Mustafa Usta Lokantası

Karşıyaka Haritada gör
Goncalar, Ali Alp Böke Cd. No:87, 35560 Karşıyaka/İzmir, Türkiye

 

Bir yemeğin güzel olması için öncelikle sabır ve sevgiyle yapılması gerekiyor. İnsanların hayatlarında yaptığı her iş severek yapıldığında başarıyı da beraberinde getiriyor. Ama işiniz yemekse bunda seviyle yapılmış olması çok daha büyük önem taşıyor. Türk mutfağının önemli bir yerini kaplayan sulu yemek yapımında sabır biraz daha önemli. Yemeğin pişme süresi, kıvamı, kokusu, baharatı tamamen sabrın eseridir.

 

Tarifler bellidir ama elin lezzeti denen de bir gerçek vardır. Burada kişinin ruhu devreye girer. Bu işi hakkıyla yapan ve yiyenleri kendine hayran bırakan Mustafa Usta.. Müthiş demlenmiş pilavı ve kuru fasulyesi.

 

Mustafa Usta Lokantası; Karşıyaka Nergis'te bulunan kendi haline bir esnaf lokantası. Tipik bir aile işletmesi olan mekan; Mustafa Usta, eşi ve oğlu tarafından işletiliyor.

 

Lokantanın menüsü genel olarak günlük olarak değişiyor. Ama kuru fasulyesi, pilavı ve Tas

Kebabı menünün değişmeyenlerinden. Mevsime göre değişen sebze ve et yemekleri çıkıyor. Gariptir daha Mustafa Usta'yı görür görmez karar veriyorsunuz yediklerinizin tadının damağınızda kalacağını.

 

Menünün baş tacı fasulyesi öyle kıvamında pişirilmiş ki, şaşırıp kalıyorsunuz. Ne az pişerek diri kalmış, ne de fazla pişerek dağılmış. Yağın miktarı ve içindeki etiyle her şey tam da olması gerektiği gibi.

Ekşili köftesi mesela; oldukça yumuşak lezzetli ve yanında verdikleri ev işi acı kırmızı biberle tadından yenmez bir hal alıyor yemek. Pilavsa asla lapa değil ve elbette tereyağı ile yapılmış.

 

Kokoreç, enginar dolması, kasap kavurma, rosto, ciğer sarma, haşlama gibi Türk yemeklerinin öne çıkanları da örneklediklerimiz kadar lezzetli.

Tatlılardan da Krem Karamelli'yi örnek verebiliriz. Şekeri, kıvamı yerinde ve en önemlisi yerken yumurta kokusu almıyorsunuz.

Siz de esnaf lokantalarının samimiyeti ve lezzetini seviyorsanız Mustafa Usta Lokantası'na uğramalısınız.

 

İzmir'de öğrencisiniz mesela ve ev yemekleri, sulu yemekleri özlediniz. Bu özlemi gidermek için kesinlikle Mustafa Usta'nın elinin lezzetine bakın deriz.

 

 

Kahvaltı
Brunch
Tatlı
Akşam yemeği