07 Haz 2018
Otuzbeşlik

32. Uluslararası İzmir Festivali

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV) düzenlediği 26 Mayıs'da başlayan ve 7 Temmuz 2018 tarihinde bitecek olan 32. Uluslararası İzmir Festivali, Avrupa Kültür Mirası Yılı'na yakışan bir programla karşınızda. Başlangıcından bu yana festivaller kültürler arası diyaloğu pekiştirmiş, geçmişin mirasını kutlarken, geleceğe kültürel değerler aktarmış organizasyonlar olmuştur.  Avrupa Birliği’nin “Avrupa Kültürel Miras Yılı” ilan ettiği 2018 yılında EFA’nın öne çıkardığı ilk on festival arasında yer alan 32. Uluslararası İzmir Festivali, programını bu bilinçle hazırlamıştır. 

 

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kalkınma Ajansı’nın katkıları, Eczacıbaşı Holding’in ana sponsorluğu, İzmir İtalya Konsolosluğu ve İzmir Goethe Enstitüsü işbirliği, Tekfen ve Arkas’ın program sponsorluğunda düzenlenen 32. Uluslararası İzmir Festivali programında yer alan on etkinlik Efes Antik Tiyatro, Celsus Kütüpanesi, Çeşme Kalesi, Kemeraltı Abacıoğlu Han ve AASSM’de gerçekleştirilecek. 

Uluslararası İzmir Festivali çağımızın en üretken bestecilerinden, akordeon ve bandeneon sanatçısı Richard Galliano’nun, dünya sahnelerinin sihirli flütü Massimo Mercelli için yazdığı “Jade Konçerto”nun dünya prömiyerine sahne olacak. Bu eşsiz konçertoyu Mercelli ve Galliano Cameristi Cameristi Della Scala eşliğinde birlikte seslendirecekler.  

 

ARKAS TRİO & İZMİR DEVLET SENFONİ ORKESTRASI 

Türkiye’deki ilk kurumsal trio'su olan Arkas Trio, Şef Rengim Gökmen yönetimindeki İzmir Senfoni Orkestrası eşliğinde 32. Uluslararası İzmir Festivali’ne katılacak. 10 Haziran 2018 Pazar günü Celsus Kütüphanesi'nde yapılacak konserde Arkas Trio Beethoven’in Triple Konçerto’sunu (Concerto in C for ViolinCelloand Piano, Op.56)seslendirecek.    

Ülkemizde kendi kuşaklarının önde gelen sanatçıları olarak tanınan ve uluslararası yarışmalarda dereceler ve özel ödüller kazanmış keman sanatçısı Tuncay Yılmaz ve piyanist Emre Elivar ile Uluslararası Çaykovski Yarışması’nda birincilik kazandıktan sonra dünya çapında tanınan Alman çellist Gustav Rivinius’tan oluşan Arkas Trio Türkiye’de İzmir, İstanbul, Ankara ve Mersin gibi önde gelen şehirlerin uluslararası müzik festivallerinde verdiği konserlerin yanı sıra, yurt dışında da önemli festivaller ve konser salonlarında çalmıştır. 

 

İNGİLİZ ODA ORKESTRASI & GÜHER & SÜHER PEKİNEL  

Olağanüstü şiirsel müzik anlayışları, özgün stilleri içinde mükemmeliyet ve yorumlarıyla, uluslararası müzik camiasında özel bir yerleri olan Güher ve Süher Pekinel, dünyanın en çok kayıt yapmış oda orkestrası unvanını elinde tutan İngiliz Oda Orkestrası ile 11 Haziran 2018 Pazartesi günü 32. Uluslararası İzmir Festivali’nin konuğu olacak.  

Uluslararası kariyerleri Herbert von Karajan’ın kendilerini 1984 yılında Salzburg Festivali’ne davet etmesiyle ivme kazanan Pekinel’ler için günümüzün en önemli bestecilerinden Krzysztof PendereckiLeonard Bernstein ve Jacques Loussier çeşitli eserler bestelemiş ve aranje etmiştir. 

Berlin Filarmoni, Viyana Filarmoni, New York Filarmoni, Amsterdam Concertgebouw dâhil, dünyanın önde gelen tüm orkestraları eşliğinde sahneye çıkan Pekineller Amerika’dan Uzakdoğu’ya bütün dünyada övgüler toplamaktadır. 

Kariyerleri boyunca pek çok sayıda ödüle layık görülen Güher ve Süher Pekinel, Türkiye’deki müzik eğitimini geliştirmek amacıyla, 3 eğitim projesi sürdürmektedir. 

Diskografisindeki 860 albümle dünyanın en çok kayıt yapmış oda orkestrası unvanını elinde tutan İngiliz Oda Orkestrası, aynı zamanda en fazla ülkede konser vermiş olma ayrıcalığına sahiptir. Topluluk ilk hamisi olan Benjamin Britten’dan bu yana efsanevi şef ve solistlerle çalışmıştır. Daniel Barenboim ile uzun süreli işbirliği Mozart’ın tüm piyano konçertolarını seslendirdikleri konser ve albümlerle taçlanan orkestra, daha sonra aynı seriyi Murray Perahia ve Mitsuko Uchida ile de kaydetmiştir. İngiliz Oda Orkestrası James Bond filmlerinden bazıları ile 2005 yapımı Aşk ve Gurur dâhil, pek çok filmin müziklerinin de kayıtlarını yapmıştır. 

 

BÜYÜKLERE MASALLAR: YOLCULUK 

Masal anlatıcı Didem Köktaş ile müzisyenler Elie Maalouf ve Yousef Zayed, 2018 Avrupa Kültür Mirası Yılında, 32. Uluslararası İzmir Festivali’ne çok özel bir proje ile katılmaktadır. Üç sanatçı, tüm masalların özünde var olan “Yolculuk” temasından hareketle dinleyicilerini kendi masallarını keşfe davet etmektedir. 18 Haziran 2018 Pazartesi günü çok kültürlü İzmir’in önemli kültürel mirasının parçası Kemeraltı Abacıoğlu Han’da yapılacak etkinlik, masal ve müziğin evrensel dilini buluşturacak,  ağızdan ağıza kulaktan kulağa yayılacak günümüz masallarının geleceğe miras kalmasını sağlayacaktır. 

 

MÜKEMMELİN PEŞİNDE: ENSEMBLE RARO (Çekilişimize katılmak için Instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayınız)

Kendilerini Avrupa’nın sıcak ve samimi zengin oda müziği geleneğine ve ona yenilikçi yaklaşımlar eklemeye adayan Ensemble Raro, 19 Haziran 2018 Salı Günü 32. Uluslararası İzmir Festivali izleyicilerini mükemmelin peşinde sıra dışı bir müzikal yolculuğa çıkaracaktır. Birbirinden yetenekli Piyanist Diana Ketler, keman sanatçısı Marc Bouchkov, viyola sanatçısı Razvan Popovici ve viyolonsel sanatçısı Justus Grimm, İzmir’in gururu Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde verecekleri konserde unutulmaz müzikal anlar yaşatacaktır.  

Ensemble Raro, Almanya’daki Chiemgauer Musikfrühling Festivali, Bükreş ve Arezzo’daki SoNoRo Festivali, Kobe International Music Festival ve Münih’teki Pèlèrinages’in ev sahibi topluluğudur. Bu festivallerin yaratılışında, topluluk tamamen sanatsal özgürlüğe sahiptir: DJ’ler ile doğaçlama yapmış, Japonya ve Romanya’dan VJ’ler ile multimedya gösterileri yaratmıştır.   

 

NEDERLANDS DANS THEATER 

Modern dans alanında kendi yolunu başarıyla çizen, her zaman kendine özgü ve öncü bir topluluk olan Nederlands Dans Theater (NDT), 21 Haziran 2018 Perşembe günü AASSM’de 32. Uluslararası İzmir Festivali’nde, en çok beğenilen koreografilerinden özel bir seçki sunacaktır. Ulusal ve uluslararası arenada üstün yetenekleri, estetik yaklaşımları, geleneklere uymayan sıradışı prodüksiyonlarıyla isim yapan NDT, 2011’den beri çağımızın en iyilerinden kabul edilen Paul Lighfoot’un sanat direktörlüğünde, tanınırlığının sınırlarını genişletmektedir. NDT 32. İzmir Festivali’nde Johan Inger’in “Out Of Breath”, Marco Goecke’nin “Wir Sagen Uns Dunkles” ve Sol León & Paul Lightfoot’un “Sad Case” koreografilerini sahneleyecektir. 

 

ÖLÜMÜNÜN 150. YILINDA ROSSINI’YE SAYGI (Çekilişimize katılmak için Instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayınız)

İtalyan Opera Tarihinin en renkli simalarından, operaları kadar yemek tarifleri ile de ünlü Gioachino Rossini, ölümünün 150. Yılında 32. Uluslararası İzmir Festivali’nde sevilen eserleri ile anılacaktır. İzmir İtalya Konsolosluğu işbirliği ile 27 Haziran 2018 Çarşamba günü Celsus Kütüphanesinde yapılacak konserde dört el piyanoda Marco Sollini ve Salvatore Barbatano, soprano Marily Santoro ile Rossini’nin, günümüz konser repertuarlarında sevilerek seslendirilen eserlerinden örnekler sunacaktır. 

 

VE BİR DÜNYA PRÖMİYERİ 

RICHARD GALLIANO & CAMERISTI DELLA SCALA&MASSIMO MERCELLI

 

Uzun ve verimli kariyeri boyunca ellinin üzerinde albüm kaydeden, etkileyici sayıda saygın müzisyen ile işbirliği yapan akordeon virtüözü Richard Galliano 32. Uluslararası İzmir Festivali’ne katılacaktır. Yorumcu olduğu kadar besteci olarak da yaygın bir tanınırlığa sahip olan Galliano, 1 Temmuz 2018 Pazar günü Celsus Kütüphanesi’ndeki konserinde Cameristi Cameristi Della Scala eşliğinde kendi bestelerinin yanı sıra PiazzollaSollima ve Vivaldi’nin eserlerini de seslendirecektir. 

Uluslararası İzmir festivali 1 Temmuz gecesi bir dünya prömiyerinesahneolacaktır. Çağımızın en üretken bestecilerinden, akordeon vebandeneon sanatçısı Richard Galliano’nun, dünya sahnelerinin sihirli flütü yakın dostu Massimo Mercelli için yazdığı “Jade Konçerto” dünyada ilk kez Celsus Kütüphanesinde  çalınacaktır. Bu eşsiz konçertoyu Massimo Mercelli ve Richard Galliano, Cameristi Cameristi Della Scala eşliğinde birlikte seslendireceklerdir.  

 

BÜYÜLEYİCİ OBERON TRIO 

 

Eleştirmenlerin "Büyüleyici olgunluğunu ve stil hâkimiyetini kanıtlayan muazzam yorumlama yeteneklerine sahip topluluk” şeklinde övdüğü Oberon Trio, 32. Uluslararası İzmir Festivali’ne sihirli, olgun ve samimi bir soluk getirecektir. Henja Semmler (keman), Antoaneta Emanuilova (viyolonsel) ve Jonathan Aner’den  (piyano) oluşan Trio’nun özel tutkusu dinleyicileri ile daha fazla samimiyet kurmaktır. Oda müziğinin bilinen başyapıtlarının yanı sıra daha az bilinen kompozisyonları da ustalıkla seslendiren Oberon Trio, bu özellikleriyle tanınmış konser salonlarının ve prestijli festivallerin aranan grupları arasında yer almaktadır. İzmir Goethe Enstitüsü işbirliği ile 7 Temmuz 2018 Cumartesi günü Çeşme Kalesi’nde yapılacak konserde oda müziğinin bu göz alıcı Üçlüsü Haydn, Beethoven, Hosokawa ve Schumann eserleri seslendirecektir. 

 

Program için tıklayın