04 Haz 2020
Otuzbeşlik

6. Balkan Panorama Film Festivali'ne Son Başvuru Tarihi 19 Haziran

6. Balkan Panorama Film Festivali, 15-21 Ekim 2020 tarihleri arasında Buca Belediyesi'nin himayesinde İzmir'de gerçekleşecek. 14 Balkan ülkesini kapsayan festival, uzun metraj, kısa metraj, kurmaca ve belgesel filmlerin başvurularını 19 Haziran'a kadar kabul edecek. Yarışma veya yarışma dışı program başvuruları festivalin resmi sitesinden online ve ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Ön Jüri tarafından değerlendirilecek olan başvuru sonuçları 20 Temmuz 2020 tarihine kadar festivalin resmi sitesinde ilan edilecek.

Festivalin altı kişiden oluşan danışma kurulu üyeliklerine Türk sinemasının duayenlerinden Ediz Hun, Balkanların en tanınmış ve en ödüllü yönetmeni Milcho Manchevski, Sam Peckinpah, Peter Ustinov gibi yönetmenlerin filmlerinde yer almış eski Yugoslavya’nın efsanevi oyuncusu Igor Galo, Balkanların en tanınmış oyuncu ve yapımcılarından Lazar Ristovski, Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Yıldız ve Beykent Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Makal seçildi.

Festivalde 4 dalda en iyi filme ödül verilecek. 


Sarı Şemsiye Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması (25.000 TL)
Sarı Şemsiye Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması (5.000 Avro)
Sarı Şemsiye Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması (5.000 TL)
Sarı Şemsiye Uluslararası Kısa Metraj Film Yarışması (1.000 Avro)

Yarışmaların kazananları yukarıda belirtilen para ödülü ve Sarı Şemsiye ödül heykelciği ile ödüllendirilecek. Ayrıca jüri üyelerinin uygun gördükleri her dalda Sarı Şemsiye Jüri Özel Ödülü’nü de verebilecek. 

 

Yarışma ve yarışma dışı online başvurular ve detaylı bilgi için festivalin resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.bpff.art