R
GİRİŞ
TR
EN

1930’ların Lindy Hop çılgınlığı İzmir'e Işınlandı!

#DANS
Gülay Güler
14 Mar 2017

Caz müziğinin büyüsünde, melodilerin kıvrımlara dönüştüğü, neşenin doruklarda 
hissedildiği nostaljik bir dans, Lindy Hop. İzmir Lindy Hop derneğinden Ebru Yılmaz, Buğra Aldanmaz ile  Lindy Hop dansını ve bu dansın İzmir'e yansımaları üzerine konuştuk.

Fotoğraf: İzmir Lindy Hoppers
 

Lindy Hop nedir? Bu dans günümüze nasıl ulaştı, bu süreçte nasıl bir evrim geçirdi?
E: Lindy Hop; Swing dansın alt dallarından biri. Bazı okullar bu yüzden bu dansa Swing demekteler. Swing dansın birçok alt dalı var. Zamanla insanların tarzları oturdukça ve küçük topluluklarda yapmaya başlayıp yayılınca, kimi insanların stilleri dans adı olarak kalıyor.
Hellzapoppin adlı filmde hava hareketlerinin sık kullanılması, insanların dikkatini bir anda bu dansa yöneltmiş.   

Lindy Hop dansının özelliklerinden bahsedebilir misiniz? Bu dansı diğer danslardan ayıran şey nedir? Eşli/solo olarak mı yapılır? Doğaçlamalara yer veriliyor mu?
E: Swing alt dallarında aynı adımlar olsa da Lindy Hop'ta daha fazla 'bounce' dediğimiz olay var yani daha fazla yaylanılıyor. Zıplama değil. Diğer çeşitlerinde daha hızlı müzikle dans ediliyor, yaylanma olmadan. Bazı dallarında ise ayak hareketleri çok keskin oluyor.
B: Lindy hop, eşli ve solo hareketli, doğaçlamalara imkân veren siyahi danslarla, Avrupai tarzdaki 8 vuruşlu eşli dansların birleştirilmesiyle ortaya çıkmış bir dans. Örneğin kapalı duruşta dans ederken Avrupa salon danslarına, doğaçlamalara da imkan verirken açık duruşta ise Afrika kökenli danslara göndermeler yapılabiliyor.

Bu dansın ilginç bir ismi var, neden Lindy Hop denilmiş?
B: Orijinal bir hikâyesi var aslında. 1927’de Charles Lindhberg (nam-ı diğer Lucky Lindy) dünya tarihinde ilk kez Atlas okyanusunu uçarak geçiyor ve New York’dan Paris’e iniyor. İşte o zaman Charles Lindherberg ismi moda oluyor ve bu dans gibi daha pek çok şeye onun adı verilmeye başlanıyor. Bununla birlikte bu dansın isim babası olarak Shorty George (Snowden) geçiyor. Bir dans maratonunda Shorty George yaptığı hava (akrobasi) hareketleriyle, dans figürleriyle dikkat çekiyor ve dansı alıp başka bir yere götürüyor. Bu nedir diye soranlara da “We hop like the Lindy did (Lindy gibi hopluyoruz)” diyor. Ertesi gün gazete manşetlerinde “Lindy Hop Çılgınlığı” başlıkları yer aldığında bu dans, ismini bulmuş oluyor.

Sadece Lindy Hop tarzında mı dans ediyorsunuz?
E: Önce bir dansta uzmanlaşmak istedik; o da Lindy Hop oldu. Daha sonra diğer swing danslarına geçmeye başlayacağız. Biraz daha kendimizi geliştirip onları da İzmir'e tanıtmak istiyoruz.

“Herkes Lindy Hop’u öğrensin ve caz müziğiyle dans edebilsin diye bu derneği kurduk.”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fotoğraf: İzmir Lindy Hoppers

Lindy Hop kimlerden oluşmakta, nasıl kuruldu?
E: Ben bu dansı yapmak istiyordum ama İzmir'de eğitim alacak yer bulamıyordum. Tesadüfen bir yerde bu dansla ilgilenen birini buldum ve onunla çalışmaya başladım. Daha sonra yurt dışında Lindy Hop eğitimi almış ve bu dansı yapacak yer arayan bir arkadaş grubuyla tanıştık ve Latin odaklı dans eğitimi verilen bir yerde 4-5 aylık süren eğitimimizi tamamladık. Ama süreç zor oldu. Biz de bizim gibi Lindy Hop yapmak isteyen, yer bulamayanlar için bir 2013 Ağustos ayında Facebook sayfamızı açtık. 
Eylül ayına doğru gittiğimiz dans okulu kapandı ve biz başı boş kaldık. Yaz gelmişti ve iyi arkadaş olduğumuz için kopmamıştık ve dedik ki Kordon'da, fuarda, çimlerde dans edelim. Bu danstan kopmayalım istedik ve bu şekilde yazı atlattık. Daha sonra 6-7 kişi bir yer kiralamaya karar verdik. Bize eğitim veren arkadaşımız Ege Üniversitesi'nde Lindy Hop eğitimi vermeye başladı. Oradan öğrenenler ve bizim gibi araştırıp bulanlar da bize katıldı. Bizim kafamızda eğitim vermek, işi büyütmek yoktu. İnsanlardan eğitim talepleri gelince bu işi biraz daha resmileştirmek istedik ve 10 Ekim 2014'te İzmir Lindy Hop Derneği'ni kurduk. 24 Ekim'de İstanbul'daki dostlarımızla birlikte yaklaşık 50-60 kişinin katıldığı açılışımızı yaptık. Lindy Hop Derneği olarak gönüllü etkinliklere katılıyoruz ve Lindy Hop öğrenmek isteyen herkese de bu dansı öğretiyoruz. Şu anda 8 eğitmenimiz var yani 4 çift. Lindy Hop partnerli bir dans ve dolayısıyla dersler bir lead bir follow olmak üzere bir çift eğitmen tarafından veriliyor. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fotoğraf: İzmir Lindy Hoppers

Haftada kaç gün ders veriyorsunuz?
B: Haftada dört gün ders verebiliyoruz. Pazartesi, salı, çarşamba, perşembe günleri ikişer günlük eğitimlerimiz var. Şu an için 8 gruba kadar çalışma kapasitemiz var. Biz, kur kur gitmiyoruz. Çalışma grubunu kuruyoruz ve kendileri bırakana kadar devam ediyorlar. 
E: Ben dans etmek istiyorum diyen herkese kapımız açık. Hangi saatte boşluk varsa katılmalarını rica ediyoruz. Bekleme listemiz var. Kişiler buradan ön kayıt olabilirler. Yeni çalışma grubu açıldığında kayıt sırasına göre kişilerle iletişime geçiyoruz.


Eğitim ücretlerini öğrenebilir miyiz?
E: Biz bu dansın yaşatılması için bu derneği kurduk. Hepimiz çalışıyoruz ve bu işi hobiden bir tık ileriye taşımış insanlarız. Amacımız Lindy Hop dansını İzmir'e tanıtmak. Ücret şöyle oluyor; aylık total giderlerimizi katılımcı sayımıza bölüyoruz.
B: Biz kar amacı gütmüyoruz. Eğitmenlerimiz ücret almıyorlar. 

Şu an eğitim veriyor, etkinlik düzenliyor, etkinliklere katılıyorsunuz...
E: Bir de 2 hafta da bir dans geceleri düzenliyoruz. Geceler herkese açık olduğu için dans bilmeseniz de katılabilirsiniz.
B: Bu geceler genellikle salı günleri  'V Lounge' adlı mekanda oluyor. 3 yıldır her iki haftada bir dans gecelerimizi kesintisiz olarak yaptık.

Sosyal medyada aktif misiniz?
E:  facebook instagram twitter  kullanıyoruz. Web sitemiz; izmirlindyhop.com
Facebook'u aktif olarak kullanıyoruz. Buradan mesaj atan herkesin sorularını cevaplıyoruz. 
Nostaljiden hoşlananlar, vintage giyim ve dansa ilgisi olanlar mutlaka sitemize ve videolarımıza göz atsınlar, mutlaka bize yakın hissedecekleri bir şey bulacaklar.

Lindy Hop derneği olarak şu an hedeflediğiniz yerde misiniz?
E: Güzel bir profil yakaladık aslında. 2013 yılında ilk dans gecemizde 5 kişi dans ettiğimizi biliyorum.
B: Şimdi dans gecelerimize 50-60 kişi gelmekte.

Görsel açıdan da çok etkileyicisiniz. Herkes giyinip süsleniyor.
E: Lindy Hop dönem dansı içinde kültürünü de barındırıyor. Biz de o dönemin havasına bürünmek için giyiniyoruz. 

Sponsorlarınız var mı?  

Aslında bir şeyler yapabilmek için bütçe sıkıntısı yaşıyoruz. Sponsor bulmak ve her türlü etkinlikte ve festivalde var olmak istiyoruz. Eğlencenin olduğu her yere bu dansın yakışacağını düşünüyoruz. 
 
Kendi dans festivalinizi gerçekleştirmeyi düşünüyor musunuz? 
B: Biz iki yıldır, mayıs sonunda 'Sun Sea Swing' adında Çeşme'de kendi çapımızda bir festival düzenliyoruz.  Swing band dediğimiz canlı müzik grupları oluyor. Sun Sea Swing; Amerika'da Avrupa'da Asya'daki örnekler gibi uluslararası festival düzeyinde oluyor. Dünyaca ünlü eğitmenler; gün içinde workshoplar veriyorlar, akşam da dans geceleri düzenleniyor. 3-4 gün boyunca dünyadan kopup sabah 11'den gece 4'e kadar sürekli dans edebiliyorsunuz. Biz de bunun küçük çaplısını düzenledik. 
E: Kendi yaptığımız festivallere de yurt dışından eğitmenler geliyor geçen sene ünlü Fransız çift Natasha Quimet & Patrick Szmidt geldi onları misafir ettik. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fotoğraf: İzmir Lindy Hoppers
 

Yapmak istediğinizi yeni projeler var mı?
Geçtiğimiz sene İzmir Caz Festivali'nde yer almıştık. Bunun gibi dansı tanıtabileceğimiz farkındalık ve sosyal sorumluluk projelerine katılabilmek bizim için önemli. Belediyenin veya sivil toplum örgütlerinin etkinliklerinde de yer almayı çok isteriz.

 
Son olarak neler söylemek istersiniz?
E: Lindy Hop ailesi olarak bu durumlara gelebildiğimiz için çok mutluyuz. Çok küçük bir amaçla yola çıkmıştık. Cesaretle ve dostların yardımlarıyla bu günlere geldik. Caz müziğini ve kültürünü seviyorsanız sizi derneğimize misafir etmek isteriz.
B: Dans gecelerimize ve çalışma günlerimize gelin, izleyin. Kapımız herkese açık. Pişman olmayacaksınız. 

"Bu dansın kendi dansçılarını seçtiğine inanıyorum." 

E: Biz kimseyi almamazlık etmedik fakat buraya bu dansın yapısına uygun kişiler geliyor nedense. Dans, içindeki öğelerle insanları içine çekiyor.
Gelin tanış olalım. Belki yollarımız birdir. Bu dansta başarılı-başarısız kavramları yok. 'En iyi dansı ben edeceğim' diye bir şey yok. Bu dansta eğlenmek var. Lindy Hop dansında herkes herkesle dans edebilir, tanışmış olmanıza da gerek yok. Hayır cevabını verene hiç rastlamadım çünkü herkes dans etmek için geliyor. Herkes şu kafada oluyor: "Ben buraya dans etmeye geldim ve eğlenebileceğim kadar eğleneceğim." 

 

 

Benzer yazılar
#KİTABEVİ
Yeni trend kitap alışverişiyle kahve molalarını birleştirmek. İzmir'de de kitap kafelerin sayısı giderek artıyor. Bu müt...
Gülay Güler
14 Sep 2019
#GEZİ
#RESTORAN
#KİTABEVİ
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
13 Sep 2019
#SPOR
Boks, Kick Boks, Muay Thai, Wushu Sanda ve MMA branşlarında eğitim veren Buca'daki Fight Club'ın sahibi ve başantrenörü ...
Zeynep Öztürk
11 Sep 2019
#FUAR
#SİNEMA
#İEF'19
#FESTİVAL
Sinema dünyasının vazgeçilmezi Sinema Burada Festivali, zengin içeriği ve birbirinden değerli gösterimleri ile 19’uncu k...
Editör
10 Sep 2019
#MÜZİK
#ATÖLYE
#TİYATRO
#SPOR
Bu hafta İzmir'de yine birbirinden güzel etkinlikler var. 15 Eylül'e kadar devam edecek 88. İzmir Enternasyonal Fuarı il...
Editör
9 Sep 2019
#İEF'19
#TURNUVA
#ESPOR
88. İzmir Enternasyonal Fuarı, tüm dünyada espor tutkunlarının heyecanla takip ettiği Intel ESL Türkiye Şampiyonası fina...
Editör
8 Sep 2019
#MÜZİK
Queer Elizabeth; Yavuz Cingöz ve Burcu Güler tarafından 2017 yılında İzmir’de kurulan bir elektronik dans müziği grubu. ...
Kardelen Uysal
5 Sep 2019
#SÖYLEŞİ
#İEF'19
7 Eylül Cumartesi gününden itibaren Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi önünde kurulacak Yüz Yüze Sohbetler sa...
Editör
5 Sep 2019
#FUAR
#İEF'19
Kemeraltı’nın tarihi, kültürel değerleri, öne çıkan lezzetleri, unutulan zanaatkarları, markaları ve diğer birçok zengin...
Editör
4 Sep 2019
#İEF'19
#FUAR
Otuzbeşlik olarak birbirinden eğlenceli, her yaşa hitap eden etkinlikler ve sürpriz hediyelerle bu yıl da fuardayız. Bas...
Zeynep Öztürk
3 Sep 2019
#TURNUVA
Sportif balıkçıların buluşma adresi Columbia PFG 
Alaçatı Big Fish’te 13. kez en büyük balık için yarış başlıyor. 
Editör
3 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
Geçtiğimiz yıl Alpay, Fatih Erkoç, Bülent Ortaçgil ve Zuhal Olcay'ın performanslarıyla unutulmaz anlar yaşadığımız Mogam...
Editör
3 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
İEF bu sene dopdolu programlarla karşımızda! Rock and More sahnesi rock müziğinin en iyi isimlerini ağırlıyor. 
Editör
3 Sep 2019
#MÜZİK
#TİYATRO
#KONSER
88. İzmir Enternasyonal Fuarı 6 Eylül'de kapılarını açıyor. Öncesinde ve süresince İzmir'de bu hafta neler olup bitiyor ...
Editör
2 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
88. İzmir Enternasyonal Fuarı yine birbirinden renkli ve sesli konserlere ev sahipliği yapacak. Bu sene İzmir kimleri ağ...
Seçil Şeker
2 Sep 2019
#TİYATRO
#İEF'19
#FUAR
Sanatın ve sanatçının İzmirlilerle buluşma noktası 88. İzmir Enternasyonal Fuarı, usta oyuncu kadrolarından oluşan tiyat...
Editör
2 Sep 2019
#YEMEK
#VEGAN
Vegan arkadaşlar size harika bir haberim var. Urla'ya vegan kafe açıldı. Urla’nın ilk ve tek vegan kafesi Bitkisel Mutfa...
Gülay Güler
1 Sep 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
İzmir’de yaşanan ve beş bin hektarlık alanı yok eden büyük yangın nedeniyle 30 Ağustos’ta binlerce İzmirli Tunç Soyer’in...
Kardelen Uysal
31 Aug 2019
#KONSER
#TİYATRO
#SÖYLEŞİ
#FUAR
İzmir Enternasyonal Fuarı, 88. yılında da on gün sürecek etkinlikleriyle misafirlerine eğlence dolu anlar yaşatmaya hazı...
Zeynep Öztürk
31 Aug 2019
#AİLE
#EĞLENCE MEKANI
#YEMEK
İzmir'de sevgilinizle gidebileceğiniz birbirinden güzel mekanlar var ama siz nasıl bir yer arıyorsunuz?
Batuhan Öner
29 Aug 2019
#YARIŞMA
#FUAR
#İEF'19
Hazine Avı, bu kez Türkiye'nin en köklü fuarı İzmir Enternasyonal Fuarı'nda olacak! Bu sene 88. kez kapılarını açacak ol...
Editör
28 Aug 2019
#FESTİVAL
Eski günlerin tüm güzelliğini, müziğini, lezzetini ve keyfini 21 Eylül Cumartesi gecesi Modern Zamanlar Gazinosu’nda yaş...
Editör
27 Aug 2019
#KONSER
#TİYATRO
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
26 Aug 2019
#CAFE
#RESTORAN
Urla'ya 10 kilometre uzaklıktaki Özbek Köyü keşfedilmeyi bekleyen gizli bir cennet. Taş evleriyle ünlü bu şirin balıkçı ...
Gülay Güler
24 Aug 2019
#TİYATRO
Altan Gördüm'ü İzmir ziyaretinde yakaladık. Sanata ve hayata dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Altan Gördüm, konu...
Seçil Şeker
23 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Sokak Çorbacıları Yardımlaşma Derneği, kendini şöyle anlatıyor: “İki arkadaş olarak başladığımız ve giderek sayımızın ar...
Kardelen Uysal
23 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
İzmir’in Karabağlar ilçesinde 18 Ağustos Pazar günü başlayan, Seferihisar ve Menderes’e sıçrayan yangınlarda binlerce ağ...
Kardelen Uysal
21 Aug 2019
#MÜZİK
1997’de Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü’nü, 2003’te Bilgi Üniversitesi Jazz Kompozisyon Bölümü’nü bitiren Alp Er...
Editör
20 Aug 2019
#KONSER
Haftanın en iyi etkinlikleriyle karşınızdayız. Bakalım sen hangi etkinlikleri beğeneceksin? Daha dazlası için otuzbeslik...
Editör
19 Aug 2019
#MÜZİK
Damla Durakçayın şarkısını dinlerken istemsizce kendinize bir duble dolduruyorsunuz. Dijital müzik platformlarında da üs...
Seçil Şeker
18 Aug 2019
#KONFERANS
Maaile heyecanla acaba İzmir'de tekrar TEDx etkinliği olacak mı diye bekliyorduk ve beklenen gün geldi! TedxIzmir 24 Ağu...
Editör
16 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Yardımsever bir insansanız ve koşmayı seviyorsanız bu platform tam size göre. Dünyada sadece yardımseverlik koşusu için ...
Zeynep Öztürk
16 Aug 2019
#GEZİ
İzmir’de manzara izlenebilecek pek çok güzel yer mevcut. Manzara izlenecek yerlere ulaşmak için kimi zaman dağa tırmanac...
Kardelen Uysal
16 Aug 2019
#SAHİL
Şirin bir beldemiz olan Foça, Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Eski Foça'nın mimari yapısı çok...
Gülay Güler
15 Aug 2019
#SAHİL
Ülkemizde slow city (sakin şehir) unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar'a, hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz. S...
Gülay Güler
14 Aug 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade