Peximet - Alsancak

Ali Çetinkaya Blv. No:24 Alsancak/İzmir

Avrupa kültürünün, entelektüel hatta siyasi ayağı geleneksel olarak cafe'lerle özdeşleştirilerek, modern çağın temelleri cafelerde atıldı diyebiliriz. Modern siyaset dönüm noktasındayken, planlar yapan politika çevreleri, modern sanat mimarları 19. yüzyıl edebiyatçıları ve sanatçıları 'kahve kültürü'nün parçalarıydı. 18. Yüzyılda bazı kahvelerin her siyasi görüşten gazete bulundurmaları, her türlü siyasi görüşün dile getirildiği platformlar olarak "liberal" düşüncenin gelişimine katkıda bulunmuşlardır.

1940'larda Nazilere karşı direnişin ilk örgütlendiği Avrupa'nın kahveleri, Honore de Balzac'ın değişiyle halkın parlamentosuydu.

O günden bugüne çok şey değişti ama insanların karma olarak bir arada olma durumu değişmedi. Artık cafeler yalnızca kahvelerin içildiği değil; yemeğin de yendiği farklı konseptlerle maçların seyredildiği, hatta minik konserlerin verildiği bir yer haline geldi.

Türkiye'de kaç tane cafe olduğunu tahmin etmek güç ama diğerlerinin arasından sıyrılanlardan bahsetmek mümkün. İzmir'de şubeler zinciri olan Peximet bunlardan biri. Zincirinin ilk halkasını Agora Avm'de tanıtan işletmecileri, Alsancak'tan sonra Güzelyalı'da üçüncü şubesini açtı. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda Göztepe Lokali'nin yanında da "Göz Göz Peximet" olarak gruplar ve özel davetler için kapılarını açtı.

Kahvaltı ile başlayan servisleri, öğle ve akşam yemekleriyle devam ediyor. 300 kişiyi aynı anda ağırlayabilen Göz Göz Peximet, bazı basın toplantıları gibi etkinlikler için de zaman zaman ev sahipliği yapıyor.

Peximet şubelerine baktığımızda deniz manzarası ve Fransız stili dikkat çekiyor. Katlı yapısı ve dekor için düşünülmüş ince ayrıntılar mekanı oldukça sevimli bir hale getirmiş. Vintage tarzında eskitme ve ince motiflerle Fransız tarzı dekorasyon; Peximet'in logosuyla birleşince ortaya oldukça sevimli bir tablo çıkıyor.

Vintage'ın oldukça moda olduğu son günlerde Peximet'in ana teması da bu diyebiliriz. Menüsünde kahvaltı, hamburger, yemek ya da tatlıya varan bir çeşitlilik var. İster karnınızı doyurmaya gidin, ister tatlı krizinizi gidermeye, burada her tür minik ayrıntı düşünülmüş. Yemeğin yanına gelen minik ekmekler ve kahve ya da çayın yanına gelen minik kurabiyeler gibi. Tatlı isimleri de oldukça orijinal; Kuşi ve Muz Mousse bunlara birer örnek.

İşletme sahiplerinin müşterilere karşı sıcak ilgisi, gidenleri oldukça memnun ediyor. Fiyatların da uygun olduğunu belirtmekte fayda var. İzmir'de halihazırda şubesi bulunan Peksimet'in bu gidişle daha fazla şubesi olacağa benziyor. "Fransız tarzını severim, ne yiyip içeceğime orada karar veririm" diyorsanız; doğru Peximet'e..

 

Peximet ve İzmir'in diğer mekanlarıyla ilgili daha fazla bilgi ve üyelerine özel kampanyalar için www.otuzbeslik.com 'u takipte kalınız.

Kahvaltı
Tatlı
Akşam yemeği