R
GIRIŞ
TR
EN

1930’ların Lindy Hop çılgınlığı İzmir'e Işınlandı!

#DANS
Gülay Güler
14 Mar 2017

Caz müziğinin büyüsünde, melodilerin kıvrımlara dönüştüğü, neşenin doruklarda 
hissedildiği nostaljik bir dans, Lindy Hop. İzmir Lindy Hop derneğinden Ebru Yılmaz, Buğra Aldanmaz ile  Lindy Hop dansını ve bu dansın İzmir'e yansımaları üzerine konuştuk.

Fotoğraf: İzmir Lindy Hoppers
 

Lindy Hop nedir? Bu dans günümüze nasıl ulaştı, bu süreçte nasıl bir evrim geçirdi?
E: Lindy Hop; Swing dansın alt dallarından biri. Bazı okullar bu yüzden bu dansa Swing demekteler. Swing dansın birçok alt dalı var. Zamanla insanların tarzları oturdukça ve küçük topluluklarda yapmaya başlayıp yayılınca, kimi insanların stilleri dans adı olarak kalıyor.
Hellzapoppin adlı filmde hava hareketlerinin sık kullanılması, insanların dikkatini bir anda bu dansa yöneltmiş.   

Lindy Hop dansının özelliklerinden bahsedebilir misiniz? Bu dansı diğer danslardan ayıran şey nedir? Eşli/solo olarak mı yapılır? Doğaçlamalara yer veriliyor mu?
E: Swing alt dallarında aynı adımlar olsa da Lindy Hop'ta daha fazla 'bounce' dediğimiz olay var yani daha fazla yaylanılıyor. Zıplama değil. Diğer çeşitlerinde daha hızlı müzikle dans ediliyor, yaylanma olmadan. Bazı dallarında ise ayak hareketleri çok keskin oluyor.
B: Lindy hop, eşli ve solo hareketli, doğaçlamalara imkân veren siyahi danslarla, Avrupai tarzdaki 8 vuruşlu eşli dansların birleştirilmesiyle ortaya çıkmış bir dans. Örneğin kapalı duruşta dans ederken Avrupa salon danslarına, doğaçlamalara da imkan verirken açık duruşta ise Afrika kökenli danslara göndermeler yapılabiliyor.

Bu dansın ilginç bir ismi var, neden Lindy Hop denilmiş?
B: Orijinal bir hikâyesi var aslında. 1927’de Charles Lindhberg (nam-ı diğer Lucky Lindy) dünya tarihinde ilk kez Atlas okyanusunu uçarak geçiyor ve New York’dan Paris’e iniyor. İşte o zaman Charles Lindherberg ismi moda oluyor ve bu dans gibi daha pek çok şeye onun adı verilmeye başlanıyor. Bununla birlikte bu dansın isim babası olarak Shorty George (Snowden) geçiyor. Bir dans maratonunda Shorty George yaptığı hava (akrobasi) hareketleriyle, dans figürleriyle dikkat çekiyor ve dansı alıp başka bir yere götürüyor. Bu nedir diye soranlara da “We hop like the Lindy did (Lindy gibi hopluyoruz)” diyor. Ertesi gün gazete manşetlerinde “Lindy Hop Çılgınlığı” başlıkları yer aldığında bu dans, ismini bulmuş oluyor.

Sadece Lindy Hop tarzında mı dans ediyorsunuz?
E: Önce bir dansta uzmanlaşmak istedik; o da Lindy Hop oldu. Daha sonra diğer swing danslarına geçmeye başlayacağız. Biraz daha kendimizi geliştirip onları da İzmir'e tanıtmak istiyoruz.

“Herkes Lindy Hop’u öğrensin ve caz müziğiyle dans edebilsin diye bu derneği kurduk.”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fotoğraf: İzmir Lindy Hoppers

Lindy Hop kimlerden oluşmakta, nasıl kuruldu?
E: Ben bu dansı yapmak istiyordum ama İzmir'de eğitim alacak yer bulamıyordum. Tesadüfen bir yerde bu dansla ilgilenen birini buldum ve onunla çalışmaya başladım. Daha sonra yurt dışında Lindy Hop eğitimi almış ve bu dansı yapacak yer arayan bir arkadaş grubuyla tanıştık ve Latin odaklı dans eğitimi verilen bir yerde 4-5 aylık süren eğitimimizi tamamladık. Ama süreç zor oldu. Biz de bizim gibi Lindy Hop yapmak isteyen, yer bulamayanlar için bir 2013 Ağustos ayında Facebook sayfamızı açtık. 
Eylül ayına doğru gittiğimiz dans okulu kapandı ve biz başı boş kaldık. Yaz gelmişti ve iyi arkadaş olduğumuz için kopmamıştık ve dedik ki Kordon'da, fuarda, çimlerde dans edelim. Bu danstan kopmayalım istedik ve bu şekilde yazı atlattık. Daha sonra 6-7 kişi bir yer kiralamaya karar verdik. Bize eğitim veren arkadaşımız Ege Üniversitesi'nde Lindy Hop eğitimi vermeye başladı. Oradan öğrenenler ve bizim gibi araştırıp bulanlar da bize katıldı. Bizim kafamızda eğitim vermek, işi büyütmek yoktu. İnsanlardan eğitim talepleri gelince bu işi biraz daha resmileştirmek istedik ve 10 Ekim 2014'te İzmir Lindy Hop Derneği'ni kurduk. 24 Ekim'de İstanbul'daki dostlarımızla birlikte yaklaşık 50-60 kişinin katıldığı açılışımızı yaptık. Lindy Hop Derneği olarak gönüllü etkinliklere katılıyoruz ve Lindy Hop öğrenmek isteyen herkese de bu dansı öğretiyoruz. Şu anda 8 eğitmenimiz var yani 4 çift. Lindy Hop partnerli bir dans ve dolayısıyla dersler bir lead bir follow olmak üzere bir çift eğitmen tarafından veriliyor. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fotoğraf: İzmir Lindy Hoppers

Haftada kaç gün ders veriyorsunuz?
B: Haftada dört gün ders verebiliyoruz. Pazartesi, salı, çarşamba, perşembe günleri ikişer günlük eğitimlerimiz var. Şu an için 8 gruba kadar çalışma kapasitemiz var. Biz, kur kur gitmiyoruz. Çalışma grubunu kuruyoruz ve kendileri bırakana kadar devam ediyorlar. 
E: Ben dans etmek istiyorum diyen herkese kapımız açık. Hangi saatte boşluk varsa katılmalarını rica ediyoruz. Bekleme listemiz var. Kişiler buradan ön kayıt olabilirler. Yeni çalışma grubu açıldığında kayıt sırasına göre kişilerle iletişime geçiyoruz.


Eğitim ücretlerini öğrenebilir miyiz?
E: Biz bu dansın yaşatılması için bu derneği kurduk. Hepimiz çalışıyoruz ve bu işi hobiden bir tık ileriye taşımış insanlarız. Amacımız Lindy Hop dansını İzmir'e tanıtmak. Ücret şöyle oluyor; aylık total giderlerimizi katılımcı sayımıza bölüyoruz.
B: Biz kar amacı gütmüyoruz. Eğitmenlerimiz ücret almıyorlar. 

Şu an eğitim veriyor, etkinlik düzenliyor, etkinliklere katılıyorsunuz...
E: Bir de 2 hafta da bir dans geceleri düzenliyoruz. Geceler herkese açık olduğu için dans bilmeseniz de katılabilirsiniz.
B: Bu geceler genellikle salı günleri  'V Lounge' adlı mekanda oluyor. 3 yıldır her iki haftada bir dans gecelerimizi kesintisiz olarak yaptık.

Sosyal medyada aktif misiniz?
E:  facebook instagram twitter  kullanıyoruz. Web sitemiz; izmirlindyhop.com
Facebook'u aktif olarak kullanıyoruz. Buradan mesaj atan herkesin sorularını cevaplıyoruz. 
Nostaljiden hoşlananlar, vintage giyim ve dansa ilgisi olanlar mutlaka sitemize ve videolarımıza göz atsınlar, mutlaka bize yakın hissedecekleri bir şey bulacaklar.

Lindy Hop derneği olarak şu an hedeflediğiniz yerde misiniz?
E: Güzel bir profil yakaladık aslında. 2013 yılında ilk dans gecemizde 5 kişi dans ettiğimizi biliyorum.
B: Şimdi dans gecelerimize 50-60 kişi gelmekte.

Görsel açıdan da çok etkileyicisiniz. Herkes giyinip süsleniyor.
E: Lindy Hop dönem dansı içinde kültürünü de barındırıyor. Biz de o dönemin havasına bürünmek için giyiniyoruz. 

Sponsorlarınız var mı?  

Aslında bir şeyler yapabilmek için bütçe sıkıntısı yaşıyoruz. Sponsor bulmak ve her türlü etkinlikte ve festivalde var olmak istiyoruz. Eğlencenin olduğu her yere bu dansın yakışacağını düşünüyoruz. 
 
Kendi dans festivalinizi gerçekleştirmeyi düşünüyor musunuz? 
B: Biz iki yıldır, mayıs sonunda 'Sun Sea Swing' adında Çeşme'de kendi çapımızda bir festival düzenliyoruz.  Swing band dediğimiz canlı müzik grupları oluyor. Sun Sea Swing; Amerika'da Avrupa'da Asya'daki örnekler gibi uluslararası festival düzeyinde oluyor. Dünyaca ünlü eğitmenler; gün içinde workshoplar veriyorlar, akşam da dans geceleri düzenleniyor. 3-4 gün boyunca dünyadan kopup sabah 11'den gece 4'e kadar sürekli dans edebiliyorsunuz. Biz de bunun küçük çaplısını düzenledik. 
E: Kendi yaptığımız festivallere de yurt dışından eğitmenler geliyor geçen sene ünlü Fransız çift Natasha Quimet & Patrick Szmidt geldi onları misafir ettik. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fotoğraf: İzmir Lindy Hoppers
 

Yapmak istediğinizi yeni projeler var mı?
Geçtiğimiz sene İzmir Caz Festivali'nde yer almıştık. Bunun gibi dansı tanıtabileceğimiz farkındalık ve sosyal sorumluluk projelerine katılabilmek bizim için önemli. Belediyenin veya sivil toplum örgütlerinin etkinliklerinde de yer almayı çok isteriz.

 
Son olarak neler söylemek istersiniz?
E: Lindy Hop ailesi olarak bu durumlara gelebildiğimiz için çok mutluyuz. Çok küçük bir amaçla yola çıkmıştık. Cesaretle ve dostların yardımlarıyla bu günlere geldik. Caz müziğini ve kültürünü seviyorsanız sizi derneğimize misafir etmek isteriz.
B: Dans gecelerimize ve çalışma günlerimize gelin, izleyin. Kapımız herkese açık. Pişman olmayacaksınız. 

"Bu dansın kendi dansçılarını seçtiğine inanıyorum." 

E: Biz kimseyi almamazlık etmedik fakat buraya bu dansın yapısına uygun kişiler geliyor nedense. Dans, içindeki öğelerle insanları içine çekiyor.
Gelin tanış olalım. Belki yollarımız birdir. Bu dansta başarılı-başarısız kavramları yok. 'En iyi dansı ben edeceğim' diye bir şey yok. Bu dansta eğlenmek var. Lindy Hop dansında herkes herkesle dans edebilir, tanışmış olmanıza da gerek yok. Hayır cevabını verene hiç rastlamadım çünkü herkes dans etmek için geliyor. Herkes şu kafada oluyor: "Ben buraya dans etmeye geldim ve eğlenebileceğim kadar eğleneceğim." 

 

 

Benzer yazılar
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmir. 
Editör
24 Haz 2019
#KAMP
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Dereli Kamp sizi huzuruyla ve eşsiz...
Zeynep Öztürk
23 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için İzmir'e yakın en iyi aquapark...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerine katılarak siz de bu yöntemi ...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde okumak için İstan...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARIHI YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Haydi durmayın! İzmir’in antik do...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TIYATRO
#KONSER
   
Editör
16 Haz 2019
#KAMP
  Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kamp alanları var İzmir’de. Ner...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal. Alsancak'ta bulunan Wavy, ön yargılarımızı yıkmamızı ...
Zeynep Öztürk
15 Haz 2019
#HEDIYELIK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik. Ne alsak, ne kadar sevsek az... Bir gülümsesek onl...
Seçil Şeker
13 Haz 2019
#BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlence merkezi olan Çeşme'de birçok beach club bulunmakta. Hem denizin hem eğlencenin tadını çıkarmak isteyenler için Çeşme'nin ...
Gülay Güler
13 Haz 2019
#KITABEVI
#KITAP
#CAFE
Alaçatı'nın hareketli hayatına bir kitap kafe molası vermek ister misiniz? Sizin için harika bir keşfimiz var!    Alaçatı'ya hoş geldiniz. Sizi biraz...
Seçil Şeker
12 Haz 2019
#RESIM
Fotoğrafta sanatçının eserinin fotoğrafı mevcut. Eserde ikiye bölünmüş bir daire var. Dairenin içinde sarı, turuncu, kırmızı, renkli noktalar beyaz f...
Kardelen Uysal
11 Haz 2019
#KONSER
Bu hafta İzmir'de gidilebilecek en iyi etkinlikleri derledik. Can sıkıntısına son veriyoruz!      Selda Bağcan, 7 Haziran günü Musicorium Alaçatı Sa...
Editör
9 Haz 2019
#KONSER
Şehrin ritmi içinde bir perküsyon üstadı; Hamdi Akatay, bütün projelerini “Hamdi Akatay in The City” adı altında topladı. Şehirdeki ritmleri caz ve kl...
Editör
9 Haz 2019
#SAHIL
Şirin bir beldemiz olan Foça; Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Eski Foça'nın mimari yapısı çok hoştur. Taş evleri, kalesi, y...
Gülay Güler
9 Haz 2019
#OTEL
  Ege balıkları, roka, Rum mezeleri ile rakı keyfi sürmek isterseniz adresiniz Foça’dır. Kendine has bir havasıyla Foça; gittiğinize asla pişman olmay...
Zeynep Öztürk
8 Haz 2019
#GEZI
                                                            Masallara inanır mısınız, peki ya efsanelere? Bir rivayete göre Eski Foça'da nerede old...
Zeren Tuğçe Erbil
8 Haz 2019
#OTEL
  Karaburun-Mordoğan'ın sahilleri öyle temiz, denizi öyle mavi ki anlatılmaz yaşanır. Suyu ne sıcak ne soğuk, adeta "gel bana" diyor. "Karaburun'da ne...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#GEZI
Keşfedilmesine ramak kalmış bir yerden bahsedeceğiz bugün sizlere. Bir kere gittiğinizde sizi kendisine aşık edecek olan bu yer; Karaburun. Denizinin ...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#YÜZME
  Karaburun; dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un yolları virajlı ama bu sizi korkutmasın, inanın her vira...
Gülay Güler
7 Haz 2019
#CAFE
Kış geldi diye Alaçatı’dan vazgeçecek değiliz! Minik hafta sonu kaçamaklarınızda bir kahve içip kırk yıl hatır alın diye sizlere Alaçatı’nın kahve dur...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#YEMEK
Dondurma denince aklımda da kalbimde de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “Hepsini mi denedin, yok art...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#OTEL
   İzmir Seferihisar, Türkiye’nin ilk Citta Slow’u yani “Sakin Şehri”. Bu ünvanı 2009 yılında almış. ¨Peki nereden alınıyor bu unvan? ¨ derseniz açıkl...
Zeynep Öztürk
5 Haz 2019
#SAHIL
Ülkemizde slow city (sakin şehir) unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar'a, hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz. Sakin bir tatil geçirmek isteye...
Gülay Güler
5 Haz 2019
#GEZI
#YEMEK
Seferihisar’a bir kere gidip “Bana yetti buralar.” diyen henüz görülmedi. Bir giden bir daha gidiyor, sakinliğine alışan beyaz yakalılığı bırakıp bura...
Seçil Şeker
5 Haz 2019
#SAHIL
İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla'dır. Hoop merkezden yarım saatte Urla'dasınız. Kalabak sahilinden, Balıklıova sahillerine...
Gülay Güler
4 Haz 2019
#YEMEK
Kahvaltı, Türk kültüründe hatırı sayılır bir yere sahip. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı özellikle pazar günleri bir başka önemseriz. Bu keyifli...
Bensu Tekin
3 Haz 2019
#GEZI
 Huzurun adresi Urla'da kuş sesleriyle uyanırsınız. Urla rüzgarı ile de meşhurdur. İzmir cayır cayır yanarken Urla püfür püfür esmektedir. En güzel...
Gülay Güler
3 Haz 2019
#KONSER
Bayram haftasında konserlere doymaya hazır mısınız? Kenan Doğulu'dan Selda Bağcan'a, Gülşen'den Yıldız Tilbe'ye uzanan gecelerde bağıra bağıra şarkı s...
Editör
2 Haz 2019
#OTEL
  Ah ne güzeldir, Çeşme şimdi! Çeşme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız bu liste tam size göre. Bayram tatilinde Çeşme k...
Zeynep Öztürk
2 Haz 2019
#KAMP
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyileştirmenin en iyi yolu doğaya ...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SAHIL
 Tatil başladı, Çeşme'de hangi plajlarda serinlesem diye düşünüp duruyor musun? Sana bu konuda yardımcı olabilmek için bu serinletici listeyi düzenled...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SPOR
¨Suyu sevin ve sizi değiştirmesine izin verin.¨ diyor Gizem Çalışkan. Gizem Çalışkan kim mi? Kendisi 1988 doğumlu, Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü v...
Zeynep Öztürk
31 May 2019
#OPERA
Kaynak: İzmir Devlet Opera ve Balesi   Operadan Müzikale; Unutulmayan Melodiler 13 Haziran’da Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda…   İzmir Devl...
Editör
31 May 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası
,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.