13 Haz 2022
Otuzbeşlik

Alman sanatçı Peter Piek’in “1 World 1 Painting” enstalasyonu 18 Haziran - 12 Temmuz tarihleri arasında BE Contemporary’de

Alman sanatçı Peter Piek BE Contemporary’de gerçekleşecek sergisi ve “1 World 1 Painting” projesi kapsamında yerleştirilecek enstalasyonu ile İzmirli sanat severlerle buluşuyor, açılışta ise kendi bestelerini içeren bir müzik performansı gerçekleştiriyor.

Farklı disiplinlerde, çeşitli enstrümanlarla ve çok boyutlu olarak üretimde bulunan sanatçı Peter Piek uluslararası gezici projesi “1 World 1 Painting” kapsamında BE Contemporary’ye konuk oluyor. Sanatçı, 18 Haziran - 12 Temmuz tarihleri arasında ziyaret edilebilecek serginin ilk gününde gerçekleşecek açılışta kendi bestelediği parçaları çalacağı bir canlı müzik performansı ile izleyicinin karşısına çıkıyor. 

 

Piek sanat pratiğinde her şeyi “hareketin özgürlüğe doğru çözüldüğü” bir resimmiş gibi ele alıyor, boyutlar ve kullandığı mecraların birbiriyle bağlanma hallerini ve de ilişkiselliklerinin dağılışını ortaya koyuyor. Ressam, söz yazarı, müzisyen, yazar ve performans sanatçısı olarak hangi mecrayı kullanırsa kullansın, izleyicilerine doğrudan bir deneyim vaat ediyor. Yaratıcı sürecini sanat mecrasıyla arasında gelişen bir diyalog olarak gören sanatçı, eserin ancak “her iki taraf da sustuğunda” tamamlandığını belirtiyor. 

Onlarca sergiye katılan, konser veren, çok sayıda kitap yayınlayan, ve hareket halindeyken üretmeyi seven sanatçı yakın zamanda yeni uluslararası gezici projesi “1 World 1 Painting”e başladı. Bu proje kapsamında Piek, karavanıyla Almanya, Çekya, İsviçre, İtalya, Macaristan, Gürcistan, Yunanistan, Romanya ve Türkiye’de yolculuk ederken her ülkede yerel sanat galerileriyle işbirliği yapıyor. Zaman ve mekân içinde genişleyen, tek bir anda değil ancak “zaman ve hareket” içinde deneyimlenebilen bir yerleştirme olan “1 World 1 Painting”  bu şekilde oluşuyor. Sanatçı müzik ve resim arasında salınan mekâna özgü yerleştirmeler yaratıyor. Çizgiye benzeyen ahşap çubuklar çizgi ve renk gibi resim ögelerini esere taşırken, yaratılan kompozisyon ise zaman ve hareketin bulunduğu boyutu ortaya koyuyor.

 

Peter Piek’ın sergisi 18 Haziran - 12 Temmuz, 2022 tarihleri arasında BE Contemporary’de ziyarete açık olacak. Sergi Piek’ın canlı, özdüşünümsel; kompozisyon, boyut, çizgi, yön gibi ögeleri yeni anlatım biçimleri olarak tartışmaya açan soyut resimlerinden bir seçki içeriyor. “1 World 1 Painting” projesi kapsamında üretilecek mekâna özgü enstalasyon ve sergisinin yanı sıra, açılışta izleyicilere kendi bestelediği parçalarından çalacak olan sanatçı, kendi sanat pratiğinden bütünsel bir deneyim sunuyor.  

Peter Piek

Peter Piek (1981, Karl-Marx-Stadt) Alman sanatçı Leipzig’te yaşıyor, farklı ülkelerde üretimini sürdürüyor. Ressam, müzisyen, performans sanatçısı, filozof ve yazar Peter Piek 2002-2006 yıllarında Leipzig Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitim gördü. Aynı dönemde sınıf arkadaşı Michael Goller ile kurdukları alternatif güzel sanatlar okulu büyük oranda sanat pratiğini etkiledi. 

Leipzig’te yaşayan sanatçı yoldayken üretmeyi seviyor; bugüne kadar ABD, Çin ve Avrupa’da seyahat ederken onlarca sergi açtı ve konser verdi. Piek canlı renkler kullanıyor ve resim ögelerinin ilişkiselliğini tartışıyor. İster resim, müzik veya yazmak olsun yaratıcı üretimi,  mecrasıyla bir diyalog olarak ele alıyor. 

BE Contemporary

BE Contemporary Art Gallery, 2020’nin Kasım ayında Bahar Eriş Soyoğuz tarafından Urla’da açıldı. Dinamik, yenilikçi ve cesur bir çizgiye sahip BE Contemporary, sanatın kucaklayıcılığına, çağdaş sanatta farklı sorulara ve bakış açılarına yeni bir alan açmayı amaçlıyor. Galeri, Urla’da konumlanan mekânında, eserleriyle ilham kaynağı olan, sanatta ve hayatta sınırları zorlamaktan çekinmeyen ve sanatı yeniden tanımlayan sanatçıların sergilerini sanatseverlerle buluşturuyor.