Ege Açıkdeniz Yat Kulübü

Çeşme Marina Haritada gör
IC Çeşme Marina Yatırım Turizm ve İşletmeleri A.Ş. 1016 Sok. No: 2/24, Musalla Mahallesi, 35930 ÇEŞME/Çeşme/İzmir, Türkiye

1999 yılında Çeşme Festivali sırasında bir yat yarışı sonucunda Ege Açıkdeniz Yat Kulübü (EAYK) kurulması fikri ortaya çıkmış ve kulüp 2000 yılında, Egeli denizseverler, Göztepeli milli yelkenciler, Çeşme'de bağlı yelkenli ve motoryat sahiplerinin de katılımı ile Çeşme'de kurulmuştur.

Aynı yıl Türkiye Yelken Federasyonu'na bağlı olarak yarış faaliyetlerine yönelen kulüp 2001 yılında 10 yat yarışı düzenleyerek önemli bir çıkış yapmıştır. Nisan 2002 tarihli Genel Kurulunda alınan karar doğrultusunda, gerek kulüp merkezinin Çeşme'den İzmir'e taşınması, gerekse de Yönetim Kuruluna uygun yerlerde şube açma yetkisi verilmesi ile isminin getirdiği gibi bundan böyle Ege'nin kulübü olma yolunda ilk adımlar atılmıştır.

Uzun yıllar İzmir’ de faaliyet gösteren Kulüp İzmir Körfezinde yarışlar düzenlemiştir. İzmir Körfezinde marina ve altyapı imkanının olmaması daha fazla etkinlik yapılmasına müsaade etmemiştir. İzmir merkezde yegane mekan Levent Marina’ nın elverişsiz koşullarının ardından Kulüp 2011 yılında Sığacık’a taşınmıştır. Sığacık’ ta Teos Marina’ nın tahsis ettiği Kulüp Binasında faaliyetlerini yürütmüş ve Sığacık Körfezinde yat yarışları düzenlemiştir.

2014 Yılında "İzmir Denizlerinde Güçbirliği" sloganıyla İzmirli yat kulüpleri ve marinaların birlikteliği sağlanmış ve ortak yarış programı düzenlenmiştir. Bu bağlamada Ege Açıkdeniz Yat Kulübü (EAYK), International Çeşme Yacht Club (ICYC), Urla Yat Kulübü (URİYAT), Teos Marina, Çeşme Marina müştereken 2014 Yılı İzmir Yat Yarışları Programını hayata geçirmiştir.

İzmirli yarışçılar daha yüksek bir katılımla bu ortak yarış programını izleyecekler. Bu yarışlarımıza Türkiye’ nin diğer bölgelerinden ve özellikle Ankara Yelken Kulübünden, Kuşadası Yat Kulübünden katılımlar olmaktadır. 2014 yılında Yunanistan’ dan güçlü bir yarış ekibi İzmir Trofesine katılmıştır. Böylece İzmir denizcilik dünyasında gücünü ve ağırlığını hissettiren bir merkez haline gelmektedir.

Yarışların yanısıra EAYK gezi programlarıyla da öne çıkmaktadır. 2012 yılında başlattığımız Antik Limanlar Regattası (MEDPORTS) her yıl devam ettirilen bir etkinlik haline gelmiştir ve kısa sürede başarılı performansıyla beğeni toplamış ve bir “marka” değeri kazanmıştır.

EAYK bir yandan da sosyal sorumluluk projelerini yürütmektedir. İMEAK DTO İzmir Şubesi ile yaptığımız Protokol ile yetişkinlere yelken eğitimleri kursları düzenliyoruz. Bu etkinliğimizin amacı denizciliğe ve yelken sporuna ilgi duyan ancak maddi imkanları kendi başına eğitim almaya elvermeyen 18 yaş üstü yetişkinlere yelkenli yat kullanma eğitimleri vermek ve bir yarış deneyimi kazandırmaktır. Ayrıca, denizlerimizi ve kıyılarımızı temiz tutmak, çevremizi korumak adına çeşitli eylemler gerçekleştiriyoruz. En son Sığacık Körfezinde Seferihisar Belediyesi, Teos Marina, Su Ürünleri Kooperatifi ve dalgıç okullarıyla birlikte denizde ve kıyılarda geniş bir katı atık toplama eylemini gerçekleştirdik. Bu tür eylemlerimizi sürdüreceğiz. Engelli vatandaşlarımızın denizle kucaklaşması, yelken yapması ve şenlik havasında düzenlenecek yarışlara katılmasını hedefleyen projemiz var. Bu etkinliğimiz de gelenekselleşmeye başlamıştır.