24 Eyl 2019
Seçil Şeker

23 Numara oyununun dünya prömiyeri'ne davetlisiniz!

Her zaman yenilikçi işler yapan ve severek takip ettiğimiz Vol:5 Tiyatro yeni oyunu 23 Numara ile seyircilerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. 31 Ekim'de dünya prömiyeri yapılacak olan oyunu izlemek için sabırsızlanıyoruz. Hiç Kimse, Kırık Bellek gibi oyunlarıyla zihnimizde yer etmiş bu tiyatroyu gelin yakından tanıyalım.

Vol:5 Tiyatro nasıl bir tiyatro?

Yenilikçi işler yapan bir tiyatro. Temelimiz hem fiziksel tiyatro hem de dinamik tiyatroya dayanıyor. Sahnelenen oyun illa bir metin olmak zorunda değil. Otel oyunundaki gibi bir şiir de olabiliyor. Daha disiplinler arası üretimler yapıyoruz diyebiliriz. İçinde videonun ve müziğin de bir partnermişçesine eşlik ettiği oyunlar hazırlıyoruz.

Kursiyerleriniz oluyor mu?

Ömer Polat: Eğitimlerimiz oluyor tabii ki. Eğitim verdiğimiz ve konservatuar kazanan öğrencilerimiz oldu. Hem Boyoz Akademi Sanat Merkezi'nde eğitim veriyoruz hem de Vol:5'in kendi bünyesinde eğitim veriyoruz. Vol:5'te eğitimler iki kanala ayrılıyor. Birincisi, Gizem Hanım'ın uzman olduğu fiziksel tiyatro. Diploma, sertifika yok. Kişisel gelişim amaçlı, atölye şeklinde oluyor. İkincisi, oyunculuk bölümlerine hazırlık odaklı eğitim.

Görselde 23 Numara oyunun afişi var.

23 Numara isimli oyununuzun 31 Ekim’de dünya prömiyeri olacak. Oyun hakkında neler söylemek istersiniz?

Yaşam Kaya: 23 Numara, bir sinematografik tiyatro örneği. Zor bir uğraş. Sinemadan tiyatroya metin aktarmak epeyce zeka gerektiren bir durum. Ömer Polat ile beraber giriştiğimiz bu süreçte, bizleri en çok etkileyen unsur filmden kopmadan ama filmin içine çok girmeden bir proje ortaya koyabilmekti. Bunu başarmak için elimizden geleni ortaya koyduk. 23 Numara'da seyirciyi ciddi bir gerilim bekliyor. Gerilimle beraber üzerinde titizlikle çalıştığımız enteresan sinematografi sahnede olacak. 23 sayısının gizeminden yola çıkıp hayatı, toplumsal bellekleri, kadın-erkek ilişkisindeki kopuklukları, insanların geçmiş sorgulamalarını, bizleri var eden takıntılarımızı masaya yatırıyoruz. İnsan psikolojisinin derinliklerine çıktığımız bu yolculukta seyirci kendisinden bir parçayı mutlaka bulacak.

Şimdiye dek alışılagelmiş tiyatro algısını ters yüz ettiğimiz proje, gerilim tiyatrosu üzerine yapılan kendisine özgü bir çalışma. Özellikle yüksek tempoda merak duygusunu yaşayacağınız oyunda, Jim Carrey’nin The Number 23 filminin ötesinde bambaşka tatlar alacaksınız. Seyircimize özellikle filmi izleyip gelin, demiyoruz çünkü sahnede yepyeni bir 23 Numara olacak!

Gizem Tataroğlu: 23 Numara, 31 Ekim ve 26 Kasım’da 20:30’da Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde sergilenecek. 

Hiç Kimse oyununuz da sezon boyunca devam edecek mi?

Gizem Tataroğlu: Sezon boyunca Nazım Hikmet Kültür Merkezi Konak Halk Sahnesi'nde temsillerimiz devam edecek.

Gelecek planlarınız neler?

Ömer Polat: Göç Üçlemesi üzerine çalışacağız. “Vaso’nun Üç Günü” göç üçlemesinin ikinci oyunu olarak 2020 yılında sahnede olacak. Oyun, trajik bir anti-kahraman olan Vaso’nun yer yer dinsel göndermeler içeren ölüme giden üç gününü ele alıyor. 

Ayrıca 2020 yılında Vol:5 Tiyatro’nun açılış oyunu olan “Tehlikeli Saplantı” yenilenen kadrosu ile tekrar sahnelenecek.