28 Ara 2017
Gülay Güler

Ahududu Cafe İkinci Eviniz Olacak!

Amaçları hem göze hem mideye hitap etmek olan sıcacık bir aile işletmesi Ahududu. Ahududu'da yediğiniz her şey Sabite Hanımın marifetli ellerinden çıkıyor. Kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz, her ürünün doğalını sunan, bir o kadar da uygun fiyatlı olan Ahuhudu'ya müşteri olarak giren, dost olarak çıkıyor.  Aradığınız doğallık ve samimiyetse Ahududu'ya bir uğrayın, Uğur ve Sabite Ünlü çifti ve biricik oğulları Mustafa Ünlü sizi içtenlikle karşılayacaklar.    

 

Uğur Bey, işletmenin hikayesini anlatmak ister misiniz?

Biz işletmeyi Ahu Hanımdan yeni devraldık. Gelen bütün müşterilerimiz memnun ayrılmaya ve bir kere gelen bir daha gelmeye başladı. Daha da önemlisi gelen müşteriler arkadaşlarına da tavsiye etmeye başladılar. Özellikle kahvaltıya gelenler çok memnun ayrılıyorlar. Bizim kahvaltıdaki politikamız şöyle; önce müşterimizin gözünü doyuruyoruz sonra karınlarını doyuruyoruz. İki kişi de gelse dört kişilik masada zor ağırlıyoruz.

 

Ahududu ismi nereden geliyor? 

Bir önceki işletmecinin ismi Ahu Hanım, biz kendisini çok seviyoruz ve saygı duyduğumuz için isimi değiştirmedik onun ismi yürüsün istedik. Biz alt işletmeciyiz. İşletme yine Ahu Hanımın üzerinde fakat kendisi hiç ilgilenemiyor.  

 

Uğur Bey, Ahududu'dan önce neler yapıyordunuz? 

Türkiye'nin her ilini gezmişimdir, ayın 26 gününü gezerek geçirdim. Dolayısıyla hep insanlarla iç içe oldum. Büyük şirketlerde pazarlamacılık yaptım. Yeni insanlarla tanışmayı çok seviyorum. 

 

Kahvaltı menünüzde neler var? 

Kahvaltı menümüz tamamen organik. Reçelleri, zeytinleri eşim yapıyor. Zeytini ham olarak alıyoruz her gün sallıyoruz. Serpme kahvaltıda poğaça, kek, börek de veriyoruz. Bunları da eşim yapıyor. Kahvaltımız çorba ile başlıyor. Üç çeşit peynirimiz, üç çeşit zeytinimiz, salamımız, kuru yemişlerimiz, yeşillikler...

Serpme kahvaltının dışında bütün kahvaltıcılar sucuklu yumurta yapıyor, biz onu da yapıyoruz ama biz kıymalı yumurta, patatesli yumurta da yapıyoruz. Kaşarlı bazlama, gözleme çeşitlerimiz de var tabii ki hepsini Sabite Hanım kendi elleriyle yapıyor.  

 

Sözü Sabite Hanım devralıyor ve ekliyor.  

Hiçbir ürünü hazır almıyoruz her şeyi kendimiz yapıyoruz. Benim mutfağa karşı hep bir ilgim vardı ve özellikle kahvaltıya çok düşkünümdür. Gittiğim yerde rahat rahat kahvaltı yapmalıyım.  Urfa'dan salçamızı ve Urfa peyniri getirtiyoruz. Urfa peynirimizi denemenizi tavsiye ediyorum.  Salam, sucuk, sosis Kayseri'den geliyor. 35 çeşit serpme kahvaltımız kişi başı 25 TL. Sınırsız çay veriyoruz. Kahvaltı almayana kişi için 10 TL kuver alıyoruz ama ekstra yumurta, bazlama vb. aldıkları zaman ücret almıyoruz. 8 yaşa kadar olan çocuklardan ücret almıyoruz.  

Tarifler anne tarifleri mi? 

Evet anne tarifleri. Keklerde, kurabiyelerde katı yağ asla kullanmam. Memleketten geliyor tereyağımız. Urfalıyım. Doğudan gelen bir kültürümüz var. 

 

Malzemeleri nereden temin ediyorsunuz Uğur Bey? 

Süt malzemelerini Bayındır, Ödemiş, Tire'den getirtiyorum. Direk köyden organik olmasına önem veriyorum. Yumurtamız gezen tavuk yumurtası Menderes'teki bir çiftlikten geliyor. 

 

Sepme kahvaltınız çok çeşitli ve lezzetleri çok güzel sanki evde kahvaltı yapıyormuşuz gibi.  Çok  fazla çeşit var, masrafları çıkarabiliyor musunuz? 

Bizim şu anki amacımız para kazanmak değil, müşteriyi kazanmak. 

 

Kalan yemekler ne oluyor peki?

Kalan yemekleri de çöpe atmıyoruz. Tabakta kalanları sokak hayvanlarına, ellenmemiş olanları da fakir ailelere veriyoruz. Hiçbir nimeti çöpe atmak istemiyoruz. 

 

Uğur Bey, Ahududu'nun nesi meşhur desek ne derdiniz? 

Ahududu'nun en başta güler yüzü meşhur. (Gülüyoruz.) Eşimin şöbiyeti çok meşhurdur. Ahududulu cheesecke, Antep fıstıklı pastamız da çok beğeniliyor. 

 

 

Sizce Ahududu neden bu kadar seviliyor?

Ahududu ev havasında ve aile tarafından işletiliyor. Samimi rahat bir ortamı var. Yukarılarda da odalarımız var diğer müşterilerle oturmak istemeyenlere bu odaları tahsis ediyoruz. Çocuklu aileleri de düşündük, çatı katına da çocuklar için oyun odası yapacağız. İki bahçemiz var havalar güzel olduğunda hizmete açıyoruz. 

 

Sabite Hanım Kahvaltı dışında menü de neler var?

Her gün öğlenleri tabildot şeklinde sulu yemek çıkartıyoruz. Yemeklerimiz fabrikasyon değil, ev yemeği. Çorba, sulu etli yemek, pilav, tatlı, yoğurt ile 4 çeşit yemek sunuyoruz, 15 TL. Ayrıca ev mantımız ve ızgara çeşitlerimiz var. Alakart servisimiz mevcut. Tepsi kebabımız var. Mantıyı da içli köfteyi de kendim yapıyorum. Mantımız 16 TL ama tabağımız gerçekten çok kocaman, yanında turşu veriyoruz. Müşterilerimiz şömine karşısında içkilerini içebiliyorlar, arzu edenler etlerini ve içkilerini getirebiliyorlar. Etlerini döküm tavalarla mangal lezzetinde pişiriyoruz. Kişi başı iki meze ve salatalarını hazırlıyoruz, servislerini yapıyoruz ve sadece kişi başı 25 lira alıyoruz. Kendin getir konseptinde rezervasyon yaptırmalarını istiyoruz; çünkü müşterilerimize taze mezeler sunmak istiyoruz. Mezeleri kendileri seçiyorlar. 

 

Ne tür mezeleriniz var? 

Çerkez tavuğu, yoğurtlu patlıcan, patlıcan salatası, Rus salatası, atom, kuru cacık, haydari, acılı ezme, piyaz, pilaki... 

 

 

Uğur Bey, kahve sunumunuz da çok farklıymış.

Evet, ayrıca kafe hizmetimiz var. Kahveye de yeni bir soluk getirdik. Kahvenizi, Nescafe'nizi, sıcak çikolatanızı söylüyorsunuz, içiyorsunuz daha sonra fincanınızı yiyorsunuz. Kurabiye fincanda servis ediyoruz kahvemizi. Fincanların damla sakızlı, vanilyalı, damla çikolatalı ve tarçınlı çeşitleri bulunmakta. Bu fincanların distribütörlüğünü de yapmaktayım. 

 

Alanınız müsait etkinlik düzenliyor musunuz? 

Doğum günü etkinlikleri düzenliyoruz, hanımlar günlerini burada yapıyorlar, ahşap boyama kurslarımız var, tarot günlerimiz olacak bunun dışındaki her türlü etkinliklere de açığız. 

 

 

Son olarak neler söylemek istersiniz? 

Müşterilerimiz mekanı sevdikleri ve bizim ilgimizi sevdikleri için geliyorlar. Gelecek olan müşterilerimizin memnun ayrılacağından eminiz. Müşteri memnuniyeti yüzde yüz değil, biz de yüzde yüz bir. Bir tane müşterimizin bir şikayetini duymadık, gelen müşterilerimiz çevrelerine de referans gösteriyorlar. Bu da bize mutluluk veriyor. Herkesi Ahududu'ya bekleriz.