17 Eyl 2018
Otuzbeşlik

Açıkhava’da “Arsiani” Rüzgarı Esti

 

İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda bu kez Türkiye’nin Karadeniz komşusu Gürcistan sahne aldı. Acara Cumhuriyeti’nin Halk Dansları Topluluğu’ndan gelen 60 kişilik ekip, “Arsiani” isimli gösterisiyle Karadeniz’in sert havasını danslarında yaşattı.

 

 

 

Müzik, dans, sanat ve eğlencenin birleştiği Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda iki gün boyunca Karadeniz rüzgarı esti. Türkiye’nin Sarp sınır komşusu Gürcistan’dan gelen Acara Cumhuriyeti Halk Dansları Topluluğu’nun “Arsiani” isimli dans gösterisi izleyenlere unutulmaz bir gece yaşattı. Gürcistan’da “iki büyük dağın arasından parlayan güneşe verilen isim” anlamına gelen “Arsiani” izleyenleri büyüledi.  

 

 

 

Türkiye’ye ilk kez gelen, İstanbul ve Bursa’dan sonra 87. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda sahne alan “Arsiani” dokuz müzisyen ve 45 kişilik dans ekibiyle izleyenlerin yüreğini ağzına getirdi. İki saate yakın sahnede kalan ve bir an olsun durmayan ekipte iki flütü eş zamanlı üfleyip ardından org ve tulum çalan müzisyenler izleyenleri hayrete düşürürken, sahnede süzülürmüşçesine dans eden ve Karadeniz’in hoyrat havasını Açıkhava’da estiren dans ekibine de seyirciler alkışlayarak eşlik etti.

 

 

 

1921 yılında kurulan ve Kafkas kültürünü yansıtan ekibin yer aldığı Acara Halk Dansları Topluluğu Müdürü Otari Mikeladze, fuar kapsamında Açıkhava Tiyatrosu’nda sergiledikleri gösterinin sonunda sahneye çıkarak, “Gürcistan’da dans çok değerlidir, hatta bir yaşam biçimidir. 7’den 70’e herkes dansla ilgilenir. Bizim için bir ekonomi ve bir kültürdür. Kültürümüze sahip çıkmak için hazırladığımız bu gösteriyi, İzmir’in tarihi ve kültürü olan fuarda sergilemek harika bir duygu. İzmir’i ve Türkiye’yi çok seviyoruz” dedi.