R
GİRİŞ
TR
EN

Ahmet Jundi: Duygularımız bir ve tek

#ŞİİR
Kardelen Uysal
13 Oct 2018

 

“Troyanın surlarını yıkamam
Şehrin kadınlarını dul
Çocuklarını yetim bırakamam
diyor Agememnon

Roma’yı yakamam
Onun kalesini yükselteceğim
diyor Neron’da

Büyük İskender,
Ben dünyayı istilâ edemem
Dünyaya çam ağaçlarıyla donatacağım.

derken, Hitler ekliyor:
Ben dünyayı yıkamam
Onu oyuncaklarla dolduracağım.” 

 

Fotoğraf: Kazım Kızıl

Ahmet Jundi, İzmir’de yaşayan Suriyeli bir şair. Grafiker olarak çalışıyor. Gördüğünüz anda kanınızın ısınacağı iki çok tatlı çocuğu, çok yetenekli ressam ve heykeltıraş bir eşi var. Aslında kendisi avukat olacakmış ancak 3. sınıftayken okuldan atılmış. Qamışlo olaylarından sonra okulda okuyan pek çok insan okuldan atılmış.

Jundi’nin Belirsizlik adlı bir şiir kitabı var. Jundi; şiir kitabında özlem, barış gibi konuları işliyor. Toplamda 26 şiiri var ve yakında Türkçesi de raflarda yerini alacak.
Ayrıca bu röportajın çevirisini Yusuf Ak yaptı. Ona da buradan çok teşekkür ederim.

 

Şiire ilk olarak nasıl başladığınızı anlatır mısınız?
İnanın şiire ne zaman başladığımı bilmiyorum. Hatta şair olup olmadığımı da bilmiyorum. Bunun hükmünü verecek olan kişi ben değil, okurlarımdır. Şiir elle tutulacak, somut bir şey değil, şiir hissetmektir. Yani kimisi beğenir kimisi de beğenmeyebilir. Ben yüreğimde filizlenen duyguları açığa çıkarmak adına yazıya dökmekteyim lakin yine de kendimi şair diye tanımlayamam. Bunu ancak sen diyebilirsin, Kazım (Kızıl) diyebilir, başkaları şair olduğumu söyleyebilir.

 

Şiir sizin için yemek yemek kadar mühim bir şey olasa gerek. Şiir sizin için ne anlam ifade ediyor?

Şiir yemek, içmek yani şiir her şey kadar mühim bir şey. Ben aç veya susuz olduğumu belirleyemem fakat açlığımı yemek, susuzluğumu da suyla doyurabilirim. Muhabbeti çayla koyulaştırabiliriz, şiir de böyle bir şey. Kendimi hazırlayıp kalemi elime alıp bir şiir yazayım diyemem çünkü kendiliğinden gelişen birincil bir ihtiyaç bu. Bazen otobüse bindiğimde bir bakıyorum ki bir şiir kafamda dönüp duruyor. Ne kadar da başımı çevirsem şiirin dizeleri kafama üşüşüp duruyor. Buna karşılık eve gidip kafamda dönüp duran şiiri yazıya döküyorum.


Ülkede yaşanan savaş ortamının şiir yazmanıza etkisi nasıl oldu? Bunun sormamın sebebi ise şiirlerinizi okuduğumuzda özlem, hasret, savaş gibi dizelerle çokça karşılaşmamız.

Evet, tespitlerinizde haklısınız. İnsan haliyle etrafında yaşananlara seyirci kalamıyor. Ben Suriye’deyken yoğunluklu olarak aşkı, bunun dışavurumunu şiirlerime konu ediyordum. Fakat Suriye savaşı başladıktan ve İzmir’e göç ettikten sonra şiirlerimde sıla, barış, kardeşlik, umut konularını işlemeye başladım. Benim, ailemin, halkımın, kardeşlerimin çektiği elem ve acıyı söze döküp defterime yazmaya başladım yani dilim döndüğünce insanlara etki eden her türlü konuyu yazmaya çalışıyorum.


Şiirlerinize baktığımızda mitolojinin esintilerini görmekteyiz. Mitolojiyle tanışmanız ve buna şiirinizde yer verme sürecini anlatır mısınız?

Gerçekten de mitolojiden çokça etkilendiğimi söyleyebilirim. Küçüklüğümde İlyada, Odysseia destanlarını okumaktaydım. Yunan destanları çok dolu ve doyurucu. Her şeyimi bunun üzerine kuruyorum. Eski fikirleri bugünkü fikirlerle karşılaştırdığımda bana daha temiz görünüyor. Mesela Gılgamış Destanı’na bakıyorum, başından sonuna kadar dopdolu ve doyurucu geliyor. Yani dört dörtlük, eksiksiz diyebilirim. Tabii ki insan kusursuz bir varlık değildir fakat şu anda bende oluşan duygu, dolu ve doyurucu. Mitolojinin etkisine gelirsek, şu anda bile hayatımız mitolojiden bağımsız değil. Etrafımda olup bitenleri söze dökmem gerekiyor. Peki bunu nasıl dökeceğim? Altyapısını mitolojik öğelerle güçlendirerek kendimi gösterebilir, kanıtlayabilirim.

 

 

Yazmak sizin içinizdeki çatışmalardan, duygulardan, çelişkilerden nasıl etkileniyor?
Dünyada yaşanan her şey birbiriyle hep ilintilidir mesela daha geçen asır dünyada iki cihan harbi yaşandı fakat 1. ve 2. Cihan harpleri birbirlerinden bağımsızdır tezi kesinlikle doğru değildir. 1. Dünya Savaşı’nın sonucu 2. Dünya Savaşı’na yol açmıştır. Aynı şekilde diktatörlerin ismi ve cismi değişip dönüşse de sistem yine aynı şekilde devam etmekte. 2 bin yıl önce yaşamış Agamenon, 73 yıl önce yaşamış Hitler, daha 15 yıl öncesinde yaşamış Saddam ve şu anda hayatta olan Esad farklı dönemlerde hüküm sürse de bu durum diktatör olmadıklarını değiştirmez. Bundan hareketle kabilden bu güne isimler değişse de diktatörlükleri, insana duruşları hiç değişmemiştir. Hepsi de birbirinden beslenir. Şunu da kesin bir dille belirtmem gerekir ki hiçbir diktatör benim dostum olamaz. Bilakis kandan, katliamdan beslenen herkes benim düşmanımdır. Bunların hepsi dünya barışına, özgür yaşama karşıydılar. Senin soruna da gelirsek bu evrensel bakış açım şiirlerimde de geçerli. Doğrusu ve yanlışıyla aynı ve tek bir dünyada yaşamaktayız. Hiçbir şey de birbirinden bağımsız değildir. Buna örnek vermek gerekirse bizler keyiflendiğimizde güler, öfkelendiğimizde kızar, üzüldüğümüzde de ağlamaktayızdır. Çok normal bir şey. Sadece bunu ifade etme tarzımız değişmekte. Mesela sen Türkçe ben Kürtçe veya Arapça konuşup yazmaktayız. Lakin coşku ve üzüntümüz, duygularımız bir ve tek. Yani soruyu nihayete erdirmek gerekirse ben de bu dünyada yaşamaktayım ve haliyle şiirlerimde işlediğim duygular ile tüm dünyayı kucaklıyorum. Benim fikrim tüm insanların evrensel bir bakış açısıyla bakmasından yana çünkü dünyamız bir. Umuyorum ki cevabım sizleri tatmin etmiştir.

 

Peki Suriye’yle ilgili en çok neleri özlüyorsunuz?
Herkes gibi ben de doğduğum, büyüdüğüm yeri özlemekteyim. Benim şehrim Amuda, küçük bir köy görünümünd ama orada yaşanmışlıklarım var. Anılarım gizli. Ben orada olmasam da tüm anılarım hafızamda halen capcanlı ve bununla yaşamaktayım. Mahalleleri, sokakları, caddeleri, tüm çıplaklığıyla gözümde canlanmakta. Aynı şekilde senin de İzmir’e karşı duyguların benden fazladır. Bu içerisinde bulunduğumuz memleket ile bağlantılı. Ülkem taşından toprağına her yönüyle gözümde tütüyor. Zaten bu duygular olmazsa memleketin bir anlamı kalmazdı.


Sığınmacı olmak nasıl hissettiriyor? Bunu insanlara nasıl anlatmak istersiniz?
İnsanı daha da güçsüz kılmakta. Aynı şekilde ben de kendimi güçsüz görmekteyim. Mültecilik adına tüm hukuki düzenlemelerde, toplumsal normda pek kabul görmüyorsun. İkinci sınıf bir kimse olarak görülüyorsun. Ben şu ana kadar İzmir’de ırkçılığa uğramadım. Lakin özellikle Suriyelilere yönelik ırkçılık haberleriyle çokça karşılaşmaktayım. Kimileri dilinde ırkçı olmasa da bunu gözlerinde hissetmekteyim. Bize karşı acıma duygusu içerisindeler. Neden memleketi bıraktın? Bak buraya gelip daha da yoksul yaşamaktasın? Neden savaşmadınız gibi aşşağlayıcı ifadelerle çokça karşılaşmaktayım. Bir kimse kendini ne kadar maskelese de gözlerindeki bakış ona ırkçılık kimliği kazandırmakta. Bunu sen fark edememiş olabilirsin. Gerçekten de en kötü şey mülteci olmanın kendisi.

 

Mültecilere, mültecilik meselesine ön yargıyla yaklaşan kimselere ne söylemek istersiniz?

Ön yargı derken?

 

Mesela Türkiye’de mültecilere karşı olumsuz bir tavır gelişebiliyor. Bu tavra yönelik söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Bunu bir misal ile cevaplandırmak isterim. Daha 15 gün önce bir trafik kazası yaşanıyor. Suriye’den göç etmiş bir kişi ile Türkiye’de yaşayan birinin arabası çarpışıyor fakat bunun halka yansıması olumsuz. Suriyeli bir kişinin aracı bir Türk’ün aracına çarptı şeklinde servis ediliyor. Yani haklı da olsan Suriyeli olmandan ötürü haksız görülüyorsun. Ayrıca Suriyeliler’in gelişiyle trafik kazalarının artışı arasında bir ilişkilendirilme kurulmaya çalışılıyor. Bu haberi iş yerimde duyunca kendimi tutamayıp güldüm. Yani bizler Türkiye’ye gelmeden önce hiç trafik kazası olmuyor muydu? Güldüm çünkü normal bir trafik kazası iki kimse arasında yaşandı şeklinde değil de bir Suriyeli ile bir Türkiyeli çarpıştı diye sunuluyor. Aynı şekilde, tecavüz vakasında da tüm Suriyeliler töhmet altında bırakılıyor fakat şunun eleştirisini de vermek gerekir ki bu durum sadece Türkiye’de yaşanmamakta. Savaş öncesi Suriye’de bir olay yaşandığında ülkemize göç etmiş Filistinliler ve Iraklılar töhmet altında bırakılıyordu. Bundan dolayı da kimseyi suçlamıyorum çünkü bu yaklaşım kültürümüzün bir parçası haline geldi. Çok normal karşılıyorum.

 

 

 

Biraz yeni kitabınızdan söz edelim. Kitabın konusu, ne zaman Türkçeye çevrileceği ve hangi yayıneviyle anlaştığınızdan söz edebilir misiniz?

Kitabımın Türkçe adı Belirsizlik. Orijinali Arapçası Kil Yayınları’ndan çıktı. Kısmetse kitabın Türkçesi 6 ay sonra çıkacak. İstanbul’daki kitap fuarına yetiştirmeye çalışıyoruz. Kitabın Türkçesi yine aynı yayınevinden çıkacak. Şu an itibariyle 100’den fazla kitap basıldı bile. Okuduğunuzda umarım ki beğenirsiniz.

 

Türkiye’de sevdiğiniz şairler var mı?

Nazım Hikmet’i seviyorum. Can Yücel’i küfürbaz haliyle seviyorum. Yaşayan şairlerden Ahmet Telli, Ataol Behramoğlu’nu seviyorum. Behramoğlu’nun son kitabını beğeniyle okudum.

 

Benzer yazılar
#SERGİ
Editör
19 Sep 2019
#SPOR
Çağdaş Görmeyenler Spor Kulübü (Çagör), 2009 yılından beri görme engellileri spora teşvik ederek sosyal hayata kazandırm...
Gülay Güler
19 Sep 2019
#DANS
Performans sanatçısı Aslı Bostancı, ses beden buluşmaları ve ses şifasıyla kişilere enerji çalışmaları yaptıran bir isim...
Editör
18 Sep 2019
#RESİM
#SERGİ
Arkas Sanat Merkezi, 18 Eylül 2019 - 5 Ocak 2020 tarihleri arasında 20'inci yüzyılın en büyük ressamlarından Pablo Picas...
Editör
18 Sep 2019
#BİSİKLET
#SOSYAL SORUMLULUK
Bu yıl ikinci kez düzenlenecek Eğitime Pedalla Bisiklet Turu, 6 Ekim Pazar günü gerçekleşecek. 1995’ten beri İzmir’de eğ...
Editör
17 Sep 2019
#SİNEMA
otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın üçüncü sezonu ...
Gülay Güler
16 Sep 2019
#TİYATRO
#KONSER
#FESTİVAL
#ATÖLYE
Haftanın en iyi etkinlikleriyle karşınızdayız. Bakalım siz hangi etkinlikleri beğeneceksiniz? Daha fazlası için otuzbesl...
Editör
16 Sep 2019
#KİTABEVİ
Yeni trend kitap alışverişiyle kahve molalarını birleştirmek. İzmir'de de kitap kafelerin sayısı giderek artıyor. Bu müt...
Gülay Güler
14 Sep 2019
#GEZİ
#RESTORAN
#KİTABEVİ
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
13 Sep 2019
#SPOR
Boks, Kick Boks, Muay Thai, Wushu Sanda ve MMA branşlarında eğitim veren Buca'daki Fight Club'ın sahibi ve başantrenörü ...
Zeynep Öztürk
11 Sep 2019
#FUAR
#SİNEMA
#İEF'19
#FESTİVAL
Sinema dünyasının vazgeçilmezi Sinema Burada Festivali, zengin içeriği ve birbirinden değerli gösterimleri ile 19’uncu k...
Editör
10 Sep 2019
#MÜZİK
#ATÖLYE
#TİYATRO
#SPOR
Bu hafta İzmir'de yine birbirinden güzel etkinlikler var. 15 Eylül'e kadar devam edecek 88. İzmir Enternasyonal Fuarı il...
Editör
9 Sep 2019
#İEF'19
#TURNUVA
#ESPOR
88. İzmir Enternasyonal Fuarı, tüm dünyada espor tutkunlarının heyecanla takip ettiği Intel ESL Türkiye Şampiyonası fina...
Editör
8 Sep 2019
#MÜZİK
Queer Elizabeth; Yavuz Cingöz ve Burcu Güler tarafından 2017 yılında İzmir’de kurulan bir elektronik dans müziği grubu. ...
Kardelen Uysal
5 Sep 2019
#SÖYLEŞİ
#İEF'19
7 Eylül Cumartesi gününden itibaren Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi önünde kurulacak Yüz Yüze Sohbetler sa...
Editör
5 Sep 2019
#FUAR
#İEF'19
Kemeraltı’nın tarihi, kültürel değerleri, öne çıkan lezzetleri, unutulan zanaatkarları, markaları ve diğer birçok zengin...
Editör
4 Sep 2019
#İEF'19
#FUAR
Otuzbeşlik olarak birbirinden eğlenceli, her yaşa hitap eden etkinlikler ve sürpriz hediyelerle bu yıl da fuardayız. Bas...
Zeynep Öztürk
3 Sep 2019
#TURNUVA
Sportif balıkçıların buluşma adresi Columbia PFG 
Alaçatı Big Fish’te 13. kez en büyük balık için yarış başlıyor. 
Editör
3 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
Geçtiğimiz yıl Alpay, Fatih Erkoç, Bülent Ortaçgil ve Zuhal Olcay'ın performanslarıyla unutulmaz anlar yaşadığımız Mogam...
Editör
3 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
İEF bu sene dopdolu programlarla karşımızda! Rock and More sahnesi rock müziğinin en iyi isimlerini ağırlıyor. 
Editör
3 Sep 2019
#MÜZİK
#TİYATRO
#KONSER
88. İzmir Enternasyonal Fuarı 6 Eylül'de kapılarını açıyor. Öncesinde ve süresince İzmir'de bu hafta neler olup bitiyor ...
Editör
2 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
88. İzmir Enternasyonal Fuarı yine birbirinden renkli ve sesli konserlere ev sahipliği yapacak. Bu sene İzmir kimleri ağ...
Seçil Şeker
2 Sep 2019
#TİYATRO
#İEF'19
#FUAR
Sanatın ve sanatçının İzmirlilerle buluşma noktası 88. İzmir Enternasyonal Fuarı, usta oyuncu kadrolarından oluşan tiyat...
Editör
2 Sep 2019
#YEMEK
#VEGAN
Vegan arkadaşlar size harika bir haberim var. Urla'ya vegan kafe açıldı. Urla’nın ilk ve tek vegan kafesi Bitkisel Mutfa...
Gülay Güler
1 Sep 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
İzmir’de yaşanan ve beş bin hektarlık alanı yok eden büyük yangın nedeniyle 30 Ağustos’ta binlerce İzmirli Tunç Soyer’in...
Kardelen Uysal
31 Aug 2019
#KONSER
#TİYATRO
#SÖYLEŞİ
#FUAR
İzmir Enternasyonal Fuarı, 88. yılında da on gün sürecek etkinlikleriyle misafirlerine eğlence dolu anlar yaşatmaya hazı...
Zeynep Öztürk
31 Aug 2019
#AİLE
#EĞLENCE MEKANI
#YEMEK
İzmir'de sevgilinizle gidebileceğiniz birbirinden güzel mekanlar var ama siz nasıl bir yer arıyorsunuz?
Batuhan Öner
29 Aug 2019
#YARIŞMA
#FUAR
#İEF'19
Hazine Avı, bu kez Türkiye'nin en köklü fuarı İzmir Enternasyonal Fuarı'nda olacak! Bu sene 88. kez kapılarını açacak ol...
Editör
28 Aug 2019
#FESTİVAL
Eski günlerin tüm güzelliğini, müziğini, lezzetini ve keyfini 21 Eylül Cumartesi gecesi Modern Zamanlar Gazinosu’nda yaş...
Editör
27 Aug 2019
#KONSER
#TİYATRO
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
26 Aug 2019
#CAFE
#RESTORAN
Urla'ya 10 kilometre uzaklıktaki Özbek Köyü keşfedilmeyi bekleyen gizli bir cennet. Taş evleriyle ünlü bu şirin balıkçı ...
Gülay Güler
24 Aug 2019
#TİYATRO
Altan Gördüm'ü İzmir ziyaretinde yakaladık. Sanata ve hayata dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Altan Gördüm, konu...
Seçil Şeker
23 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Sokak Çorbacıları Yardımlaşma Derneği, kendini şöyle anlatıyor: “İki arkadaş olarak başladığımız ve giderek sayımızın ar...
Kardelen Uysal
23 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
İzmir’in Karabağlar ilçesinde 18 Ağustos Pazar günü başlayan, Seferihisar ve Menderes’e sıçrayan yangınlarda binlerce ağ...
Kardelen Uysal
21 Aug 2019
#MÜZİK
1997’de Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü’nü, 2003’te Bilgi Üniversitesi Jazz Kompozisyon Bölümü’nü bitiren Alp Er...
Editör
20 Aug 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade