzmir'in Urla'sındaki lokantalardan birine yakından bakmak istedik.

Urla, İzmir'in batısında 38 km uzaklıkta bulunan ve kendi adını taşıyan yarım adanın ortasında konuşlanmış bir ilçe.

İzmir'in olduğu kadar ilçelerinin de, ot yemekleri oldukça meşhur. Bu anlamda Urla'daysanız ve Ege'nin lezzetlerinin tadına bakmak isterseniz Merkez Lokantası'nı tavsiye edebiliriz.

1934 yılında kurulmuş bu lokanta, kendi haline sade bir yer. Ev ortamı samimiyetinde babadan oğula geçerek 72 yıldır hizmet veriyor.

Buraya gittiğinizde işe, girişte bulunan camekandan ne yemek istediğinizi ustaya söylemekle başlıyorsunuz. Mekanda yıllardır değişmeyen bazı şeyler var. Örneğin; sahibi Bilgin Bey'in belirttiğine göre, Elbasan Tavanın vitrinde konulduğu yer kuşaklardır değişmemiş. Diğer bir ayrıntı ise hala Selanik'ten gelen ve babasının zamanında kullandığı ölçüleri kullanıyor olması.

Lokantanın duvarlarında Atrun Ünsal, Ali Rıza Kardüz gibi isimlerin yorumları bulunuyor. Kimin neyi tavsiye ettiğini okumaya dalmışken, verdiğiniz siparişler geliveriyor.

Burda her gün zeytinyağlılar da dahil olmak üzere 15 farklı yemek çıkıyor.

Ege'de sıkça tüketilen, Cibes, Urla klasiği Çalkama, Selanik yemeği Elbasan Tava, Nohut Yahni, Urla Katmeri, Karanfilli Ayva Tatlısı, Tas kebabı, Dana Güveç, Etli Şefketi Bostan, Elbasan, Çalkama, Etli ve Zeytinyağlı Enginar, Mantı, zeytinyağlı sebze yemekleri gibi geniş bir menüleri var.

Kelle paça, ayak paça, işkembe ve mercimek çorbası gibi seçeneklere de bakınca, restoranlar belki de gerçekten şifa dağıtan yerlerdir kim bilir..

 

Kahvaltı
Tatlı
Akşam yemeği