05 Mar 2020
Otuzbeşlik

14. Uluslararası İzmir Kukla Günleri'nin Kaçırılmaması Gereken Etkinlikleri

5-22 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek 14'üncü İzmir Uluslararası Kukla Günleri, 23 ülkeden 50 kukla tiyatrosu topluluğunu ağırlayacak. Festival boyunca 52 gösteri, şehrin farklı yerlerindeki 37 etkinlik alanında 223 kez sahnelenecek. Profesyonel sahne sanatçıları için düzenlenen atölye çalışmalarının yanı sıra 14 Mart Cumartesi günü gerçekleşecek panelde çocuk eğitiminde kuklanın yeri ve önemi konuşulacak. Ayrıca festival kapsamında beş farklı kukla, figür, maske ve fotoğraf sergisi İzmir Sanat Fuaye Alanı'nda ve Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi'nde gezilebilecek. 

 

Kukla Günleri'nde gerçekleşecek onlarca etkinlik arasından kaçırmamanız gerekenleri sizin listeledik. 

Beyaz Tavşan - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri

05 Mar 2020
İzmir Sanat

Romanya, The Art Theatre Bucharest

4+ yaş  ·  45 dakika  ·  Sözsüz

 

Dört bavul, boş bir masa, iki aktris ve bir tavşan. Sadece bir tavşan değil pelüşten bir Beyaz Tavşan. Maceralarına, oyunlarına, hayal gücüne ve duygularına tanıklık edeceğiniz bu sevimli Beyaz Tavşan’ın hayranı olacaksınız.

Masal Masal İçinde - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri

05 Mar 2020
İzmir Sanat

Türkiye, Semaver Kumpanya

5+ yaş  ·  60 dakika  ·  Türkçe

 

Işıl Kasapoğlu’nun yazdığı ve Semaver Kumpanya’nın yeniden sahnelediği “Masal Masal İçinde” bir masallar toplamı. Ders vermeyen, düş gücü gerektiren ve oyun sonrasında da konuşulması gereken, bulutun, güneşin, rüzgarın, dağın başrolde oldukları bu masal dünyası küçüklere olduğu kadar büyük çocuklara da sesleniyor. 

Jenny’nin Rüyası - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri

06 Mar 2020
İzmir Sanat

Avusturya, Wild Theatre

4+ yaş  ·  45 dakika  ·  Sözsüz

 

Uzun, çok uzun zaman önce Aotearoa, Yeni Zelanda'da, Jenny adında bir kız yaşıyordu. Jenny küçükken babasıyla birlikte bir sirke gitti ve o günden sonra hep bir sirk yıldızı olmayı düşledi. Yıllar sonra, genç bir kadın olarak rüyasını gerçekleştirmek için yola çıktı ve ip cambazı ve sihirbaz olarak sirke katıldı. Bir gün sirk vagonları Waitaki Nehri'ni geçerken Jenny'nin hikâyesi tarihten kayboldu. Ta ki bugüne kadar... Yeni Zelandalı bir kukla sanatçısı olan Rebekah Wild’ın devraldığı gösteri çocukları cesaretli olmaya ve imkansızı hayal etmeye davet ediyor. 

Sınıf Sınıf - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri

06 Mar 2020
Sabancı Kültür Merkezi

Almanya, Theater Strrahl

13+ yaş  ·  90 dakika  ·  Sözsüz

 

Canlı, şaşırtıcı ve son derece komik performans, bir sınıftaki öğrencilerin birbirinden farklı tipolojilerini eğlenceli bir şekilde anlatıyor. Yıldız öğrenci, popüler çocuk ve sevgilisi, okulun en güzeli, zorbası, sportifi, hayalperesti, savunmasızı, sınıf palyaçosu, sıkı öğretmen ve liberal hepsi bu sınıfta. Herkesin öğrencilik yıllarına dair pek çok anısını canlandıracak performans, büyüleyici bir kolajda, günlük okul içinde yaşanan çatışmaları ritim, zekâ ve şiirsel bir dille anlatıyor. 

Küçük Bulut - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri

09 Mar 2020
İzmir Sanat

Katar, Qatar National Theatre

7+ yaş  ·  35 dakika  ·  Sözsüz

 

Bu yıl festival ilk defa Katar’dan bir kukla tiyatrosu topluluğunu ağırlıyor. Topluluk çevremizde sıklıkla gördüğümüz özel çocuklara adanmış bir performansla İzmir seyircisiyle buluşuyor. Azmin ve yaratıcılığın gücünü gösteren oyun, ailesiyle iletişim kurmaya çalışan küçük bir bulut kızın, Haze’in hayatını anlatıyor.

Batı'ya Yolculuk - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri

06 Mar 2020
İzmir Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi

Tayvan, Yong Xing Lo

5+ yaş  ·  50 dakika  ·  Türkçe (Üstyazı)

 

Tang hanedanlığında bir papaz olan Tang Sanzang, öğrencileri Sun Wu Kong, Zhu Ba Jie ve Sha Wu Jing’le birlikte Budist kutsal metinlerini incelemek üzere batıya doğru bir yolculuğa çıkarlar… Esprili ve eğlenceli bu performans izleyenlerine parlak bir gölge oyunu şöleni sunuyor.

Pinokyo - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri

07 Mar 2020
Han Tiyatrosu Ünal Gürel Sahnesi

Slovenya, Maribor Puppet Theatre

6+ yaş  ·  40 dakika  ·  Sözsüz

 

Pinokyo’nun hikâyesi nesiller boyu okuyanlara heyecan kaynağı olan ve bugün de olmaya devam eden inanılmaz bir macera. Maribor Kukla Tiyatrosu’nun performansı bildiğimiz öyküye tamamen yeni bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Obje tiyatrosu olarak sahnelenen performans, ölümsüz eserin daha yüzyıllar boyu hiç bıkmadan izlenebileceğinin en güzel örneği.

Pulcinella’nın Maceraları - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri

10 Mar 2020
Folkart Academy

İtalya, Gianluca Di Matteo

5+ yaş  ·  45 dakika  ·  Sözsüz

 

İbiş’in de bir ferdi olduğu geleneksel Avrupa el kuklası ailesinin en renkli karakterlerinden Pulcinella, genç İtalyan kukla sanatçılarından Gianluca Di Matteo’nun ellerinde İzmirli kukla severlerle buluşuyor. Oyunda maceradan maceraya atılan Napoli’nin geleneksel el kuklası Pulcinella’nın sahnedeki enerjisi izleyenleri büyüleyecek.

Gölgelerden Yansıyanlar (Kuklalarla Buluşma) - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri

05 Mar 2020
İzmir Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi

Uzak Doğu’nun en önemli gölge oyunu figürleri koleksiyonlarından birine sahip Kaohsiung Müzesi, bünyesinde yer alan eserlerden 39 nadir parça ile İzmirli sanatseverlerle buluşuyor. Gölgelerden yansıyanlar, Qing Hanedanlığından Esintiler ve Karagöz'ün Dünyası sergileri 5-22 Mart tarihleri arasında Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi'nde.

Marangozun Köpeği Kaştanka - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri

10 Mar 2020
İzmir Sanat

Hırvatistan, Theatre Virovitica

8+ yaş  ·  50 dakika  ·  Türkçe (Üstyazı)

 

Çehov’un en popüler kısa öykülerinden Kaştanka, güçlü Rus renkleriyle bezenmiş, aynı zamanda sevgi, bağlılık ve sorumluluk üzerine evrensel bir hikâyedir. Çehov, Kaştanka'da insanın en iyi arkadaşı olan köpeğin perspektifinden insan zayıflıklarını taviz vermeden gösterir. İnsan sevgisinin sınırı nedir ve yeterince sevmediğimizi ve sevilmediğimizi fark ettiğimizde nasıl tepki veririz? Çehov’un dilinden soluksuz izlenecek bir insanlık öyküsü.

Basit Yöntemlerle Büyük Masallar - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri

11 Mar 2020
Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi

İranlı sanatçı Ramin Cohen'in oyuncak tiyatrosu olarak da bilinen kağıt tiyatrosu hakkında bilgi vereceği ve gösteri hazırlıklarının tüm aşamalarına değineceği atölyede katılımcılar kendi minyatür tiyatrolarını yaparken kağıt tiyatrosunun küçük ama uçsuz bucaksız evrenini keşfedecek.

Arthur ve Clementine - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri

17 Mar 2020
İzmir Sanat

İspanya, Titiritran Teatro

6+ yaş  ·  50 dakika  ·  Türkçe

 

İtalyan sanat tarihçisi ve yazar Adela Turin’in aynı adlı eserinden uyarlanan gösteride farklı karakterlere sahip iki kaplumbağanın aşk hikayesini ve iletişimini izleyeceğiz. Performans, kum sanatında kullanılan değiştirilmiş bir ışık masası, gölge animasyon cihazı ve canlı efektler eşliğinde özgün bir dille sahneleniyor.

Babilon - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri

20 Mar 2020
İzmir Sanat

Hollanda, Neville Tranter

13+ yaş  ·  65 dakika  ·  Türkçe (Üstyazı)

 

Kukla sanatının büyük ustası Neville Tranter bu son eserinde, insanın kendi kaderiyle yüzleşmesini, aynı zamanda başkalarının kaderiyle yüz yüze gelen insanların dramını acımasız ama şiirsel bir şekilde anlatır. Hollandalı kukla sanatçısının modern teknolojinin yanı sıra tiyatronun en eski anlatım olanaklarını kullanarak yarattığı performans hem çocuklara hem de büyüklere hitap ediyor.

Kuklanın Gücü - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri

20 Mar 2020
Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi

Dünyanın en önemli kukla sanatçılarından biri olan Neville Tranter, ustalığının püf noktalarını paylaştığı bu çalışmada, katılımcıların, kuklanın güçlü bir tiyatral araç olarak olanaklarını keşfetmelerine ve kullanmalarına yardımcı olacak. “Kuklacı kuklaların arkasında kaybolmaz, sahnedeki varlığı gösterinin ayrılmaz bir parçasıdır” diyen sanatçı, ustalık sınıfında kuklacının, oyuncu olarak rolü üzerine konuşulacak, kısa dramatik çalışmalar ve durumlar yaratmak için kukla ile sahneler geliştirilecek. 

Festivalde gerçekleşecek tüm etkinlikler için etkinlikler sayfamızı ziyaret edebilir, festival programı için bağlantıya tıklayabilirsiniz.