Nar Bar & Restaurant - Alaçatı

Yeni Mecidiye, 1039. Sk. No:8, 35930 Alaçatı/Çeşme/İzmir, Türkiye

 

16. yy'da Avrupa?dan Amerika'ya göç edenler, tacirler ve gezginler gibi kişilerinden ihtiyaçlarından doğmuştur bar. Barlar günümüzdeki gibi değildi o zamanlar. Tabiri caizse 'dünyanın kurtarıldığı' yerlerdi. Zira önemli tüm haber ve bilgiler barlardan alınır, buralarda toplanılır, istişare yapılırdı. Ve sahipleri her zaman entelektüel kişiler olurdu.

O zamanlar bara herkes elini kolunu sallaya sallaya giremezdi. Alt tabakadan insanların belirli saatler dışında, yani asillerin barda olmadığı zamanlarda orada olabilirdi. İçki satışları üzerinde ülkenin önemli insanlarının ambargosu vardı. Silah vb. şeylerin satışı da buralarda yapılmaktaydı.

O zamanlar bara girebilmek bir meseleymiş ama günümüzde barların sayısı oldukça fazla ve girip girmemekte tamamen size kalmış tabii hangisine gireceğiniz de. Biz İzmir'deki barların birinden bahsetmek istiyoruz; Nar Bar.

Alaçatı'da 2007'de açılan Nar Bar; tabiri caizse ahırdan bozma bir yerde açılmış. İlk açıldığında adı yalnızca Nar olan bar, çokta rağbet görmemiş. 2008 yılında bulunduğu yeri devralan işletme sahipleri mekanı tam bir bar haline getirebilmek için kolları sıvamışlar. Müşterilerine servis yaparken kendilerine ne verilmesini istiyorlarsa onu vermişler. Kendi sevdikleri içkiler, kendi sevdikleri müzikler.. Bu duruma tepki gösterip "böyle şey olmaz" diyenlere aldırış etmeden kendi bildikleri yolda ilerlemeye devam etmişler.

Zaman ilerlemiş ve kendilerini geliştirdikten sonra 2010 yılı Aralık yılında Alsancak'ta Nar Restaurant Bar olarak büyümüşler. Orada da kendi sevdikleri yemek ve içkileri sunan işletme sahipleri bu şekilde mutlu mesut yollarına devam etmektedir. Şu an Nar olarak; Alaçatı'da bar, Alsancak'ta restaurant bar şeklinde hizmet vermekteler.

Meksika Sokağı'nda bulunan Nar Restaurant Bar, hareketlilik ve sakinlik karması bir yer. Turşulu tekilası, kokteylleri , armutlu votkası müdavimlerinin öve öve bitiremedikleri içkilerinden.

Garsonların ilgisi ve kimi zaman aşçının müşteriyle birebir ilgilenmesi de müşterilerin oldukça hoşuna giden bir ayrıntı.

Menülerindeki makarna, salata, ızgara et ve diğer seçenekleriyle mutfaklarının da iyi olduğunu kanıtlamışlardır. Meksika sokağının cıvıl cıvıl atmosferinde konuşlanmış Nar, farklı alternatifler arayanlar için değerlendirilmesi gereken bir seçenek.

 

Happy hour
Kokteyl
Full bar
Şarap