Urla Tasarım Kütüphanesi

Yenice Mahallesi, Kapan Camii Sk. No:24, 35430 Urla/İzmir, Türkiye
Izmir’in Urla ilçesi, Kapan Camii Sokagı’nda, 16. Yüzyıldan kalma üzeri kubbeli küçük bir bina bulunur. Ulaşılan verilere göre o sokaktaki Kapan Camii ile aynı tarihte (1560) yapıldıgı düşünülmektedir. 7.3m x 7.2m taban alanına sahip iki katlı tarihi yapı, 2005 yılında Prof. Dr. Tevfik Balcıoğlu tarafından satın alınmış ve proje çalışmaları bastırmamıştı. Proje sırasında binanın çevredekilerin dediği gibi bir mescit değil, sıbyan mektebi olduğu anlaşılmıştır. Uzun çalışmalardan sonra restorasyonu tamamlanan bu küçük bina, halka açık özel bir tasarım referans kütüphanesine dönüştürülmüştür. Müellif, Y. Mimar Rest. Uzm. Salih Özgür Genca, İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nda projelerin onaylanma sürecini yürütmüş ve projeler UMART Mimarlık tarafından başarılı bir restorasyon ile hayata geçirilmiştir. Alt katta kitaplık, mutfak, WC ve banyo yer alır. Üst kat, zaman içinde üç tarafı binalarla çevrilmesine rağmen her cepheye açılan pencereleri, ocağı, 6 metre yükseklikteki kubbesi, dengeli oranları ve muhteşem akustiği ile nefis bir mekan sunar. 
 
Bu mekan sadece çalıma alanı olarak değil, çok amaçlı bir kullanım için hazırlanmaktadır. Toplantılar, seminerler, atölye çalışmaları, müzik ve yoga derslerine kadar birçok 
küçük ölçekli özel etkinliği içinde barındıracak niteliktedir. Oda orkestraları için biçilmiş kaftandır. Binada her kesime hitap edecek programlar öngörülmekte; mahallenin çocuklarına masal, şiir, kitap okuma günlerinden, tasarım ve atölye çalışması yaptırmaya kadar geniş bir yelpaze kurgusu gerçekleştirmek için hazırlıklar yapılmaktadır. Ayrıca yerleştirilecek mobilyalar ile konaklama işlevi de kazandırılmak üzeredir.
Tuvalet
Wi-fi