Tiyatro Kalemi

Mimar Sinan Mahallesi, 1404. Sk. No:3, 35220 Konak/İzmir, Türkiye

Tiyatro Kalemi tiyatro topluluğu, 2010 yılında kurulmuştur. Topluluk, Sahne Sanatları ve Kısa Film üretimlerini 2015 senesine dek İstanbul'da sergilemiştir.  2016 senesinden itibaren Kamer Yıldız Ok ve Çetin Ok ortaklığında, çalışmalarını İzmir merkezli bir ekip olarak yürütmeye başlamıştır. Yeni üretimlerini seyirciyle buluşturmak için provalı gün ve gecelere devam etmektedir.

Topluluk, 2016/2017 sezonunda ‘Haydi Masallara’ çocuk oyunuyla perde açmıştır. Ardından ‘Kırmızı Başlıklı Kurt’ ve ‘Gökkuşağı Ormanı’ çocuk oyunlarıyla İzmir merkez, ilçeleri ve çevre illerde oyunlarını oynamaya devam etmektedir.

“Ionesco’nun Sıkıntısı ya da bir yaz dönümü gecesinde bir Kel Şarkıcı” Absürd Komedi uyarlama oyunuyla, 2016/2017 sezonunda seyirci karşısına çıkmıştır.

Tiyatro Kalemi kurulduğu sene, toplumun ‘öteki’ kavramının sınırlarını zorlayarak ‘barda tiyatro’ sergilemeye, Kamer Yıldız Ok'un üçüncü sayfa haberlerinden derlediği, uyuşturucu bağımlılığı, seks işçileri ve travestileri konu alan ‘Karaktersizler’ oyunu ile başlamıştır; Aynı sezon içinde yazarın kaleme aldığı, eğlencesi ve argosu bol, Çingenelerin geçmiş gerçeğini kara mizahla harmanlayan ‘Kıpti’ oyunu ile Haymatlos Bar’da seyirci karşısına çıkmıştır.

Topluluğun 2011 sezon oyunu, Umut Demirci’nin evlilik üzerine sıra dışı bir kurmaca, tersinleme bir bakış açısıyla kaleme aldığı ‘İkircikli Kalbim’ olmuştur.