5:18'in Kendisine Ait bir Ruhu Var!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: 5:18

Hikâyesi olan yerler vardır. Zamanda gizli kalmış belki de anıların arasına “özel” kalması için saklanmış… Sahibinden dinlemeden önce hikâyesi olan yerleri hissedersiniz. Sonra dinlemeye başladığınızda ise, siz de yolculuğa dahil olursunuz. Öyle yerlerden birinden bahsedeceğim bugün size. Buca’da zamana saklanmış 5:18 sizlerle…

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: 5:18
 
Buca’da şu anda kullanılmayan ama hala gerçekliğini koruyan tren yollarına yabancı olmadığımız aşikâr. İsim hikâyesini öğrendiğimde mekana olan sempatim birkaç kat daha arttı. İsmini Buca’dan Alsancak’a giden işçileri taşıyan emek vagonu olan 5:18 treninden alan mekan, size yaşanmışlık vaat ediyor. Kendi adres tariflerine göre “Buca Heykel'den sonra Kasaplar Meydanı'nı geçip itina ile sağa dönünüz¨. İlk sol köşede yer alan kafe, size özlediğiniz bir şeyleri yeniden hatırlatacak. İlk keşfettiğim zamanlarda aynı şoku ben de yaşamıştım. “Kesin Alsancak’tadır orada değilse Karşıyaka’da ya da Bostanlı’dadır. Buca’da olamaz!” ama yanıldım, Buca’daydı.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hafif sonbahar esintilerinin başladığı, hüznün ve melankolinin hâkim olduğu günlerde gidip, içimde kaybettiklerimi bulduğum, güvenli sığınağım 5:18,benim için çok özel. Kışın yanan şömine sıcaklığında kitap okumak, mekânda bulunan piyanoda müziğe dokunmak, mekânın bahçesinde dört mevsim, farklı yolculuklara çıkabilmek mümkün. Ağaçlardan dökülen yapraklar kendinizi bulmanıza yardım edecek, yazın ise tatlı bir serinlik verecek. 


Kaynak: Altmuzik
Burada müzik yapmak yasak değil! 5:18 ‘deki piyano dekoratif bir eşya olarak kullanılmıyor, isteyen istediği gibi çalıyor. Öyle ki zaman zaman orada tanışıp, enstrümanlarını mekâna getirip, doğaçlama müzik yapanları da görmek sürpriz değil. İsim hikâyesinden tutun mekânın açılış fikrine kadar her bir aşamasında yaşanmışlık barındıran bu mekân Tolga Kaynar’ın hayalinin ürünü. “Burası benim dünyam!” dediği yer, sizce de çok hafife alınamaz değil mi?  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Beş yıl boyunca açılması için yoğun bir çaba sarf edilen, yıkıntılardan yeni bir sığınak yaratma çabası olan bu hayalden elbette ki vazgeçirmeye çalışanlar çok olmuş. Burası olmaz, mümkünatı yok diyenler şu anda mekâna hayranlıkla bakmaktalar. Açılış tarihi Tolga Bey’in doğum günü olan 1 Nisan’da gerçekleşmiş ve mekân iki senedir yolculuğuna devam ediyor. “Çocukluktan itibaren biriktirme huyumun sonucu burasıdır, biriktirdiğim o eşyalar buradadır!” diye sözlerine devam ediyor ve “Bir yer oluşturmak aslında tablo yapmak gibi… Ruhu olan bir yer hep hayalimdi, burasının kendine ait ruhu var! “ diye de ekliyor.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mekânın aslında her gün geçtiğimiz bir yer olmasına rağmen nasıl bu kadar saklı kaldığını da “Yaşanmışlığı ve samimiyeti sevenler için özel bir yer olsun istedim, göze çarpmayan yapısını yaratmak için çok uğraştım” sözleriyle açıklık getiriyor. Haftanın 7 günü 11:30-23:30 saatleri arasında açık olan 5:18’in; spesiyalleri de mevcut. “Mint in Love, Coconut Macciato” burada tadabileceğiniz özel lezzetler. Ev yapımı Brownie, Manolya ve Limonata da keşfedilmek için sizleri bekliyor. Self servis olan mekanda, dünya kahvelerini ise samimiyetle ve sırrını bulamayacağınız farklılıkla içmek emin olun sürpriz olmayacak. Zaman zaman düzenledikleri tatlı etkinliklerden uzak kalmamak için sosyal medya (Facebook, İnstagram ve websitesi) adreslerinden mekânı takip etmeyi unutmayın!


Kaynak: 5:18