10 Eyl 2018
Otuzbeşlik

87. İzmir Enternasyonal Geceleri Dolu Dolu Geçiyor

 

İzmir Enternasyonal Fuarı ilk iki gün yoğun ilgi gördü. Cumartesi gecesi Çim Konserleri’nde dünyaca ünlü sanatçı Sertab Erener, Rock Sahnesi’nde Gripin,

Mogambo Caz Sahnesi’nde de Zuhal Olcay müzik ziyafeti yaşattı.

 

Dev Çekirge renkli ışıklarıyla kalabalığı peşinde sürüklerken, sokak gösterileri göz doldurdu. Kadrosunda ünlü oyuncuların yer aldığı Şen Makas adlı tiyatro oyunu izleyenleri kahkahalara boğdu.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen Türkiye’nin ilk ve tek genel ticaret fuarı 87. İzmir Enternasyonal Fuarı, eğlenceli etkinlikleriyle de ilk iki gün yoğun ilgi gördü. Ünlü sanatçıların ziyaretçilerle buluştuğu İEF, sanat ve eğlencenin merkezi oldu. Ana Sponsoru Folkart, İnovasyon Ana Sponsoru Vestel ve Etkinlik Sponsoru Migros olan İzmir Enternasyonal Fuarı, 16 Eylül Pazar akşamına kadar konuklarına renkli anlar yaşatacak.

 

Çim’de Sertab Erener rüzgarı

İzmir Enternasyonal Fuarı’nın ikinci gününde Çim Konserleri dünyaca ünlü sanatçı Sertab Erener’i ağırladı. “Sakin Ol” adlı şarkısıyla, nostalji yaparak sevenlerini geçmişe götüren Erener, “Hani Kimi Zaman”, “Zor Kadın”, “Yolun Başı”, “O Ye”, “Yolun Başında”, “Aldırma”, 2003 yılında Eurovision birinciliğini kazandıran “Everyway That I Can”, “Bastırın Kızlar” gibi şarkılarını seslendirdi. Sahnede kurulan dev ekranda Sertab Erener’in şarkılarla birlikte klipleri de yer aldı. Erener, “İstanbulluyum ama gönlüm her zaman İzmir’de. Sizinle olmak çok güzel” ifadelerini kullandı. Erener, birçok şarkısını sevenleriyle hep bir ağızdan söyledi. Çim konser alanı Sertap Erener konserinde doldu taştı. Konseri dinleyen ziyaretçiler şarkılara eşlik ettik. Kimi dans etti kimi getirdiği sandalyelerde açık hava konseri keyfi yaşadı.

 

İlk kez Rock Sahnesi

Bu yıl geçtiğimiz yıllardan farklı olarak Folkart sponsorluğunda kurulan Rock Sahnesi, 3 No’lu Hol otoparkında rock müzikseverleri ağırladı. Rock Sahnesi’nin ilk konuğu, sevilen rock gruplarından Gripin oldu. “Nasılım Biliyor musun?” adlı albümünden “Hiç Utanmadan” şarkısıyla sahneye çıkan Gripin grubu, “Yalnızlığın Çaresini Bulmuşlar”, “Durma Yağmur Durma”, “Böyle Kahpedir Dünya” gibi sevilen şarkılarını, çoğunluğu gençlerden oluşan sevenleriyle söyledi.

 

 

Mogambo’da Caz keyfi

Folkart sponsorluğunda gerçekleşen Mogambo Caz Gecelerinin ilk solisti Zuhal Olcay’dı. Fuar boyunca her gün 21.00 ile 23.00 saatleri arasında sahneye çıkacak olan Grup Gündoğarken’in ardından sahne alan Zuhal Olcay, izleyenlere keyifli bir gece yaşattı.

 

Şen Makas kahkahalara boğdu

Ünlü oyuncuların yer aldığı. Folkart sponsorluğundaki tiyatro oyunlarının sahneleneceği İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde ilk oyun Nedim Saban’ın yönettiği, Melek Baykal, Veysel Diker, Jess Molho, Ebru Saçar, Özgür Yetkinoğlu ve Cem Güler’in oynadığı “Şen Makas” oldu. Amerikan Tiyatro Tarihi’nin en uzun süreli oynanan oyunu olarak Guinness Rekorlar kitabına girmeyi başaran, ‘Charlie Chaplin Komedi Ödülü’ sahibi Şen Makas izleyicileri kahkahalara boğdu.

 

Dev çekirge ışık saçtı

Kültürpark içinde İEF ziyaretçilerini karşılayan dev çekirge The Giant Grasshopper, fantastik böceklerin sürprizlerle dolu renkli dünyasını fuara taşımaya devam ediyor. Bacaklarını oynatabilen, kafasını çeviren ve burnundan dumanlar çıkaran dev çekirge, fuar ziyaretçilerini peşinden sürüklüyor. Dev çekirge özellikle çocukları bir hayli eğlendirirken, 7’den 70’e vatandaşlar da telefonlarıyla dev çekirgeyi takip ediyor. Gece ise renkli ışıklarıyla ilgi çeken The Giant Grasshopper, 13,5 metre uzunluğu, 14 ton ağırlığıyla fuar boyunca ilgi odağı olmaya devam edecek. The Giant Grasshopper, her gün Lozan Kapısı’ndan başlayarak Kaskatlı Havuza, oradan da İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin standının önüne kadar şovunu sürdürecek.   

 

Dört ayrı noktada kurulan Sokak Gösterileri’nde ise dünyanın çeşitli yerlerinden gelen gruplar eğlenceyi doruk noktasına ulaştırıyor. Gösteriler 16 Eylül Pazar gününe kadar devam edecek.