Rumeli Pastanesi

İsmet İnönü Mahallesi, 2001. Sk., 35930 Çeşme/İzmir, Türkiye

Damla sakızlı dondurmanın doğduğu dükkan olarak da bilinen Tarihi Rumeli Pastanesi, Çeşme Çarşısı'nda ideal bir şekilde konumlanmıştır. Çeşme Çarşısı, Çeşme'nin en önemli alışveriş caddelerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Bitiminde Çeşme Kalesi ve Çeşme Marina gibi turistik açıdan önem taşıyan yerler bulunduğu için çok merkezi bir yer. Yani burada açılmış bir işletmenin popüler olmaması gibi bir olasılık yok, hele ki Rumeli Pastanesi kadar başarılı bir mekansa.

Rumeli Pastanesi 1945'ten bu yana 3 kuşaktır devam etmekte. Bu mekan, Türkiye'nin en iyi 10 dondurmacısı arasında olmasına rağmen sunduğu tek lezzet dondurma değil. Dondurma dışında Kavala kurabiyesi ve ev yapımı özel reçelleri de çok meşhur.

Tarihi Çeşme mimarisini yansıtan binası ve içindeki taştan yapılmış duvarlar mekana şirin bir hava katıyor. Rumeli Pastanesi'nin ilgi çekmesindeki büyük etkenlerden biri de dondurması. Yaz sıcaklarından kaçmak için alınan sakızlı Rumeli dondurmasının serinletici etkisiyle Çeşme Çarşısı'ndaki alışverişinize devam edebilir veya yakınlardaki turistik alanları gezebilirsiniz. Dondurma çeşitleri arasında sadece sakız yok tabii ki; kaymaklı, karadutlu, vişneli, kavunlu, limonlu gibi bir sürü seçenek daha sizi beklemekte.

Alışveriş molası verdiğinizde Rumeli Pastanesi'nin meşhur sakızlı Türk kahvesini içmeyi sakın ihmal etmeyin. Derin sakız aroması kahve keyfi bitiminde bile ağzınızda kaldığından dolayı sevilen özel Türk kahvesinin dışında sakızlı muhallebisi de bir o kadar lezzetli. Gerçekten aldığı tüm güzel yorumları hakediyor.

Bu mekan o kadar popüler ki önünde kuyruk oluşmakta. Fakat bu gözünüzü korkutmasın, oluşan kuyruk marifetli ve güleryüzlü dondurma ustaları tarafından en süratli şekilde ilerletiliyor. Zaten ürünlerinin tadına baktığınızda buna değdiğini anlayacaksınız.

Yaz tatiliniz için Çeşme'yi seçtiyseniz Rumeli Pastanesi'ne de uğramanızı  ve meşhur sakızlı dondurmasını tatmanızı öneririz.

İzmir ve çevresindeki diğer mekanlar ile ilgili bilgi edinmek için www.otuzbeslik.com'u takip etmeye devam edin.

 

Tatlı
Happy hour