18 Nis 2019
Otuzbeşlik

Adalet için Caz... Bora’yı Anma Konseri

Bora’yı Anma Konserini; ülkemizi uluslararası platformlarda temsil eden caz müziğin duayen isimleri Neşet Ruacan, Ayşegül Yeşilnil, Nezih Yeşilnil, Deniz Dündar onurlandıracak. Caz gitarist olma hayali ile müzik dersine giderken alkollü bir sürücünün yaşamını sonlandırdığı İzmirli 16 yaşındaki Bora için düzenlenen bu anlamlı konser hakkında detaylı bilgileri Ayşegül Yeşilnil anlatıyor.
 

 

Fotoğrafta Bora'yı Anma Konseri'nde yer alan müzisyenleri görmekteyiz. 

 

Ayşegül Hanım Bora'yı Anma Konseri için beraberiz. Hassasiyetiniz ve duyarlılığınız için öncelikle sizi kutlamak isterim. Konser hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

20 Nisan’da, Ahmet Adnan Saygun Kültür Merkezi'nde, trafik yasalarının düzenlenmesine dikkat çekmek isteyen çok anlamlı bir konser düzenleyeceğiz. Caz gitarist olmak isteyen 16 yaşındaki bir genç trafik kazasında yaşamını yitirdi ve sürücü serbest bırakıldı. Bu yüzden adalet arıyoruz ve başka Boralar ölmesin istiyoruz. Teklif bize getirildiğinde tereddütsüz kabul ettik. Caz adına ülkemizde çok emek vermiş müzisyenler olarak Bora’nın ruhu için sahne alacağız. Ben Ayşegül Yeşilnil, Neşet Ruacan, Nezih Yeşilnil, Deniz Dündar, seslerimizi Bora’ya armağan edeceğiz.

 


Fotoğrafta Bora elinde gitarıile gülümseyerek poz vermekte.

 

Bora'nın başına gelen bu hazin hikayeyi paylaşabilir misiniz?
Bora, 24 Mart 2017 tarihinde solfej dersinden çıktıktan sonra karşıdan karşıya geçerken 103 promil alkollü bir sürücünün kendisine çarpması sonucunda hayata veda etti. Bora; hayallerini, gitarını, müziğini, bestelerini, arkadaşlarını, ailesini ve sevenlerini alkollü bir sürücü yüzünden bırakıp, gitmek zorunda kaldı. 
Rota Koleji’nde lise öğrencisi olan ve müzisyenlik yapan 16 yaşındaki Bora'nın hayallerinde; Akın Eldes, Alper Durmuş, Göksenin Tuncalı, Jimi Hendrix, Yavuz Çetin, Eric Clapton, B.B King, Evrencan Gündüz gibi ünlü bir Blues gitaristi olabilmek vardı. Fakat Bora, bu hayallerinin hiçbirini gerçekleştiremeden trafik terörüne kurban gitti. 

 

Etkinlikte konser dışında neler yapılacak?
Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Bora'yı Anma Konseri'nde "Trafikte Çocuk Güvenliği" teması vurgulanacak ve trafik ile ilgili içeriklere ait bilgilendirmeler, sunumlar ve kamu spotları yapılacak. Bunlar da Bora'yı Anma Konseri'nde bir özgünlük sağlayacak. 
 

Sahnede Ayşegül Yeşilnil'i ve müzisyen bir arkadaşını görmekteyiz.
 
 
Konser ücretsiz mi olacak?
Evet, ücretsiz ama etkinlik davetiyeli. Davetiyeleri AASSM gişesinden alabilirsiniz.
 
ARTIK "DUR" DİYELİM!

Otuzbeşlik okuyucularına nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

Ülkemizde kadercilik anlayışı ve kanıksanan trafik terörü yüzünden yılda ortalama 7.300 kişinin hayatını kaybediyor, 300.000 kişi yaralanıyor. Yaralanma sonucunda özürlü olarak yaşayanların sayısı ise maalesef bilinmemekte. Ülkemizde yaşayan her 11 aileden 1'i aile trafik mağduru ve trafik kazalarında ölen 100 yayadan 26’sı çocuk. Bu felaketleri görmezden gelmemiz, bizlere her geçen gün büyük kayıplar yaşatacaktır.

Bazı insanlar için bu sayılar, istatistikler hiçbir değer taşımamakta. Ancak bu sayıların içinde yer aldığımızda, bir yakınımızı trafik terörüne kurban verdiğimizde dehşete kapılıyoruz. Artık cinayet işleyen alkollü sürücüler, elini kolunu sallaya sallaya gezmemeli. Lütfen daha fazla duyarlı olalım, görmezden gelmeyelim, artık "Dur!" diyelim.