14. Uluslararası İzmir Kukla Günleri'nin Kaçırılmaması Gereken Etkinlikleri

#FESTİVAL
Editör
5 Mar 2020

5-22 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek 14'üncü İzmir Uluslararası Kukla Günleri, 23 ülkeden 50 kukla tiyatrosu topluluğunu ağırlayacak. Festival boyunca 52 gösteri, şehrin farklı yerlerindeki 37 etkinlik alanında 223 kez sahnelenecek. Profesyonel sahne sanatçıları için düzenlenen atölye çalışmalarının yanı sıra 14 Mart Cumartesi günü gerçekleşecek panelde çocuk eğitiminde kuklanın yeri ve önemi konuşulacak. Ayrıca festival kapsamında beş farklı kukla, figür, maske ve fotoğraf sergisi İzmir Sanat Fuaye Alanı'nda ve Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi'nde gezilebilecek. 

 

Kukla Günleri'nde gerçekleşecek onlarca etkinlik arasından kaçırmamanız gerekenleri sizin listeledik. 

Beyaz Tavşan - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri
q
5 - 8 Mart, 11:00 - 11:45
d
İzmir Sanat

Romanya, The Art Theatre Bucharest

4+ yaş  ·  45 dakika  ·  Sözsüz

 

Dört bavul, boş bir masa, iki aktris ve bir tavşan. Sadece bir tavşan değil pelüşten bir Beyaz Tavşan. Maceralarına, oyunlarına, hayal gücüne ve duygularına tanıklık edeceğiniz bu sevimli Beyaz Tavşan’ın hayranı olacaksınız.

Masal Masal İçinde - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri
q
5 Mart, Perşembe, 14:00 - 15:00
d
İzmir Sanat

Türkiye, Semaver Kumpanya

5+ yaş  ·  60 dakika  ·  Türkçe

 

Işıl Kasapoğlu’nun yazdığı ve Semaver Kumpanya’nın yeniden sahnelediği “Masal Masal İçinde” bir masallar toplamı. Ders vermeyen, düş gücü gerektiren ve oyun sonrasında da konuşulması gereken, bulutun, güneşin, rüzgarın, dağın başrolde oldukları bu masal dünyası küçüklere olduğu kadar büyük çocuklara da sesleniyor. 

Jenny’nin Rüyası - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri
q
6 - 7 Mart, 14:00 - 15:15
d
İzmir Sanat

Avusturya, Wild Theatre

4+ yaş  ·  45 dakika  ·  Sözsüz

 

Uzun, çok uzun zaman önce Aotearoa, Yeni Zelanda'da, Jenny adında bir kız yaşıyordu. Jenny küçükken babasıyla birlikte bir sirke gitti ve o günden sonra hep bir sirk yıldızı olmayı düşledi. Yıllar sonra, genç bir kadın olarak rüyasını gerçekleştirmek için yola çıktı ve ip cambazı ve sihirbaz olarak sirke katıldı. Bir gün sirk vagonları Waitaki Nehri'ni geçerken Jenny'nin hikâyesi tarihten kayboldu. Ta ki bugüne kadar... Yeni Zelandalı bir kukla sanatçısı olan Rebekah Wild’ın devraldığı gösteri çocukları cesaretli olmaya ve imkansızı hayal etmeye davet ediyor. 

Sınıf Sınıf - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri
q
6 Mart, Cuma, 20:00 - 21:30
d
Sabancı Kültür Merkezi

Almanya, Theater Strrahl

13+ yaş  ·  90 dakika  ·  Sözsüz

 

Canlı, şaşırtıcı ve son derece komik performans, bir sınıftaki öğrencilerin birbirinden farklı tipolojilerini eğlenceli bir şekilde anlatıyor. Yıldız öğrenci, popüler çocuk ve sevgilisi, okulun en güzeli, zorbası, sportifi, hayalperesti, savunmasızı, sınıf palyaçosu, sıkı öğretmen ve liberal hepsi bu sınıfta. Herkesin öğrencilik yıllarına dair pek çok anısını canlandıracak performans, büyüleyici bir kolajda, günlük okul içinde yaşanan çatışmaları ritim, zekâ ve şiirsel bir dille anlatıyor. 

Küçük Bulut - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri
q
9 - 2 Mart, 20:00 - 20:35
d
İzmir Sanat

Katar, Qatar National Theatre

7+ yaş  ·  35 dakika  ·  Sözsüz

 

Bu yıl festival ilk defa Katar’dan bir kukla tiyatrosu topluluğunu ağırlıyor. Topluluk çevremizde sıklıkla gördüğümüz özel çocuklara adanmış bir performansla İzmir seyircisiyle buluşuyor. Azmin ve yaratıcılığın gücünü gösteren oyun, ailesiyle iletişim kurmaya çalışan küçük bir bulut kızın, Haze’in hayatını anlatıyor.

Batı'ya Yolculuk - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri
q
6 - 8 Mart, 15:30 - 16:20
d
İzmir Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi

Tayvan, Yong Xing Lo

5+ yaş  ·  50 dakika  ·  Türkçe (Üstyazı)

 

Tang hanedanlığında bir papaz olan Tang Sanzang, öğrencileri Sun Wu Kong, Zhu Ba Jie ve Sha Wu Jing’le birlikte Budist kutsal metinlerini incelemek üzere batıya doğru bir yolculuğa çıkarlar… Esprili ve eğlenceli bu performans izleyenlerine parlak bir gölge oyunu şöleni sunuyor.

Pinokyo - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri
q
7 Mart, Cumartesi, 13:00 - 13:40
d
Han Tiyatrosu Ünal Gürel Sahnesi

Slovenya, Maribor Puppet Theatre

6+ yaş  ·  40 dakika  ·  Sözsüz

 

Pinokyo’nun hikâyesi nesiller boyu okuyanlara heyecan kaynağı olan ve bugün de olmaya devam eden inanılmaz bir macera. Maribor Kukla Tiyatrosu’nun performansı bildiğimiz öyküye tamamen yeni bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Obje tiyatrosu olarak sahnelenen performans, ölümsüz eserin daha yüzyıllar boyu hiç bıkmadan izlenebileceğinin en güzel örneği.

Pulcinella’nın Maceraları - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri
q
10 Mart, Salı, 11:00 - 14:45
d
Folkart Academy

İtalya, Gianluca Di Matteo

5+ yaş  ·  45 dakika  ·  Sözsüz

 

İbiş’in de bir ferdi olduğu geleneksel Avrupa el kuklası ailesinin en renkli karakterlerinden Pulcinella, genç İtalyan kukla sanatçılarından Gianluca Di Matteo’nun ellerinde İzmirli kukla severlerle buluşuyor. Oyunda maceradan maceraya atılan Napoli’nin geleneksel el kuklası Pulcinella’nın sahnedeki enerjisi izleyenleri büyüleyecek.

Gölgelerden Yansıyanlar (Kuklalarla Buluşma) - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri
q
5 - 22 Mart, 10:00 - 18:00
d
İzmir Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi

Uzak Doğu’nun en önemli gölge oyunu figürleri koleksiyonlarından birine sahip Kaohsiung Müzesi, bünyesinde yer alan eserlerden 39 nadir parça ile İzmirli sanatseverlerle buluşuyor. Gölgelerden yansıyanlar, Qing Hanedanlığından Esintiler ve Karagöz'ün Dünyası sergileri 5-22 Mart tarihleri arasında Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi'nde.

Marangozun Köpeği Kaştanka - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri
q
10 - 12 Mart, 20:00 - 20:50
d
İzmir Sanat

Hırvatistan, Theatre Virovitica

8+ yaş  ·  50 dakika  ·  Türkçe (Üstyazı)

 

Çehov’un en popüler kısa öykülerinden Kaştanka, güçlü Rus renkleriyle bezenmiş, aynı zamanda sevgi, bağlılık ve sorumluluk üzerine evrensel bir hikâyedir. Çehov, Kaştanka'da insanın en iyi arkadaşı olan köpeğin perspektifinden insan zayıflıklarını taviz vermeden gösterir. İnsan sevgisinin sınırı nedir ve yeterince sevmediğimizi ve sevilmediğimizi fark ettiğimizde nasıl tepki veririz? Çehov’un dilinden soluksuz izlenecek bir insanlık öyküsü.

Basit Yöntemlerle Büyük Masallar - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri
q
11 Mart, Çarşamba, 10:00 - 17:00
d
Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi

İranlı sanatçı Ramin Cohen'in oyuncak tiyatrosu olarak da bilinen kağıt tiyatrosu hakkında bilgi vereceği ve gösteri hazırlıklarının tüm aşamalarına değineceği atölyede katılımcılar kendi minyatür tiyatrolarını yaparken kağıt tiyatrosunun küçük ama uçsuz bucaksız evrenini keşfedecek.

Arthur ve Clementine - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri
q
17 Mart, Salı, 14:30 - 15:20
d
İzmir Sanat

İspanya, Titiritran Teatro

6+ yaş  ·  50 dakika  ·  Türkçe

 

İtalyan sanat tarihçisi ve yazar Adela Turin’in aynı adlı eserinden uyarlanan gösteride farklı karakterlere sahip iki kaplumbağanın aşk hikayesini ve iletişimini izleyeceğiz. Performans, kum sanatında kullanılan değiştirilmiş bir ışık masası, gölge animasyon cihazı ve canlı efektler eşliğinde özgün bir dille sahneleniyor.

Babilon - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri
q
20 - 21 Mart, 20:00 - 21:05
d
İzmir Sanat

Hollanda, Neville Tranter

13+ yaş  ·  65 dakika  ·  Türkçe (Üstyazı)

 

Kukla sanatının büyük ustası Neville Tranter bu son eserinde, insanın kendi kaderiyle yüzleşmesini, aynı zamanda başkalarının kaderiyle yüz yüze gelen insanların dramını acımasız ama şiirsel bir şekilde anlatır. Hollandalı kukla sanatçısının modern teknolojinin yanı sıra tiyatronun en eski anlatım olanaklarını kullanarak yarattığı performans hem çocuklara hem de büyüklere hitap ediyor.

Kuklanın Gücü - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri
q
20 - 22 Mart, 10:00 - 16:30
d
Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi

Dünyanın en önemli kukla sanatçılarından biri olan Neville Tranter, ustalığının püf noktalarını paylaştığı bu çalışmada, katılımcıların, kuklanın güçlü bir tiyatral araç olarak olanaklarını keşfetmelerine ve kullanmalarına yardımcı olacak. “Kuklacı kuklaların arkasında kaybolmaz, sahnedeki varlığı gösterinin ayrılmaz bir parçasıdır” diyen sanatçı, ustalık sınıfında kuklacının, oyuncu olarak rolü üzerine konuşulacak, kısa dramatik çalışmalar ve durumlar yaratmak için kukla ile sahneler geliştirilecek. 

Festivalde gerçekleşecek tüm etkinlikler için etkinlikler sayfamızı ziyaret edebilir, festival programı için bağlantıya tıklayabilirsiniz. 

Benzer yazılar
#KAMP ALANI
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyil...
Gülay Güler
2 Haz 2020
#SPOR
#SİNEMA
#EDEBİYAT
#YOGA
Kontrollü sosyal mesafe ile normal yaşantılarımıza yavaş yavaş dönüyoruz. Uzmanlar mümkün olduğunca evde kalmamızı öneri...
Editör
1 Haz 2020
#SANAT
#FOTOĞRAF
#SERGİ
Sarı Denizaltı Sanat İnisiyatifi’nin online sergisi “Yeni Normal” mayıs ayında yayınlandı. İçinde bulunduğumuz pandemi s...
Editör
29 May 2020
#MÜZİK
#BELGESEL
Müziğin sınırlarını genişleten, ona yeni anlamlar katan, yeryüzüne anlam kazandıran müzisyenlerle ilgili muhteşem belges...
Kardelen Uysal
29 May 2020
#YAŞAM
Evden çalışmak pek çok avantaj sağlayan bir yöntem. Dünyada gittikçe tercih edilen bu çalışma yöntemini kolaylaştıracak ...
Editör
26 May 2020
#SAĞLIK
#YOGA
Yoga binlerce yıl öncesinden günümüze kadar ulaşmış kadim bir bilgidir. Beden, zihin ve ruh birlikteliğine dayanan yoga ...
Gülay Güler
21 May 2020
#ÇOCUK
Evde kaldığımız bugünlerde çoğu ebeveyn çocukları oyalamakta zorluk çekiyor. Çocukların bu zamanı hem eğlenerek hem de ö...
Gülay Güler
21 May 2020
#STAND-UP
Gülmeye en çok ihtiyacımız olduğu bugünler için ilaç gibi gelecek stand-up gösterilerini ve komedi serilerini listeledik...
Gülay Güler
19 May 2020
#SOSYAL SORUMLULUK
Pandemi olsa da olmasa da sokak hayvanları her zaman zor durumda. Onlara bakmak, karınlarını doyurmak ve onları sevmek b...
Kardelen Uysal
18 May 2020
#SİNEMA
Hollywood yapımlarına tepkili, herkesin bilmediği, herkes tarafından bilinmek de istemeyen, asi bağımsız filmler... Gerç...
Gülay Güler
17 May 2020
#HOBİ
#YAŞAM
Tüm günümüzün evde geçtiği bu dönemde kendimizi oyalamanın ya da hep isteyip zaman ayıramadığımız işler için kolları sıv...
Seçil Şeker
15 May 2020
#SAĞLIK
Hepimizin bildiği gibi koronavirüs boğaza, solunum yollarına ardından akciğere yerleşip akciğere ciddi bir zarar veriyor...
Gülay Güler
12 May 2020
#MÜZİK
#KONSER
Rock, caz ve pop müziğin tanrı ve tanrıçalarının unutulmaz konser performanslarını sizler için derledik. Müzik tarihinin...
Editör
12 May 2020
#TİYATRO
Kubilay Üner ve Onur Atacan tarafından 2012 yılında kurulan New York Sanat Akademi’nin ilk mezunlarının kurduğu Tiyatro ...
Editör
7 May 2020
#FESTİVAL
#MÜZİK
#SÖYLEŞİ
Türkiye’nin iyilik odaklı festivali Festtogether, 9 Mayıs'ta evlerimize geliyor. Pandemi nedeni ile ortaya çıkan ihtiyaç...
Editör
6 May 2020
#SAĞLIK
#ÇOCUK
COVID-19 pandemisi yetişkinleri etkilediği gibi çocukları da etkiledi. Çocuklar bilişsel gelişim düzeyleri nedeniyle sal...
Gülay Güler
28 Nis 2020
#EDEBİYAT
#KİTAP
#PSİKOLOJİ
Dünü, bugünü, kendimizi, ailemizi, insanlığı anlamaya yarayan psikoloji kitapları; yaratıcılık alanında ufuk genişleten ...
Kardelen Uysal
28 Nis 2020
#DİJİTAL PLATFORM
Gayzerlerle dolu ulusal parklar, tarihe iz bırakan ve hayatta kalabilen tarihi mekanlar, en güzel kentlerin izlenebilece...
Kardelen Uysal
24 Nis 2020
#ÇOCUK
#TİYATRO
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çocuklara 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı armağanı müzikli çocuk oyunu "Bir M...
Editör
23 Nis 2020
#EDEBİYAT
#MÜZİK
#SİNEMA
#EĞİTİM
Edebiyat, müzik, sinema alanında pek çok platform arşivlerini kullanıcılar için erişilebilir hale getirdi. Geçmiş konser...
Kardelen Uysal
17 Nis 2020
#BELGESEL
Ekran başında bilgilenmek isteyenler, son yılların dikkat çeken belgesellerini sizin için listeledik.
Gülay Güler
15 Nis 2020
#SAĞLIK
#PSİKOLOJİ
#YAŞAM
Dünyayı saran Covid-19 pandemisinin ruh sağlığımız üzerinde azımsanmayacak etkileri var. Kimimiz kaygı ile baş etmede zo...
Kardelen Uysal
7 Nis 2020
#SANAT
#RESİM
Kentler yalnızca ulusların değil, bireylerin de kişisel tarihlerinin önemli bir parçasıdır. Bu yüzden kent manzaraları b...
Çağatay Olgun
3 Nis 2020
#SAĞLIK
#YAŞAM
İzmir Büyükşehir Belediyesi COVID-19 salgınına karşı önlemler almaya devam ediyor. Şehirde dezenfeksiyon, sosyal mesafe ...
Editör
2 Nis 2020
#SİNEMA
Evde sinema keyfine Türk filmlerini katmak isteyen sinema tutkunları, 2000'lerin mutlaka izlemeniz gereken 10 Türk filmi...
Gülay Güler
1 Nis 2020
#EVDEKAL
#DİJİTAL PLATFORM
Kimi zaman eğlenmek, kimi zaman yeni yerler keşfetmek, kimi zaman da yeni bir şey öğrenmek için YouTube’a başvuruyoruz. ...
Seçil Şeker
30 Mar 2020
#TEKNOLOJİ
Bu uygulamalar sayesinde zihninizi, bedeninizi ve el becerilerinizi geliştirebilir; evde geçirdiğiniz zamanı ve molaları...
Gülay Güler
30 Mar 2020
#TİYATRO
İnsanın, toplumun, tarihin, düşlerin, umudun elçisi olan tiyatro geçmişten bugünümüze insanın baktığı en değerli aynalar...
Kardelen Uysal
27 Mar 2020
#EDEBİYAT
#PSİKOLOJİ
Kitap okumayı sevenler, vakit ayıramayıp yeniden bir şeyler okumak isteyenler için kitap listesi hazırladık. Önerdiğimiz...
Kardelen Uysal
25 Mar 2020
#PODCAST
Gündem, teknoloji, edebiyat, kişisel gelişim, spor, sanat gibi pek çok konuda birbirinden farklı ve değerli görüşlerin a...
Seçil Şeker
25 Mar 2020
#BULUŞMA
#ÇEVRİM İÇİ ETKİNLİK
12min.me İzmir'in ilk dijital buluşması "NERD'esin?" 25 Mart Çarşamba akşamı saat 19.00’da video konferans uygulaması Zo...
Editör
23 Mar 2020
#MÜZE
#SANAT
Dünyanın en önemli müzeleri çevrim içi ziyarete uygun biçimde kapılarını açtı. Sanatın en eski ve en güncel eserlerini i...
Kardelen Uysal
22 Mar 2020
#SİNEMA
Kendini sinematik evrende kaybetmek isteyenler için kimseden duymadığımız ama izlemeye değer bulduğumuz filmleri yıl, tü...
Gülay Güler
21 Mar 2020
#DÖVME
Aslında Mimarlık bölümünden mezun olan Okan Çarga, grafik tasarım alanında ilerlemeye karar verir. Monogram ve Ex Libris...
Gülay Güler
20 Mar 2020
#MÜZİK
Şirin Pancaroğlu, Washington Post Gazetesi tarafından uluslararası ölçekte büyük bir yetenek olarak nitelendirilen çok d...
Kardelen Uysal
18 Mar 2020
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade