Yengeç Restoran

İskele, 2121 Sok. No:6 D:1, 35430 Urla/İzmir

 

İzmir'i bilenler tarafından özellikle bilinir ki Urla, sevimli bir balıkçı kasabasıdır. İzmir'e yakındır ama sokakları dardır, iki katlı evleriyle İzmir'den bambaşka bir yerdeymiş hissi verir.

Urla İskele'sinde 5 -6 tane balık lokantası bulunmaktadır. Bunlardan biri de Yengeç Restaurant. İçi ilk bakışta dar gelse de, zevkle dekore edilmiş olması hemen göze çarpıyor. Dışı ise balıkçı teknelerinin hemen yanına atılmış masalardan oluşuyor. Böylece teknelerin yanında balık yerken, deniz ve balıkçı lokantası ambiyansı tamamlanmış oluyor.

Burası eski bir Urla evinin dekore edilmiş hali. İçinde 10 -12 adet masa var. Tamamen taş olan dekorasyonu, mumlarla süslenmiş masalarıyla bir balıkçıya göre oldukça romantik.

Her sabah o balıkçı tekneleriyle geliyor balıklar. Taze taze dolaplara koyuluyor. O gün ne kadar 'rast geldiyse' o kadar balık bulunsa da, yeterince balık alternatifi bulunuyor.

Burada dikkat çeken şeylerden biri de mezelerin oldukça fazla çeşitte gelmesi. Zira mekanların genelinde seçilmesi için tepsi ile getirilen mezeler burada dolaptan seçiliyor. Meze çeşitleri o kadar fazla ki, Ege'deki hemen hemen her ottan meze yapılmış.

Balıklar taze, mezeler bol çeşit.. Bir de işin servis kısmı var tabii.. Servis oldukça kibar ve güler yüzlü. Ortamın samimiyeti garsonlara da yansıyor. Mekan sahiplerinin özellikle ilgilendiği müşteriler bu sıcak muameleyle ufak aksaklıklar olsa da memnun kalıyor.

Alkol içinse yeterince alternatif var diyebiliriz. Rakının birçok markası var, dileyenler için şarap çeşitleri de mevcut. Şarabın çok çeşitlisinin İzmir'de belli başlı mekanlarda olduğunu, mahzen konusunda şehrin biraz sığ olduğunu daha önce belirtmiştik. Fiyatlar İzmir ortalamasında.

Yengeç Restaurant, iç mekanı, ambiyansı ile oldukça sevimli, romantik bir keyif sunuyor. Leziz balıkları, envai çeşit mezeleri ve içkisiyle bu sevimli bir karmaya sahip mekanın tadını çıkarabilirsiniz.

 

Dışarı mekan daha sade ve tam bir balıkçı havasında. Yani romantik, mistik bir havada demlenmek isterseniz içeriyi tavsiye deriz. Ama 'yok ben meltemle, denize baka çakır keyfimi yaşarım' derseniz dışarıda oturmalısınız. Burası rahat bir yer unutmayın. Ciddi bir mekan arıyorsanız başka mekan arayışına girin deriz. Ama hiçbir şeye aldırmadan keyfinize bakacaksanız burası sizin için biçilmiş kaftan.

 

Tatlı
Akşam yemeği
Full bar
Şarap