Smyrna Boyoz - Karşıyaka

Karşıyaka Haritada gör
Nergiz Mahallesi, Girne Blv 81-C, 35560 Karşıyaka/İzmir, Türkiye

15. Yüzyıldan Günümüze Uzanan Hikayesiyle...

 

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan lezzetli boyoz 1492’den sonra İspanya’dan tahliye edilen Yahudilerin büyük gruplar halinde Osmanlı şehirlerine, özellikle de İzmir’e yerleşmeye başlamasıyla, İzmir kent kültürüne katılmıştır.

Avram ustanın yıllar önce lezzetli tarifiyle İzmir’de başlayan boyozun hikayesi, İzmir halkı için yeri değiştirilemez bir tat olmuştur. Türkiye’de pek çok yerde boyoz üretilmesine rağmen boyozun orjinal tarifine göre üretimi sadece İzmir’de yapılmaktadır.

İzmir’in eski adı, eşsiz tadı Smyrna Boyoz, lezzetini özel yoğurulan hamurundan alıyor. Hamurunda beyaz un, mevsime göre ayarlanan tuz, ayçiçek yağı ve tahin kullanılıyor. Hamurunda tahin kullanılması ürünün besleyici değerini arttırdığı gibi hamurun yapraklara ayrılmasını sağlıyor ve mideyi rahatlatıyor. Kokusu ise vazgeçilmez bir birleştiricidir.

Kahvaltıların vazgeçilmezi haline gelen boyoz, İzmir’in sembolü haline gelmiştir. Taş fırında uzun süre pişirilmiş yumurta ile beraber eşsiz bir tat sunan Smyrna Boyoz, kahvaltınızın vazgeçilmezi haline gelecek.

Kahvaltı
Tatlı