07 Nis 2022
Otuzbeşlik

Bengisu Gençay'ın Yeni Kitabı "Orman Olmak" Çocuklara Yetersizlik Duygusuyla Baş Etmenin Yolunu Gösteriyor

Yazıları ve öyküleri pek çok dergi ve platformda yayınlanan ve Epsilon Yayınları’ndan çıkan Zem Sesini Arıyor adlı fantastik çocuk romanıyla tanınan Bengisu Gençay yeni kitabı Orman Olmak ile bizleri botanik bir senfoniye kulak vermeye çağırıyor. 

Kıskançlık ve yetersizlik duyguları hayatın bir gerçeği. Özellikle de pek çok kişinin sosyal medya üzerinden olduğundan daha ideal göründüğü günümüz dünyasında… Peki çocuklara kendilerini, oldukları halleriyle yeterli hissettirmeyi nasıl başaracağız? İşte Orman Olmak tam burada devreye giriyor.

Bir camgüzeli çiçeğinin şiirsel, derin ve mizahi hikayesini okurken, ev sahibesinin ilgisi ve tatlı sözleriyle hayatından memnun olduğunu görüyoruz. Ancak günün birinde kapı çalıyor ve bir “ding dong” sesiyle kahramanımızın hayatı tepetaklak oluyor. Önce bir bonzai, sonra begonya derken pek çok farklı bitkiyle tanışıyoruz. Hepsinin de karakterleri, güçlü yanları farklı. Balerin orkideler, cazibeli begonya, Meksika aşığı devetabanı, maceracı areka palmiyesi üzerinden herkesin farklı ihtiyaçları olduğuna dikkat çekiliyor. Her yeni gelen bitkiyle kendini biraz daha görünmez hisseden camgüzeli çiçeği, günün birinde pencereye konan görkemli arı şahiniyle tanışıyor. Şahinin sözleri, kahramanımızın dünyaya ve kendine bakış açısını değiştiriyor. Camgüzeli çiçeği görülme telaşından kurtulup çevresini gerçekten görmeyi başladığındaysa kitabın adındaki gibi orman olmayı öğreniyor.

 

Orman Olmak’ın arkasında, bitkilerle ilgili çocukların ilgisini çekebilecek renkli bilgiler ve bitkilerin dünyadaki dağılımını gösteren güzel bir harita var. Bu da kitaba, küçük okurların doğayla bağ kurmasını kolaylaştıracak bir nitelik katıyor. Gizem Gözde Uçar’ın çizimleri ise öyküyü adeta üç boyutlu olarak avuçlarımıza bırakıyor. Bu hikaye, içinde yaşadığımız “görülme çağı”nda çocuklara başka türlü bir varoluş ihtimalinin kapısını aralıyor. Tabii yetişkinlere de… 

İllüstrasyon: Gizem Gözde Uçar

Kitabı satın almak için: bit.ly/3wS8tfN